Dane Otodom 2021: gdzie wynajmiesz najtaniej? Zestawienie 5 największych miast Polski.

10 sierpnia 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Dane Otodom 2021: gdzie wynajmiesz najtaniej? Zestawienie 5 największych miast Polski.

Chociaż analitycy przewidywali załamanie na rynku wynajmu, to Polacy nadal inwestują w mieszkania z myślą o najmie i czekają na powrót studentów. A ci mogą przebierać w ofertach - dziś odpowiadamy gdzie znajdą najtańsze mieszkania do wynajęcia. Oto Dane Otodom na II kwartał 2021 roku.

Pandemia nie zatrzymała inwestycji

Pandemia sprawiła, że studenci zamiast bywać na uczelni, zaczęli uczestniczyć w zajęciach zdalnie. Większość z nich zdecydowała się więc, co naturalne, zrezygnować z wynajmowanego do tej pory pokoju w mieszkaniu, czy na stancji. Pandemia ograniczyła również popyt na najem powierzchni mieszkaniowej przez zamiejscowych pracowników. W dużych miastach widoczne było m.in. mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania dla zagranicznej kadry średniego lub wyższego szczebla w międzynarodowych korporacjach, które mają swoje oddziały w Polsce.

W najgorszej sytuacji znalazły się osoby, które inwestowały w mieszkania przeznaczone na wynajem posiłkując się zewnętrznym finansowaniem. Banki przez pewien moment wprawdzie oferowały zawieszenie spłat, ale był to relatywnie krótki okres. W tym samym czasie spora część takich mieszkań stała jednak pusta. Nie oznacza to wcale, że Polacy zrezygnowali z takiej formy lokowania oszczędności. Co więcej, niskie stopy procentowe sprawiły, że ci z nas, którzy dysponują odpowiednim zasobem gotówki, woleli kupić M, niż trzymać oszczędności w banku, generując ujemne realne stopy zwrotu. Polacy wierzą, że pandemia w końcu się skończy, a wraz z nią do miast wrócą studenci.

Im dalej od centrum, tym taniej

W drugim kwartale 2021 roku średnia stawka za wynajem mieszkania w Warszawie wynosiła 3 902 zł. W Krakowie i Wrocławiu ceny wynosiły odpowiednio 2 207 zł i 2 191 zł. W Łodzi i Poznaniu przeciętne stawki znajdowały się już poniżej pułapu 2 000 zł.: w Łodzi płacono średnio 1 786 zł, a w grodzie Przemysława 1 716 zł.

Gdzie najtaniej można wynająć lokum w pięciu największych rynkach mieszkaniowych? Główna zasada rynku nieruchomości mówi, że im dalej od centrum tym taniej. W każdym z miast najtańszy rejon to ten znajdujący się na obrzeżach. W stolicy jest to prawobrzeżny Rembertów (1 795 zł). Najmniejsza stołeczna dzielnica pod względem liczby mieszkańców, wcielona do miasta w 1957 roku. Rembertów cechuje się niską zabudową mieszkaniową, jednocześnie należy do najbardziej zielonych rejonów Warszawy. W Krakowie najtaniej jest na Wzgórzach Krzesławickich (1 335 zł). Na terenie XVII dzielnicy Krakowa, niegdyś wchodzącej w skład dużej dzielnicy Nowa Huta, znajduje się wiele miejsc do rekreacji. Wzgórza Krzesławickie – jak sama nazwa wskazuje - ze względu na położenie zapewniają wyjątkowy widok na panoramę całego miasta.

We Wrocławiu najtaniej jest w dawnej dużej dzielnicy Fabryczna (1 955 zł). Dawniej kojarzona głównie z zakładami przemysłowymi, dzisiaj stanowi miejsce postępującej zabudowy mieszkaniowej. W Łodzi najtaniej można wynająć mieszkanie na osiedlu Teofilów (1 372 zł), stanowiącego część Bałut. W tym rejonie miasta można spotkać sporo budynków z wielkiej płyty, ale obecne są również nowsze inwestycje. W Poznaniu najniższa przeciętna stawka ofertowa za wynajem mieszkania w drugim kwartale 2021 odnotowana została na terenie Głównej (1 369 zł). Ten rejon Poznania cechuje się specyficznym, małomiasteczkowym klimatem robotniczych przedmieść. W latach 1945-89 obszar ten nie został bowiem zabudowany wielką płytą.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 10 sierpnia 2021

Udostępnij