Agent nieruchomości: dlaczego skorzystanie z jego usług się opłaca i czego możemy oczekiwać od pośrednika?

Czy wiesz, która agencja nieruchomości w Twojej okolicy jest najlepsza? Możesz to sprawdzić na Otodom! 1 04 poznaliśmy laureatów konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2021. To inicjatywa, która każdego roku wyłania biura nieruchomości o najwyższej jakości usług, wyjątkowym podejściu do klienta i wszechstronnej wiedzy z branży. Konkurs ma na celu nie tylko nagrodzenie najlepszych, ale też promowanie dobrych praktyk w branży i pokazanie Polakom jaki właściwie powinien być profesjonalny agent nieruchomości. 

Coraz częściej doceniamy agentów nieruchomości! Według badań przeprowadzonych przez Otodom i IQS,  już 45% osób ma pozytywny obraz przedstawicieli tej branży, choć nadal istnieje szerokie pole do poprawy wizerunku agenta. Warto wspomnieć, że według danych zebranych przez nas w 2017 roku, pozytywny obraz brokera miało jedynie 24% osób. Ta poprawa postrzegania agentów, bardzo cieszy, jednak nadal nie ustajemy w staraniach, by coraz więcej biur nieruchomości kierowało się wysokimi standardami, korzystało z nowoczesnych narzędzi i robiło wszystko, by jak najlepiej odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby klientów.

Dlatego potrzebne są inicjatywy takie jak konkurs Lider Nieruchomości, które mobilizują branżę do nieustannej poprawy jakości, a ich klientom dają cenną informację o tym, z których biur nieruchomości warto korzystać, by szybko sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość.

Cel: profesjonalizacja branży

Wiedza, doświadczenie i odpowiednie narzędzia – oto atuty dobrego agenta nieruchomości. Mimo, że niektórzy nie są przekonani do sięgnięcia po usługi agenta, to jego kompetencje mogą przynieść wiele korzyści, m.in. oszczędność czasu, komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w gąszczu formalności, ale i korzystniejsze warunki finansowe. Prowizja jest bowiem zapłatą za wszechstronne umiejętności, a nie tylko opłatą za przekazanie kluczy i wystawienie ogłoszenia. Kluczem jest znalezienie profesjonalisty, który zrozumie Twoje potrzeby.

Czego oczekiwać od agenta nieruchomości?

Dobry agent nieruchomości jest zaangażowany, skupia się na konkretnym kliencie i posiada szeroką wiedzę dotyczącą nieruchomości. Ponieważ dla części osób kontrowersyjna jest kwestia prowizji, dobry agent wie, że musi postawić w tym wymiarze na transparentność i jasność: klient powinien wiedzieć za co płaci i na jakie usługi i świadczenia może liczyć. Agent powinien też Cię wysłuchać – dzięki temu będzie lepiej rozumiał Twoje potrzeby, wiedział chociażby jakiego domu czy mieszkania szukasz, ale też jak szybko, sprawnie i w dobrej cenie sprzedać Twoją nieruchomość. Profesjonaliści wiedzą też, że gdy w grę wchodzą nieruchomości, a co za tym idzie i spore kwoty, trudno uniknąć wielu emocji. Dlatego powinieneś oczekiwać, że agent odpowie na Twoje wątpliwości, sprawdzi m.in. status prawny mieszkania czy domu, ale i da Ci przestrzeń do namysłu bez wywierania presji.

Agent powinien poprowadzić Cię przez cały proces sprzedaży, zakupu czy wynajmu. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, to oznacza m.in. przygotowanie nieruchomości, home staging i sesję zdjęciową, zamieszczenie ogłoszenia w sieci i jego promocję, zebranie niezbędnych dla ewentualnych kupców informacji, etc. Nie bez znaczenia jest także pomoc w odpowiedniej wycenie czy negocjacjach, a także dalszych krokach i finalizacji transakcji.

Dobry pośrednik to, poza skutecznym handlowcem, także marketingowiec, budowlaniec, psycholog, mediator, trochę prawnik i doradca podatkowy oraz finansista. Jak widać, liczba profesji, które dobry pośrednik łączy w sobie, jest bardzo długa. Oczywiście nie ma możliwości, by w każdej z nich być ekspertem. Ale na poziomie podstawowym każdy dobry agent może klientowi udzielić wsparcia, a cięższe przypadki wie, gdzie i u kogo zweryfikować, przez co każdy problem klienta możemy dla niego rozwiązać” – podkreślają Adrian Truchta i Dawid Górski, właściciele TGN Nieruchomości, Liderzy Nieruchomości Otodom 2021 w woj. łódzkim.

Narzędzia online – as w rękawie agenta

Najlepsze biura nieruchomości sięgają też po narzędzia online, które oszczędzają czas, dostarczają szerszej wiedzy na temat nieruchomości, a także zapewniają bezpieczeństwo i komfort dla obu stron. Takim udogodnieniem może być chociażby Wirtualny Spacer, który pozwala na “zwiedzenie” interesującej Cię nieruchomości bez wychodzenia z domu. Inną ciekawostką, jest Wirtualny Remont. Pozwala on na stworzenie wizualizacji danego wnętrza  po remoncie w oparciu o jeden z pięciu dostępnych stylów. Może to być szczególnie pomocne dla tych, którzy nie potrafią sobie wyobrazić jak mieszkanie z drugiej ręki może wyglądać po niewielkich zmianach – Wirtualny Remont pokazuje im ukryty potencjał nieruchomości.

Agenci mają również dostęp do użytecznych narzędzi dla wynajmujących i najemców, np. Certyfikatu Najemcy. To technologia weryfikująca historię finansową klienta, potwierdzająca jego dane bez krępujących pytań i zwiększająca bezpieczeństwo wynajmu. Wielu właścicieli mieszkań obawia się, że trafi na nieuczciwego najemcę – biuro nieruchomości pomaga zminimalizować to ryzyko. Inną opcją zabezpieczenia się w przypadku wynajmu są opcje Ubezpieczenia Wynajmującego. To jednak tylko kilka z wielu narzędzi do których dostęp mają agenci nieruchomości. Korzystając z ich usług, otrzymujesz do nich dostęp i zapewniasz sobie komfort wynikający z bezpieczeństwa. 

Podsumowując: agenci nieruchomości nie tylko zajmą się stworzeniem dobrej jakości ogłoszenia, które dotrze do szerszego grona zainteresowanych klientów. To umiejętności i wiedza, które gwarantują bezpieczeństwo, oszczędzają czas, zdejmują z Ciebie ciężar wielu formalności, a nawet potrafią przynieść realne oszczędności i lepsze warunki finansowe przy kupnie czy sprzedaży.

Listę tegorocznych zwycięzców konkursu Lider Nieruchomości znajdziesz na stronie https://lidernieruchomosci.otodom.pl

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 25 05 2022
Back to top button