Słownik Finansowy Otodom: K jak Kalkulator Kredytowy

Popularnym sposobem na finansowanie nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Wiele banków oferuje szeroki wybór kredytów, jak więc wybrać ten, który będzie dla nas najkorzystniejszy? Z pomocą przychodzi kalkulator kredytowy, który po uzupełnieniu kilku informacji, przedstawia oferty poszczególnych banków. Jednak kalkulator kalkulatorowi nierówny.

W gąszczu ofert kredytowych

Jeśli już zdarzyło Ci się robić rozeznanie w ofertach kredytów hipotecznych, wiesz pewnie, że jest ich naprawdę wiele. Warto jednak wnikliwie się im przyjrzeć, bo ostateczny wybór to niezwykle ważna decyzja. To od niej zależy, ile wyniesie cała kwota kredytu do spłacenia (wraz z odsetkami), a także jaka będzie rata kredytu. To oczywiste, że każdy chce zapłacić jak najmniej, ale istotne są także dodatkowe zapisy, np. te dotyczące możliwości szybszego spłacenia kredytu. Dlatego warto dokładnie weryfikować dostępne oferty.

Kalkulator kredytowy – czyli co? 

Na szczęście dzięki technologii ten proces jest znacznie ułatwiony – jako kredytobiorca nie musisz odwiedzać wszystkich okolicznych banków. Propozycje kredytów można znaleźć na stronach internetowych, jednak przejrzenie wszystkich zajmuje sporo czasu, a korzystanie z kilku stron naraz jest niewygodne. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznychJest to intuicyjne narzędzie, które wskazuje użytkownikowi oferty, pasujące do jego oczekiwań. 

Kalkulator kredytowy to oczywiście zestawienie ofert kilku banków, ale nie tylko – wiele takich narzędzi wyświetla pod każdą ofertą odnośniki do formularza kontaktowego z ekspertem danego banku. Dzięki temu użytkownik po wybraniu ciekawej propozycji, może sprawnie skontaktować się z bankiem, aby dowiedzieć się więcej, co jest bardzo wygodne. Jakie informacje zdobędziesz dzięki kalkulatorowi kredytowemu? Wskaże on m.in. ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) czy całkowity koszt kredytu, a także obliczy ratę kredytu.

Jak wybrać odpowiedni kalkulator kredytowy? 

Najważniejsze jest to, aby kalkulator z którego korzystasz przedstawiał najbardziej aktualną ofertę i regularnie aktualizował dane na temat kredytów. W przeciwnym razie korzystanie z niego nie ma sensu, ponieważ np. z ofert nie będzie można już skorzystać. Jak to sprawdzić? 

– Możemy wejść na stronę przykładowego banku i zobaczyć czy rzeczywiście istnieje dana oferta. Warto także zwrócić uwagę na to, kto jest właścicielem danego portalu, np. czy jest to przedstawiciel branży finansowej – radzi ekspert finansowy Tomasz Tasiemski. 

Stawiaj na niezależność

Istnieją także kalkulatory kredytowe na stronach internetowych banków. Czasami biorą pod uwagę więcej informacji, jednak nie ułatwiają one procesu poszukiwań, ponieważ skupiają się tylko na swojej ofercie. Bezpieczniej skorzystać z zewnętrznych narzędzi, np. kalkulatora kredytowego Otodom, który przedstawi i porówna oferty z różnych banków. Niezależne kalkulatory mają specjalistyczne mechanizmy pozwalające na śledzenie i zbieranie danych. To rozwiązanie pozwoli na szybsze znalezienie najciekawszej propozycji.

– Wybierając kalkulator należy z pewnością zwrócić uwagę na liczbę porównywanych parametrów, na szczegółowość informacji, które musimy podać, aby porównywarka dostosowała ofertę do naszych potrzeb, różnorodność banków – czy mamy np. sponsorowany kalkulator, który porównuje tylko określone oferty czy jest niezależny i otrzymujemy porównanie wszystkich dostępnych ofert. Im ofert jest więcej, tym większa szansa, że narzędzie jest aktualizowane – dodaje Tomasz Tasiemski. 

Im więcej funkcji, tym lepiej

Lepiej unikać kalkulatorów, które reklamują oferty kilku najpopularniejszych banków. Warto zwrócić uwagę na narzędzia, które przedstawiają szeroki wybór. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć wyjątkową ofertę, która faktycznie spełni oczekiwania kredytobiorcy. 

Zadaniem kalkulatora jest przyspieszenie poszukiwań, więc warto wybrać taki, który ma potrzebne funkcje. Research ułatwiają  przyciski, które przekierowują użytkownika do formularza kontaktowego z ekspertem finansowym. Dzięki temu, po wybraniu najciekawszej oferty można otrzymać więcej informacji bezpośrednio od specjalistów z danego banku. Warto stawiać na takie kalkulatory, które są bardziej rozbudowane – to daje szerszy obraz sytuacji.

Kalkulator kredytowy Otodom – by łatwiej spełniać marzenia

Konsultując się ze specjalistami z branży i analizując potrzeby klientów Otodom stworzył własny kalkulator, w którym stawiamy na szeroką ofertę i ciągłą aktualizację danych i śledzenie dostępnych możliwości. Istotne było to, by znajdując wymarzony dom w naszej wyszukiwarce, można było od razu skalkulować koszty związane z zakupem. W ten sposób Otodom pomaga na każdym etapie: wyszukania najkorzystniejszej oferty finansowania, kompletowania dokumentów, decyzji kredytowej, podpisania aktu notarialnego i uruchomienia kredytu. Proponujemy także sprawdzonych ekspertów, którzy do Twoich potrzeb podejdą indywidualnie.

Jakie informacje przygotować?

Chcąc skorzystać z kalkulatora kredytowego, warto przygotować wcześniej kilka podstawowych informacji. Im bardziej szczegółowe będą, tym lepiej narzędzie będzie mogło wyszukać odpowiednie oferty. Jakie dane trzeba uzupełnić? 

  • Kwotę kredytu, która potrzebna jest do zakupu nieruchomości. To najważniejsza informacja dla kalkulatora. Aby wiedzieć, jakie oferty ma wyszukiwać, narzędzie musi znać wysokość kredytu. 
  • Okres kredytowania – czyli liczbę lat, przez które kredytobiorca planuje spłacić kredyt. Od tego zależy wysokość oprocentowania kredytu, a także wysokość miesięcznej raty.
  • Cel kredytu – remont, budowa, a może sam zakup? Banki posiadają różne oferty i na podstawie takich informacji oceniają wysokość oprocentowania.
  • Wiek – wiele banków posiada specjalną ofertę (np. kredyty dla młodych). Dzięki tej informacji kalkulator będzie mógł je wyświetlić i lepiej dobrać propozycje. 
  • Zabezpieczenie i jego wartość – w sytuacji, gdy kredytobiorca jest zabezpieczony finansowo (np. posiada inną nieruchomość), bank posiada większą pewność możliwości spłaty kredytu. W takich sytuacjach oprocentowanie bywa korzystniejsze. 

Porównywanie ofert – sprawdź całkowity koszt kredytu

Po uzupełnieniu odpowiednich informacji, kalkulator kredytowy przedstawi aktualne oferty banków, które mogą udzielić kredytu na podanych warunkach. Narzędzie pokaże informacje takie jak:

  • Wysokość raty kredytu – to kwota, którą kredytobiorca będzie wydawał w ciągu miesiąca, aby spłacić kredyt. 
  • Oprocentowanie – oznacza procent, który pokaże ile wyniosą odsetki w skali roku.
  • Całkowity koszt kredytu – czyli kwota, którą kredytobiorca zapłaci finalnie za kredyt wraz z odsetkami.
  • Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu.

Po porównaniu ofert i wybraniu najkorzystniejszej, można bezpośrednio zwrócić się do banku z prośbą o więcej informacji. 

Konsultacja z ekspertem 

Nawet najdokładniejsze kalkulatory nie wezmą pod uwagę wszystkich aspektów. Są świetnym narzędziem do wstępnych poszukiwań potencjalnych ofert. Zawsze warto jednak skonsultować się z ekspertem finansowym, który weźmie pod uwagę indywidualną sytuację klienta i znajdzie ofertę jeszcze lepiej do niego dopasowaną.

Podczas konsultacji brane są pod uwagę takie informacje jak: zdolność kredytowa, zobowiązania finansowe, rodzaj umowy o pracę i indywidualna sytuacja życiowa. Podpowie też, czy bardziej opłacalny jest kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy. Te fakty mają wpływ na ofertę zaproponowaną przez bank. Jednak wcześniejszy research ułatwi komunikację z doradcą i pozwoli na podjęcie lepszej decyzji, by kwota do spłaty była jak najniższa, a warunki jak najkorzystniejsze.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową lub porównać oferty kredytów hipotecznych, wejdź na Otodom Finanse.

Back to top button