Kwartalnik Mieszkaniowy – IV kwartał 2022

Raport Otodom i Polityki Insight o sytuacji na rynku mieszkań w IV kwartale 2022 roku

  • W IV kwartale 2022 r. średnie ceny ofertowe sprzedaży liczone łącznie dla rynku pierwotnego i wtórnego spadły o 0,2% kw/kw. To pierwszy spadek cen mieszkań od kilku lat.
  • W ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł 9,7 %.
  • Najbardziej staniały mieszkania najmniejsze, do 40 mkw. Największe lokale (pow. 90 mkw) nie tylko utrzymały cenę, a nawet podrożały o ponad 1%.
  • Ograniczenie w dostępie do kredytów hipotecznych nadal wpływało ograniczająco na poziom sprzedaży, ale ograniczenie podaży nowych inwestycji przez deweloperów pozwoliło na utrzymanie poziomu cen.
  • Wydłuża się czas wyświetlania ofert sprzedaży. W IV kw. 2022 r. było to już 91 dni, czyli o 15 dni dłużej niż w III kwartale i aż o 33 dni dłużej niż przed rokiem.
  • Rynek najmu w ostatnim kwartale 2022 r. nieco zwolnił tempo, zarówno jeśli chodzi o wzrostu czynszów ofertowych, jak i zainteresowanie najemców.
  • Średni czas wyświetlania ogłoszenia najmu mieszkania wzrósł z 17 do 21 dni, ale wciąż nie wrócił do poziomu z okresu poprzedzającego wybuch wojny w Ukrainie.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym wydaniem Kwartalnika Mieszkaniowego. Jest to raport o polskim rynku mieszkaniowym, który powstaje przy współpracy ekspertów Otodom i Polityki Insight. Publikacja przygotowana jest na podstawie danych statystycznych z serwisu Otodom oraz z Otodom Analytics. Zawiera zestawienie analiz, które w ujęciu kwartalnym opisują rynek pierwotny i wtórny, a także rynek najmu. Wśród nich znaleźć można dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). Wszystkie statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim.

Dodatkowo publikacja zawiera prezentację graficzą geograficznego rozkładu cen ofertowych sprzedaży mieszkań w największych polskich miastach.

Temat specjalny wydania:

Podsumowanie 2022 r. w polskiej mieszkaniówce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i socjologicznych. Prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2023 r.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button