Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb – Raport Otodom x ThinkCo

Pobierz Raport Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb

Pobierz Raport w wersji mobilnej

O Raporcie:

O czym przeczytasz w drugiej odsłonie cyklu o poczuciu szcześcia w Polsce? Raport „Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb” opisuje badanie Otodom, które pokazało, że okolice, w których mieszkamy, są oceniane lepiej niż całe miasta – dotyczy to zarówno każdego z 12 największych ośrodków w kraju, jak i wyników w Polsce ogółem. Po przyjrzeniu się dzielnicom największych miast okazuje się, że również tam większość respondentów czuje się lepiej w swojej najbliższej okolicy. Różnice między wynikami poczucia szczęścia nie są duże, ale schemat myślenia o przewadze okolicy nad miastem jest zaskakująco powszechny. Z czego wynika to, że tak wiele dzielnic uszczęśliwia nas bardziej niż miasta? Możemy wymienić niektóre powody: czasochłonne przemieszczanie się między różnymi częściami miasta, szerokie arterie i inne elementy oddzielające dzielnice od siebie, nieznajomość i nadmiernie negatywne postrzeganie innych dzielnic, niespełnione oczekiwania wobec miasta (których nie mamy wobec dzielnic), stereotypy (np. „betonowa Warszawa”), których nie odczuwamy w najbliższym otoczeniu.

Bardziej pozytywne podejście do mniejszych obszarów w miastach może być też zasługą poczucia „bycia u siebie”. Najbliższa okolica stanowi przedłużenie domu, dobrze czujemy się w miejscach, które świetnie znamy i które dają nam poczucie bezpieczeństwa. Bliskie otoczenie może dawać nam jednak o wiele więcej – gdy jest dobrze zaprojektowane, staje się przestrzenią zaspokajania codziennych potrzeb bez konieczności tracenia czasu na dojazdy.

Kluczowe wnioski:

  • Większość mieszkańców Warszawy czuje się szczęśliwa w swoim mieście (59%). Najwięcej takich osób znajdziemy na Żoliborzu (66%), Woli (66%) i Bielanach (57%), najmniej – na Ursusie (46%), Pradze-Północ (48%), w Śródmieściu (50%) oraz na Targówku (53%).
  • 65% mieszkańców Krakowa deklaruje, że czują się szczęśliwi w swoim mieście. Najbardziej szczęśliwi czują się mieszkańcy Bieżanowa-Prokocimia (75%), najmniej – Łagiewnik-Borka Fałęckiego (49%).
  • Ponad połowa (54%) badanych z Łodzi czuje się szczęśliwa w swoim mieście, a 23% – nieszczęśliwa, co oznacza dużą grupę niezdecydowanych.
  • Spośród badanych mieszkańców Wrocławia 64% deklaruje, że czuje się szczęśliwych w swoim mieście, a co czwarta
    osoba jest „maksymalnie szczęśliwa”.
  • Najszczęśliwsi w Poznaniu czują się mieszkańcy Naramowic, Moraska i Umultowa (77%) oraz Rataj (74%).
  • Aż 75% mieszkańców Gdańska twierdzi, że są szczęśliwi w swoim mieście – najwięcej w kraju. Mimo to w rankingu szczęśliwych miast Otodom Gdańsk znalazł się na II miejscu, tuż za Gdynią. Wynika to z niższego odsetka „maksymalnie szczęśliwych” badanych.
  • Jesteś ciekaw szczegółowych danych dla tych miast? Chcesz wiedzieć jak kwestia szczęścia wygląda w Gdyni, Szczecinie, Bydgoszczy, Białymstoku, Katowicach i Lublinie? Zajrzyj do raportu!
Back to top button