Ekspert finansowy – w czym może Ci pomóc?

Będąc na początku drogi do uzyskania kredytu na zakup nieruchomości powinieneś jak najlepiej poznać wszelkie zagadnienia z nim związane. Zrozumieć i zaakceptować możliwości, ale również konsekwencje jakie niesie ze sobą zawarcie zobowiązania najczęściej na wiele lat i na kilkaset tysięcy złotych. Możesz podjąć samodzielne próby zrozumienia tego tematu bądź zdać się na pomoc specjalistów w tym zakresie, czyli ekspertów finansowych.

Kim jest ekspert finansowy?

Ekspert finansowy to osoba, która na co dzień pomaga klientom najpierw w zrozumieniu, a następnie uzyskaniu kredytu hipotecznego. Dzięki posiadanej wiedzy, narzędziom i bieżącej współpracy z bankami, ekspert pomoże Ci określić możliwości kredytowe w zależności od Twojej sytuacji finansowej, wieku czy choćby rodzaju nieruchomości

Banki różnią się podejściem do nawet tak podstawowych spraw jak akceptacja poszczególnych źródeł dochodu. A co za tym idzie, brak możliwości kredytowania w jednej instytucji nie wyklucza uzyskania dobrego kredytu w pozostałych. Od eksperta finansowego otrzymasz konkretną informację, na co możesz liczyć bądź co należy poprawić w ramach przygotowania do kredytu. Dowiesz się np. czy warto odczekać kilka dodatkowych miesięcy – jeśli spodziewasz się w tym czasie wzrostu wynagrodzenia – lub zrezygnować z części posiadanych zobowiązań dla wyższej zdolności kredytowej

Przykładowo: jeśli posiadasz kartę kredytową to banki przyjmą to jako zobowiązanie i obniży to Twoją zdolność kredytową. Nieważne, czy limit na karcie wykorzystałeś w całości, czy masz ją tylko przyznaną, ale nigdy z niej nie skorzystałeś. W razie konieczności można łatwo się jej pozbyć.

Rozmowa z ekspertem i wstępne rozeznanie w ofertach

Eksperci finansowi posiadają dostęp do wszystkich, zawsze jak najbardziej aktualnych ofert proponowanych przez banki. W trakcie jednego spotkania bądź jednej rozmowy, jeśli tylko chcesz, poznasz i porównasz każdą z tych ofert, nie tylko pod kątem oprocentowania czy wysokości raty kredytu, ale każdego istotnego parametru mającego wpływ na całkowity koszt i finalną atrakcyjność ofert. Omawiając je, otrzymasz nie tylko kilka wydruków z liczbami i obcymi pojęciami. Dobry ekspert w jasny i precyzyjny sposób wyjaśni Ci każde z zagadnień, wskaże z czego one wynikają i o czym należy pamiętać.

doradca finansowy a odpowiedni wiosek kredytowy na zakup mieszkania

Przekonasz się, że poza samym kredytem banki praktycznie zawsze proponują szereg dodatkowych produktów. Od nich też uzależniają atrakcyjność oferty czy nawet udzielenie kredytu. Jest to tak zwana sprzedaż wiązana (z ang. cross-selling). W ramach niej oferowane są konta z deklaracją wpływów wynagrodzenia bądź określonej kwoty co miesiąc, jak również regularne korzystanie z karty debetowej bądź karty kredytowej. Sprzedaż wiązana obejmuje też ubezpieczenia – na życie, od utraty pracy i ubezpieczenie nieruchomości. Ekspert przedstawi Ci warunki skorzystania z produktów dodatkowych oraz ich koszt. Podpowie, które są faktycznie opłacalne i dają realną korzyść finansową. Wytłumaczy też po jakim czasie można bez konsekwencji z nich zrezygnować. 

Przykładowo: najniższa miesięczna rata niekoniecznie musi oznaczać najtańszy kredyt. W praktyce bardzo rzadko się tak zdarza. Skoro poza ratą będziesz zobowiązany do opłacania dodatkowych produktów, dopiero zsumowanie wszystkich płatności za cały wymagany okres da Ci realny obraz atrakcyjności oferty.

Pamiętaj, że dzięki szczerej rozmowie z ekspertem i przedstawieniu swoich oczekiwań lub planów możliwy będzie dobór właściwych banków i dopasowanie warunków kredytowania konkretnie pod Ciebie. Na tym etapie konsultacje z ekspertem wykorzystaj do uzyskania jak największej ilości informacji i jak najlepsze przygotowanie się do kredytu. Pozwoli Ci to skupić się już wyłącznie na poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości, będąc pewnym co do swoich możliwości kredytowych.

Zobacz też: 7 sposobów na to jak poradzić sobie z kredytem

Wsparcie eksperta przy składaniu wniosków o kredyt

Gdy tylko to nastąpi, rozpoczniesz decydujący etap współpracy z ekspertem finansowym – wnioskowanie do banków o przyznanie kredytu hipotecznego. Możesz liczyć na aktualizację wcześniejszych ofert i dostosowanie ich do wybranej nieruchomości oraz Twoich ostatecznych oczekiwań.

doradca kredytowy - przegląd różnych instytucji finansowych i najlepsze oferty kredytowe

Otrzymasz listę dokumentów niezbędnych do przygotowania – zazwyczaj dotyczących jedynie dochodów. Dla Twojej wygody dokumenty dotyczące nieruchomości, podobnie jak formularze bankowe wniosków kredytowych, przygotuje Twój ekspert. Po sprawdzeniu poprawności i złożeniu podpisów, dokumenty zostaną przekazane do wybranych banków. Czas oczekiwania na decyzję jest różny w zależności od banku. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem nie powinno to trwać dłużej niż 21 dni. 

Wraz z wydaną decyzją otrzymasz również projekt umowy kredytowej. Zapoznaj się z nią bardzo uważnie i przygotuj ewentualne pytania. To najlepszy moment na jeszcze jedną rozmowę z ekspertem i wyjaśnienie wszelkich zapisów. Oczywiście możesz liczyć na obecność i wsparcie eksperta również w trakcie podpisywania umowy w oddziale banku. Jednak nawet wtedy, gdy jest to Twój kolejny kredyt, spotkaniu zawsze towarzyszą emocje, dlatego zdecydowanie lepiej przyjść już przygotowanym.

Podpisana umowa nie musi kończyć Twojej relacji z ekspertem. Eksperci pozostają dostępni również w późniejszym czasie. W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości czy nawet kolejnych planów zakupowych zawsze możesz zwrócić się do nich z prośbą o pomoc.

Ile kosztuje korzystanie z pomocy eksperta finansowego?

Zgodnie z prawem wszystkie świadczone przez eksperta usługi są dla Ciebie jako przyszłego kredytobiorcy bezpłatne. Wynagrodzenie w formie prowizji pokrywa bank, w którym formalności zostaną doprowadzone do końca, tj. po uruchomieniu kredytu hipotecznego. 

Wypłacana prowizja nie powoduje, że jako klient otrzymasz gorszy kredyt niż gdybyś udał się bezpośrednio do banku. Warunki cenowe będą identyczne. Po prostu dla banku wypłacona prowizja dla eksperta za przeprowadzenie całego procesu kredytowego i pozyskanie klienta jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż własne rozbudowywanie sieci oddziałów i zatrudnienia.

Ekspert finansowy na piątkę, czyli opinie klientów

Jeśli będziesz zadowolony z pomocy eksperta i pracy jaką wykonał, nie ma lepszej formy odwdzięczenia się niż polecanie jego usług wśród znajomych i rodziny. Bardzo cenne i pomagające w dalszej pracy eksperta finansowego będzie również dodanie oceny i opinii w prowadzonych przez niego mediach społecznościowych, np. Google czy LinkedIn.

To także znaczne ułatwienie dla kolejnych osób poszukujących pomocy eksperta w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Dziś większość z nas przed wizytą u lekarza czy nawet w restauracji sprawdza opinie i liczbę gwiazdek w Google. Identyczną czynność warto wykonać przed wyborem osoby, która wesprze Cię w sprawach kredytowych.

pomoc doradcy finansowego przy kredycie hipotecznym

Również w Otodom stworzyliśmy program Rekomendowany Ekspert Finansowy wskazując i polecając doświadczonych i kompetentnych Ekspertów Finansowych. Wszystko po to, abyś miał pewność, że nie trafisz w „przypadkowe ręce”, a Twoim kredytem zajmą się osoby od lat skutecznie wspierające Klientów w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny z rodzicami – co warto wiedzieć?

Back to top button