Jak rozpoznać dobrego agenta? Z konkursem Lider Nieruchomości!

01 grudnia 2021

Autor Marta Buzalska

Jak rozpoznać dobrego agenta? Z konkursem Lider Nieruchomości!

Dobry agent nieruchomości to taki, który potrafi uważnie słuchać, jest uczciwy i zaangażowany, a do tego posiada szerokie kompetencje. A najlepszy Agent Nieruchomości to taki, który jest laureatem konkursu Lider Nieruchomości Otodom. To pierwsza (i jedyna) tego rodzaju inicjatywa w Polsce, wyłaniające najlepsze agencje w kraju: po jednej na województwo oraz o ogólnopolskim zasięgu. Kim są agenci zasługujący na miano Lidera i czego oczekiwać od biura nieruchomości? Dowiecie się z poniższego tekstu!

Po wybuchu pandemii, kiedy pojawiło się wiele spekulacji na temat przyszłości rynku nieruchomości, a my zaczęliśmy spędzać w domach więcej czasu, wiele osób jeszcze lepiej uświadomiło sobie czego oczekują od miejsca zamieszkania. W tej sytuacji zmieniła się też nieco rola agenta nieruchomości. Kluczowe stało się dla niego uważne wsłuchanie się w potrzeby swoich klientów, ale też podkreślenie swoich kompetencji i wsparcia w poszukiwaniach czy sprzedaży nieruchomości. Pojawiła się również potrzeba budowania ich marki własnej i zrozumienia, że ludzie oczekują od nich pełnego profesjonalizmu i uczciwości. W konkursie Lider Nieruchomości Otodom chcemy promować właśnie takich pośredników, którzy wyróżniają się najwyższą jakością usług i promować z nimi najlepsze praktyki w branży.

Szukasz agenta? Wiemy, gdzie szukać najlepszych!

Lider Nieruchomości Otodom to pierwszy i jedyny tego typu konkurs na rynku – jako lider w branży czujemy potrzebę, by wyznaczać kierunki w jakich będzie się ona rozwijać, a także wyznaczać nowe standardy, jakimi powinni kierować się wszyscy uczestnicy rynku nieruchomości. Chcemy, by poszukiwania czy sprzedaż nieruchomości, były jak najmniej stresujące. Wiemy jak wiele emocji towarzyszy takim decyzjom, robimy więc wszystko, by wspierać agentów nieruchomości w ich pracy, a poszukującym i sprzedającym dać możliwość korzystania z usług profesjonalistów.

Od wielu lat słyszeliśmy pytania o to, które agencje są najlepsze? W Polsce brakowało liczącego się i rzetelnego rankingu pozwalającego odpowiedzieć na to pytanie, a nasza znajomość branży jednoznacznie wskazywała, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu działania. Dlatego wsłuchaliśmy się w te głosy i postanowiliśmy stworzyć konkurs Lider Nieruchomości Otodom.

Czego oczekiwać od agenta?

Część osób, która nie jest przekonana do skorzystania z usług agenta, zadaje pytanie: "za co właściwie płacę?". Wynika to z błędnego myślenia, że agent zajmuje się jedynie wrzuceniem ogłoszenia do sieci oraz pokazaniem mieszkania. Dobry agent jednak to osoba o szerokich kompetencjach, która wiele pracy wkłada w pomoc klientowi. Przede wszystkim wspiera on we wszelkich formalnościach, ma rozeznanie w kredytach hipotecznych, kwestiach technicznych dotyczących budynku, a także potrafi wynegocjować korzystniejsze ceny, oszczędzając w ten sposób czas, pieniądze i zapewniając możliwie bezpieczne i bezstresowe transakcje.

Aby jeszcze lepiej ustalić jaki powinien być dobry agent, przeprowadziliśmy badanie Otodom wraz z agencją IQS na temat wizerunku pośrednika w Polsce. Wynika z niego, że Polacy oczekują od agenta zaangażowania (56%), o szerokiej wiedzy (50%) oraz wysokiej kultury osobistej (48%). Agent powinien także weryfikować status prawny nieruchomości oraz dać klientom czas na podjęcie decyzji, bez presji i nachalnego poganiania (84%). 73% badanych uważa, że cenne w ofercie biur nieruchomości są nowe technologie, pozwalające na jeszcze lepsze dopasowanie oferty lub dostarczające kompleksowej wiedzy o nieruchomości. Badani wskazywali na Spacery 3D, Wirtualny remont, elektroniczny podpis kwalifikowany czy Certyfikat Najemcy, jako najbardziej wartościowe narzędzia. Pozwalają one usprawnić procesy, oszczędzić agentom czas, ale też dostarczają wiele cennych informacji biurom nieruchomości oraz sprawiają, że ich oferta jest o wiele bardziej atrakcyjna.

Konkurs Lider Nieruchomości

Aby móc faktycznie wskazać najlepszych agentów, by poszukujący lub sprzedający nieruchomości wiedzieli do kogo się zwrócić, stawiamy na rzetelność konkursu. Chcemy, by nasi laureaci reprezentowali najważniejsze dla nas wartości i żeby byli wyłaniani na podstawie obiektywnych kryteriów. Dlatego nad przebiegiem konkursu w pełni czuwa niezależna agencja badawcza IQS. Badanie zostało podzielone na trzy etapy – co ważne, zaprojektowano je w taki sposób, aby równe szanse miały zarówno małe, jak i duże biura, z metropolii oraz z mniejszych miejscowości.

Dzięki takiemu podejściu, zwyciężą biura o szerokich kompetencjach w wielu kluczowych obszarach – ich umiejętności zostaną potwierdzone dzięki konkretnym danym, jak i w badaniu mystery shopper. Wierzymy, że tytuł Lidera Nieruchomości ma w branży wyjątkowe znaczenie i stanie się dla agentów faktycznym wyróżnikiem na tle konkurencji. Zapisy do konkursu właśnie ruszyły, a najlepszych w branży poznacie w marcu.

Zwycięzców z roku 2020 r. znajdziecie na stronie Lider Nieruchomości.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 01 grudnia 2021

Udostępnij