Rocznik z rynku najmu – Polityka Insight i Otodom

Raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz najmu w Polsce

Co dzieje się na rynku najmu? Czy mieszkania nadal znikają w okamgnieniu? Jak kształtują się ceny? Gdzie jest najdrożej, a gdzie z kolei wybór jest największy? Oto spojrzenie na rynek najmu z perspektywy 2023 roku. Otodom i Polityka Insight wyjaśniają jak zmienił się najem i co nas czeka. Sprawdź Rocznik z rynku najmu!

Rocznik z rynku najmu to najważniejsze i aktualne trendy na rynku najmu, a do tego wyniki najciekawszych polskich badań dotyczących tego zagadnienia. Eksperci biorą pod lupę najświeższe dane z Otodom, podsumowując 2023 rok.

Rocznik z rynku najmu – najważniejsze informacje w pigułce

 • 2023 rok upłynął pod znakiem odbudowywania się bazy dostępnych ofert mieszkań i stabilizacji zainteresowania wśród najemców. Stąd średnia liczba dostępnych ofert w 2023 roku była aż o 35% większa oferta przeciętnej z roku 2022.
 • Dość już małych mieszkań? W obecnej ofercie najmu obserwujemy przesyt kawalerek, a brakuje większych, czteropokojowych lokali.
 • Zakup mieszkania na wynajem coraz mniej korzystny finansowo? Inwestorzy coraz częściej rezygnują z wynajmu.
 • Godna uwagi demografia: 51% najemców to osoby w okresie tzw. wczesnej dorosłości (18 – 35 lat). Z kolei ponad 40% to osoby w średnim wieku (35-60 lat). Natomiast osoby w wieku studenckim (18-25 lat) stanowią jedynie 16 proc. wszystkich najemców.
 • Powody do najmu? Przede wszystkim finansowe. 62,5 proc. aktualnych najemców wynajmuje mieszkania, gdyż nie stać ich na zakup własnego lokum.
 • Czego szukają najemcy? Bez wątpienia najbardziej rozchwytywane są mieszkania zlokalizowane blisko centrów miast. Ważne, by miały pełne umeblowanie i znajdowały się na parterze.
 • Badania pokazały, że migracja z Ukrainy miała niewielki wpływ na ceny najmu. Co ciekawe, napływ ukraińskich uchodźców równy 1 % populacji kraju przyjmującego przełożył się na wzrost cen najmu jedynie o 0,2–0,3 %.

Jakie zagadnienia z rynku najmu poruszyli nasi eksperci?

Rocznik z rynku najmu opracowany został przez ekspertów z rynku nieruchomości, którzy najem opisują z różnych perspektyw. Poznaj naszych autorów oraz ich analizy:

 • Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom: Czy czeka nas kolejny kryzys na rynku najmu? W pierwszej części raportu na tapet wzięliśmy dane z portalu Otodom. Dzięki nim Karolina Klimaszewska omawia trendy występujące na rynku najmu, w tym procesy cenotwórcze oraz zmiany w strukturze i wielkości popytu oraz podaży mieszkań na wynajem. 
 • dr Katarzyna Dębska, badaczka, Polityka Insight: Jacy są najemcy i najemczynie w Polsce? Badaczka przedstawia niecodzienny portret polskich najemczyń i najemców, a także ich stosunek do najmu, a zwłaszcza do wynajmowanych mieszkań. 
 • dr Arkadiusz J. Derkacz, Adiunkt w Katedrze Ekonomii i Prawa, Uniwersytet Kaliski: Potrzeby najemców a oferta rynkowa. Autor w syntetyczny sposób prezentuje wyniki badania polskich najemców przeprowadzonego w 2023 roku przez Narodowy Bank Polski. Na tej podstawie omawia czynniki wpływające na decyzję o wyborze mieszkania pod wynajem. Dodatkowo pokazuje skalę dostępności finansowej i fizycznej mieszkań na wynajem w Polsce.
 • dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH, dyrektor ds. badań, główny ekonomista, Polityka Insight: Jak rodziny uchodźców wojennych z Ukrainy wpłynęły na europejski rynek najmu? Okazuje się, że napływ uchodźców miał zdecydowanie mniejsze znaczenie dla wzrostu cen najmu w 2022 r. niż się powszechnie uważa. Na tą sytuację przede wszystkim miały wpływ inflacja oraz wzrost dochodów . Nie mniej ważna była popandemiczna odbudowa popytu ze strony krajowych najemców.
 • Piotr Pajda, założyciel simpl.rent; Katarzyna Łachajczak, product designer, simpl.rent:
  Jak profesjonalizuje się polski rynek najmu? Specjaliści z simpl.rent pod lupę biorą skalę i mechanizmy profesjonalizacji polskiego rynku najmu. Na koniec opowiadają również, czym jest branża PropTech i jak bardzo rozwinięta jest w Polsce.

Zobacz również wcześniejsze raporty Otodom i Polityki Insight: PRZEGLĄDAJ

Back to top button