Ciasne, ale własne – przysłowia o domu i pieniądzach

Czy jesteś panem w swoim domu? Wynajem, a może ciasne, ale własne? Czy pieniądze dają ci szczęście? Jak widać, polski język odzwierciedla jak ważne są dla nas domy i finanse. I nie ma w tym nic dziwnego! W najnowszym raporcie Otodom o szczęściu w miejscu zamieszkania pod lupę bierzemy temat kredytów i finansów. Czy kredyt i szczęście mogą iść w parze? Jak oceniamy nasza sytuację finansową? O tym przeczytacie w raporcie Szczęśliwy Dom: mieszkaniowe mieć czy być! A dziś pod lupą przysłowia o domu i pieniądzach. Co o nich sądzą Polacy? Przekonajcie się!

Przysłowia o domu z którymi się zgadzamy… lub nie

Nie od dziś wiadomo, że język, którym się posługujemy, ma ogromne znaczenie. Wpływa na to, jak widzimy świat i jak o nim myślimy. Język odzwierciedla też to, co jest dla nas ważne. A musicie wiedzieć, że w Polsce kwestie finansowe i związane z mieszkaniem to prawdziwe hity, które wiecznie krążą w przysłowiach. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ludzie się z nimi zgadzają.

Zacznijmy od klasyka gatunku: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. jeśli idzie o przysłowia o domu, to nasz ulubieniec. Aż 75% mieszkańców Polski zgadza się z tym przysłowiem. Nieważne, czy ktoś mieszka u siebie, czy wynajmuje – dom to nasz mały azyl przed światem!

A co z własnością? „Lepsze ciasne, ale własne” – to mądrość, która przemawia do wielu ludzi szukających stabilizacji. Zgadza się z nim aż 65% osób. Rodziny z dziećmi i osoby starsze uwielbiają to powiedzenie, z kolei młodsi jednak widzą to inaczej. Z czasem własne miejsce staje się coraz ważniejsze.

I na koniec: „jestem panem w swoim domu”. Ponad połowa z badanych (52%) deklaruje, że to przysłowie o domu do nich trafia. Mimo że dla niektórych to jeszcze aspiracja, a nie rzeczywistość, własne cztery ściany symbolizują wolność i niezależność.

przysłowia o domu

Pieniądze szczęścia nie dają? Co mówią o nas powiedzenia o pieniądzach

Jeśli chodzi o finanse, pod lupę wzięliśmy popularne „pieniądze szczęścia nie dają”. Ale czy faktycznie tak jest? Okazuje się, że tylko 29% Polaków przyznaje, że tak uważa. To głównie starsze osoby, które już wiedzą, jak działa życie, oraz ci, którzy czują się całkiem szczęśliwi. Ale to, że pieniądze wpływają na nasz nastrój, wcale nie dziwi. Szczególnie, jeśli ich brakuje. A warto podkreślić, że według badań Otodom oceniamy swoją sytuację finansową na 4,6 na 10-stopniowej skali.

A czy mamy powiedzenia związane z kredytami? Poniekąd. „Dobry zwyczaj, nie pożyczaj” przypadło do gustu niemal połowie pytanych, szczególnie tym bez kredytów (52%). Ci, co już mają je na głowie, nie są aż tak przekonani (37%). Prawdopodobnie wynika to częściowo z mechanizmu zmniejszania tzw. dysonansu poznawczego. W skrócie oznacza to, że chcą poniekąd sami siebie przekonać, że decyzja o kredycie była słuszna, mimo stresu jaki to generuje.

Mieć czy być? Co jest ważniejsze dla mieszkańców Polski?

Co byście zrobili z 50 tysiącami złotych w kieszeni? Kto z Was woli małe, ale własne mieszkanko, a kto stawia na luksusowy wynajem? Zastanawiacie się, czy to prawda, że pieniądze nie dają szczęścia? Odpowiedzi na te pytania i więcej znajdziecie w najnowszym raporcie Szczęśliwy DomMieszkaniowe mieć czy być?. Odkrywamy w nim, jak finanse i własne cztery kąty wpływają na Wasze szczęście. Staramy się również wskazać, jak w zawiłościach finansowych można znaleźć przestrzeń na domowe zadowolenie. Najnowsze badania Otodom wskazują, że mieszkania z aktywów finansowych zmieniają się w miejsca, które mają przede wszystkim odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Świadomość tego, czego naprawdę oczekujecie od swoich domów, rośnie, a my z radością Wam w tym pomagamy.

Zapraszamy do sprawdzenia, co mówią najnowsze dane i nasi eksperci: dr hab. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS, dr hab. Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Jan Dziekoński z FLTR.pl, dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS oraz dr hab. Mikołaj Lewicki z Uniwersytetu Warszawskiego.

mieszkaniowe mieć czy być

Marta Buzalska

Specjalistka Otodom

Inne w temacie:

Zobacz także:

Back to top button