Poradnik kupującego: mieszkanie z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę?

Wymarzone mieszkanie. Oczami wyobraźni już je widzisz: wygodne łóżko w przytulnej sypialni, zapach kawy w kuchni rano, ulubiony fotel w rogu. Ale zanim rozsiądziesz się w czterech kątach ze swoich snów, najpierw czeka cię sporo działania i formalności. Pierwszy krok na drodze do mieszkania na własność jest oczywisty: znalezienie odpowiedniej oferty. To tylko z pozoru wydaje się być proste – niby każdy wie, czego potrzebuje. Ale gdy zaczynamy zadawać sobie konkretne pytania, pojawiają się również wątpliwości. Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania z rynku wtórnego?

Jak szukać wymarzonego mieszkania?

Dzięki projektowi Szczęśliwy Dom wiemy, że dla każdego idealny dom oznacza coś innego. Wybierając więc spośród wielu różnych ofert, należy wziąć pod uwagę zalety i wady różnych opcji. Często bowiem kierujemy się mitami, które nie mają przełożenia na rzeczywistość, a w efekcie może nam umknąć oferta wręcz stworzona dla nas. Zarówno mieszkanie w dużym blokowisku, klimatycznej kamienicy czy niższym budownictwie może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli tylko ustalimy, czego właściwie potrzebujemy od naszych czterech kątów i co jest dla nas priorytetem.

A może nie jesteś pewien czy rynek wtórny jest dla ciebie?
Zajrzyj tutaj: Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? (otodom.pl)

Zakup mieszkania dla wielu z nas łączy się ze zobowiązaniem na lata. Warto więc zwolnić, usiąść i zastanowić się jak szukać i jak oceniać przeglądane ogłoszenia. Wiemy, że częściowo podpowie nam serce – czasem widzimy ofertę i od razu czujemy, że nas przyciąga. Ale sercu podpowiadać może także racjonalny głos. Dlatego warto spisać w jakiejś formie wymagania i oczekiwania odnośnie swoich czterech kątów.

Mieszkanie z rynku wtórnego na miarę – twoje must have

Szukając idealnej oferty, trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo kwestii i łatwo którąś z nich pominąć. Otodom podpowiada, na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty.

  • określ jasno swój budżet zarówno na zakup jak i późniejsze opłaty – wiemy, że pieniądze to nie wszystko, ale jest to ważna kwestia. Dlatego tak ważne jest ustalenie zdolności kredytowej. Pomyśl również o pomocy Doradcy Finansowego – może się okazać, że twój budżet jest większy niż zakładałeś.
  • metraż i liczba pokoi – podejdź do tego praktycznie. Zastanów się co robisz w ciągu dnia, gdzie przebywasz. Być może pracujesz zdalnie i potrzebujesz osobnej przestrzeni na Home Office? Masz lub planujesz zwierzaka i chciałbyś, by miał swoją przestrzeń? Pomyśl też o sprzętach i meblach, które są must have. Czy w łazience chcesz prysznic czy wannę? I gdzie wstawisz pralkę?
  • lubisz mierzyć wysoko czy marzysz o parterze? Piętro ma znaczenie! Na najwyższych piętrach zazwyczaj możemy liczyć na lepsze widoki i stłumiony hałas od ulicy. Trudniej też się do niego włamać przez uchylone okno. Z drugiej strony codzienna wspinaczka może być wyzwaniem. Do tego takie mieszkanie latem może się bardziej nagrzewać. Z kolei mieszkania na niższych poziomach są łatwiejsze w ogrzaniu, a także wygodniejsze, choćby jeśli idzie o wniesienie mebli czy codzienne sprawunki.
  • przemyśl kwestię lokalizacji – ważne jest otoczenie jak i kwestia dojazdów. Co jest dla ciebie ważne w okolicy? Przestrzenie na spacery z psem? Dobre szkoły? Bliskość centrum? Gdzie najczęściej jeździsz? Ile zajmie podróż do i z pracy? Lokalizacja to wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę. Więcej inspiracji znajdziesz w naszych raportach: Okolica bliska sercu i Dzielnica różnorodnych potrzeb
  • hobby to ważna sprawa: zastanów się jak twoje mieszkanie może ci pomóc w realizacji twoich pasji. Kochasz rośliny? Szukaj mieszkań od południowego zachodu, by zadbać o dobre nasłonecznienie. Lubisz biegać? Szukaj okolicy z ciekawymi trasami.

Ustal priorytety

Jeśli już stworzyłeś na kartce lub tabeli idealne mieszkanie z rynku wtórnego, zastanów się, które elementy są dla ciebie najważniejsze. Oczywiście, trzymamy kciuki, by mieszkanie w 100% odpowiadało na twoje potrzeby, ale wiemy, że czasem trzeba iść na kompromis. Co jest dla ciebie ważniejsze: tereny rekreacyjne obok czy nieco większy metraż? Musisz mieć wydzieloną kuchnię czy może aneks kuchenny jest w porządku, jeśli w pakiecie jest obszerna łazienka?

Otodom concierge pomoże ci znaleźć dom marzeń

Agent nieruchomości – co warto wiedzieć?

Kiedy już znasz swoją zdolność kredytową, wiesz czego szukasz i wpadło ci w oko kilka ofert, możesz zauważyć, że część z nich obsługiwana jest przez agenta nieruchomości. Część osób może obawiać się, że będą one droższe względu na prowizję, jednak często okazuje się, że kwota jaką zapłacimy agentowi może się zwrócić.

Porozmawiaj z agentem nieruchomości o jego stawkach, a także jasno ustal zasady współpracy. Nierzadko jego wiedza i doświadczenie przyspieszają formalności czy pozwalają uniknąć potknięć przy biurokracji. Pamiętaj: dobry agent nieruchomości dba o obie strony transakcji. Jeśli zaś mieszkanie z rynku wtórnego, które ci zaprezentuje nie będzie ci odpowiadało, agent może zaproponować inne, ciekawsze propozycje. Dowiedz się czego powinieneś oczekiwać od dobrego agenta nieruchomości .

>>>Szukasz dobrego agenta nieruchomości? Sprawdź laureatów konkursu Lider Nieruchomości.

Prezentacja mieszkania z rynku wtórnego – 10 pytań, które warto zadać

Znalazłeś ciekawą ofertę, umówiłeś się, by obejrzeć mieszkanie i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę? Podczas prezentacji zadawaj wiele pytań – sprzedający czy agent nieruchomości nie zna twoich potrzeb, może więc pominąć istotne dla ciebie kwestie. Nie bój się nawet „kontrowersyjnych” pytań. Zakup mieszkania to niemała inwestycja i ważny krok w życiu, to nie ma miejsca na niedopowiedzenia i niejasności.

Mieszkanie z rynku wtórnego? Zadaj pytanie o:

1. Koszty – nie chodzi jedynie o kwestię zakupu, ale i późniejszego użytkowania.

Warto zastanowić się ile będzie wynosił czynsz w spółdzielni, a także koszty ogrzewania czy zużycie energii elektrycznej. To może się różnić w różnych budynkach i może się okazać, że mieszkanie nieco tańsze w zakupie może być droższe w utrzymaniu ze względu na ogrzewanie.

Skoro przy kosztach jesteśmy, warto skonsultować się w zakresie ewentualnego remontu. Fachowiec podpowie nie tylko co trzeba wykonać i jaki będzie tego koszt, ale zwróci także uwagę na kwestie wymagające naprawy.

2. Przeprowadzane renowacje i remonty.

Jak mieszkanie wyglądało po zakupie? Co zostało zmienione? Te informacje są cenne w kontekście ustalenia stanu mieszkania. Dużo powie też wygląd klatki schodowej, windy czy elewacji.

3. Okolicę i sąsiadów

to jak nie poprzedni właściciel opowie o tym, co ważne w okolicy? Z jego opowieści możesz wiele wyciągnąć. Warto dopytać też o sąsiadów – ludzie obok których żyjesz mogą wpłynąć na twój komfort. Rodzina z dziećmi tuż obok może oznaczać sporo hałasu i odstraszać…Chyba, że sam masz dzieci w podobnym wieku i potencjalni koledzy będą plusem. Spokojni sąsiedzi to skarb…chyba, że jesteś typem imprezowicza. Rozumiesz, co mamy na myśli?

4. Wyposażenie mieszkania.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, ustal co zostaje w mieszkaniu, a co znika z poprzednim właścicielem. Rozmowa na ten temat daje też pole do negocjacji – rezygnacja z części sprzętów może obniżyć cenę. Z drugiej strony pozostawienie kilku szaf czy stołu oznacza dla ciebie niższe koszty urządzenia wnętrza, jeśli nie masz jeszcze swoich mebli.

5. Miejsca parkingowe

Jeśli masz auto, wiesz, że zaparkowanie pod domem często nie jest to łatwe. Dowiedz się czy w okolicy obowiązuje płatna strefa parkowania, czy z mieszkaniem otrzymasz konkretne miejsce parkingowe? Codzienne polowanie na puste miejsce pod blokiem może być irytujące, więc lepiej to sprawdzić!

6. Miejsca do przechowywania

Komórki lokatorskie i piwnice to cenny atut. Szczególnie jeśli w mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W końcu nie każdy z nas jest minimalistą.

7. Powód sprzedaży

Może brzmi to banalnie, ale sposób odpowiedzi na to pytanie może wiele powiedzieć o tym, jak się żyje w danym miejscu. Sposób w jaki sprzedający opowiada o mieszkaniu oraz jakie powody sprzedaży wskazuje, da ci pewien obraz oglądanej nieruchomości.

8. Plany zagospodarowania przestrzennego okolicy.

To coś, o czym warto pamiętać – okolica zmienia się i ewoluuje. Sprawdź jak rysuje się przyszłość wybranej okolicy – może mieszkanie ze słabym dojazdem do centrum za rok będzie miało tuż obok przystanek autobusowy?

9. Księgę wieczystą.

Mając jej numer możesz sprawdzić czy nie ma na niej zapisów, które powinny niepokoić, np. informacji o dożywotnich lokatorach. Jeśli mieszkanie nie posiada księgi, nie jest to poważny problem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to dodatkowa formalność do załatwienia, jeśli zdecydujesz się na zakup.

10. Kiedy możesz się wprowadzić.

Ustalenie konkretnych terminów to podstawa i pozwoli odpowiednio zaplanować cały proces.

Umowa przedwstępna: zadatek czy zaliczka?

A co jeśli mieszkanie ci się spodoba i podejmiesz decyzję: kupuję? Często najpierw podpisuje się umowę przedwstępną, co wiąże się z wpłaceniem określonej kwoty. Zazwyczaj jest to ok. 10% wartości mieszkania. Przypominamy, by w tym momencie przyjrzeć się zapisom, w szczególności temu, czy masz do czynienia z zadatkiem czy zaliczką. Różnica jest bardzo istotna dla twojego portfela w razie wycofania się z umowy.

Zaliczka ,w razie wycofania z umowy, jest zwracana w całości niedoszłemu kupującemu.

Zadatek zaś jest bezzwrotny jeśli to kupujący wycofa się z umowy. Natomiast jeśli sprzedający postanowi zrezygnować z transakcji, jest zobowiązany wypłacić kupującemu podwójną kwotę zadatku.

W przypadku nieruchomości, częściej stosuje się zadatek jako formę zabezpieczenia umowy – jest on bardziej motywujący dla obu stron do zamknięcia transakcji i stanowi większe zabezpieczenie niż zaliczka.

Back to top button