Szczęśliwy Dom. Okolica bliska sercu – Raport Otodom x ThinkCo

Pobierz Raport Szczęśliwy Dom. Okolica bliska sercu
Pobierz Raport w wersji mobilnej

O Raporcie:

Raport „Szczęśliwy Dom. Okolica bliska sercu” to pochylenie się nad lokalnością i pytaniem o to jak szczęśliwy czujesz się we własnej okolicy?

Na takie pytanie odpowiedziało 35 897 mieszkańców Polski w badaniu przeprowadzonym przez Otodom między wrześniem 2021 a lutym 2022 r. Ankietowani swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na nich pozytywnie, a jakie negatywnie.

Dla lepszego zrozumienia sytuacji pod lupę wzięliśmy odpowiedź na pytanie co charakteryzuje najszczęśliwsze okolice w Polsce. Jako przykłady okolic pełnych szczęścia wzięliśmy bardzo różne miejsca: poznańskie blokowisko, wrocławskie osiedle skąpane w zieleni oraz centrum miasta.

Kluczowe wnioski:

 • Większość mieszkańców Polski czuje się szczęśliwa w swojej okolicy, niż w mieście jako takim (61% vs. 58%).
 • Śródmieście Gdyni to najszczęśliwsza okolica do życia spośród centralnych dzielnic wszystkich dużych miast w Polsce, a wskaźnik szczęścia wynosi tam 4,10.
 • Aż 40% mieszkańców gdyńskiego Śródmieścia, zdecydowało się wskazać dostępność sklepów za istotnie wpływający za ich zadowolenie w okolicy.
 • Na poznańskich Ratajach imponująco prezentuje się odsetek osób „maksymalnie szczęśliwych”, który wynosi w tej dzielnicy 49%, a więc niemal dwa razy więcej niż wśród badanych w całym kraju (27%)
 • Rataje są również w czołówce poznańskich dzielnic, w których mieszkańcy wskazywali na dostęp do miejsc sportu i rekreacji (28%).
 • Niemal 90% mieszkańców południowej części wrocławskiej Wielkiej Wyspy jest szczęśliwych w swojej okolicy. Oznacza to wynik najlepszy nie tylko wśród dzielnic Wrocławia (67% dla całego miasta), lecz także dla wszystkich analizowanych obszarów w całym kraju.
 • Jesteś ciekaw szczegółowych danych dla tych miast? Chcesz wiedzieć jak kwestia szczęścia wygląda w przykładowych dzielnicach Gdyni, Poznania i Wrocławia? Pobierz Raport!
 • Ponadto dowiesz się więcej o miastach dog friendly, przestrzeniach dla seniorów i silver architecture, a także placemakingu.
 • O poprzednich Raportach przeczytasz tutaj:
  Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb – Raport Otodom x ThinkCo
  Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia – Raport Otodom x ThinkCo

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Back to top button