Raport z rynku najmu – styczeń 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • Na koniec stycznia 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o ponad jedną czwartą (26,2%) wyższa niż na koniec 2022 r.
  • Największy przyrost aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec stycznia w porównaniu do grudnia 2022 r. zanotowano we Wrocławiu (o 43%) oraz w Warszawie (o 38%).
  • W styczniu 2023 r. najczęściej wyszukiwanymi mieszkaniami na wynajem były w Polsce te 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 mkw. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł udział wyszukiwań mieszkań 2- i 3-pokojowych o minimalnej powierzchni 40 mkw.
  • Najwięcej za mieszkanie na wynajem zapłacić trzeba w Warszawie – średnio ponad 4900 zł. We Wrocławiu, Trójmieście czy w Krakowie najemcy musieli się liczyć z wydatkiem rzędu 3000 – 3300 zł. Najtaniej było w Kielcach i Olsztynie – poniżej 2000 zł.

Rynek najmu w Polsce w 2022 r. kształtowały przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym był napływ uchodźców z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny poszukiwali w naszym kraju schronienia. Drugim przepływ niedoszłych kupujących. Ci, którzy w wyniku wzrostu stóp procentowych oraz zaostrzenia polityki banków przy wyliczaniu zdolności kredytowej nie byli w stanie pozyskać finansowania zakupu przenieśli swoje zainteresowanie na najem. Obie te grupy poszukując możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku najmu wpłynęły na radykalny wzrost cen najmu. Czy styczeń 2023r. przyniósł zmianę?

Co znaleźć można w raporcie z rynku najmu Otodom

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pierwszym wydaniem Raportu z rynku najmu Otodom. Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski w styczniu 2023 r. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Dodatkowo publikacja zawiera unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button