Mieć czy wynająć? I za co? Otodom i Fundacja Rynku Najmu biorą pod lupę najem z Karolem Paciorkiem

Najem planem B? Polacy z pewnością bezpieczniej czują się kupując dom czy mieszkanie. Nawet, jeśli wymaga to wzięcia sporego kredytu i ograniczeń z nim związanych. Czy jednak zawsze ta droga jest słuszna? A może warto przetestować dane miejsce zanim się w nim zamieszka? Dlaczego uważniej podchodzimy do zakupu smartfona niż podpisania umowy o kredyt? I przede wszystkim: czy da się jednoznacznie ustalić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze?

Rok 2022 przyniósł prawdziwą rewolucję na rynku najmu. Wojna w Ukrainie i napływ uchodźców szukających miejsc do życia, rosnące koszty kredytów i konieczność (przynajmniej części osób) rezygnacji z zakupu na rzecz wynajmu. Także powrót studentów na uczelnie sprawił, że mieszkania na wynajem zaczęły znikać z rynku w zastraszającym tempie. Zmniejszająca się podaż i rosnące ceny najmu to jednak nie jedyne wyzwanie rynku najmu w Polsce – wciąż zmagamy się z brakiem świadomości zarówno najemców i wynajmujących, kierowaniem się stereotypami i nieaktualną wiedzą, a także nieświadomością dobrych praktyk w kwestii (wy)najmu.

Klucz do dobrego najmu: edukacja najemców i wynajmujących

Dlatego Otodom postanowił wziąć pod lupę kwestie budzące najwięcej emocji i wątpliwości. Wraz z Fundacją Rynku Najmu tworzymy szereg poradników dotyczących najmu, aby każdy mógł uzbrojony w wiedzę i niezbędne informacje rozpocząć najem ze spokojem.

  1. Jak wynajmować ze spokojem? O bezpiecznym (wy)najmie słów kilka – poradnik Otodom | Otodom
  2. Umowa najmu: na co zwrócić uwagę? Poradnik Otodom i Fundacji Rynku Najmu | Otodom
  3. Mieszkanie na wynajem – jak je przygotować i na co zwrócić uwagę przy protokole zdawczo-odbiorczym? | Otodom
  4. Wynajem czy kupno? Czemu w Polsce wolimy mieć nieruchomość niż ją wynająć? Poradnik Otodom i ThinkCo. | Otodom
  5. Obawy najemców – czego boimy się mieszkając na wynajętym? Fundacja Rynku Najmu i Otodom podpowiadają | Otodom
  6. Polski Najemca: Jak dobrze rozpocząć najem? Potrzeby najemców i oczekiwania wynajmujących | Otodom
najem - raporty

Najem – rozmowa z Karolem Paciorkiem w Imponderabiliach

To jednak nie koniec działań na rzecz dobrego najmu. Według nas ważne są rozmowy i argumenty na rzecz różnych rozwiązań, by każdy z nas mógł podejmować jak najlepsze decyzje. Dlatego z Karolem Paciorkiem zainicjowaliśmy rozmowę o tym, dlaczego mit wyższości własności w Polsce ma się tak dobrze. Zastanawiamy się, kiedy najem może być lepszą opcją, jak przetestować swoje potrzeby mieszkaniowe i o tym, o czym warto porozmawiać przed podpisaniem umowy.

Na tapet wzięliśmy także finanse
– jak to jest z tymi opłatami za najem? Czy faktycznie rata kredytu na własne mieszkanie jest korzystniejsza? Ile faktycznie kosztują najem i zakup i czy zapominamy o innych aspektach, które również mogą mieć wpływ na nasze portfele? O tym posłuchacie na Youtube Otodom.

Mit wyższości własności w Polsce

Dlaczego wolimy mieszkanie mieć niż wynajmować (i czy to się faktycznie opłaca)? W pierwszym odcinku dedykowanym mitowi wyższości własności w Polsce usłyszycie Karola Paciorka (Imponderabilia) w rozmowie z ekspertami rynku nieruchomości: Marcinem Krasoniem (Otodom) oraz Przemysławem Chimczakiem-Bratkowskim (Fundacja Rynku Najmu).

Z rozmowy na pewno dowiesz się:
💡 Jaki wpływ na stosunek do najmu i własności mają głęboko zakorzenione kwestie kulturowe?
🌏 Czym polski rynek nieruchomości różni się od innych krajów europejskich (i czy musimy dążyć do tych samych rozwiązań)?
🏠 Jak duże znaczenie ma najem, w kontekście przyszłych wyborów związanych z kupnem mieszkania?

Porozmawiajmy o finansach: najem vs. własność

👉🏼 Co zrobić, aby odpowiednio ocenić swoje możliwości finansowe przed podjęciem decyzji o zakupie lub najmie nieruchomości?
👉🏼 Co składa się na ostateczny koszt zakupu mieszkania, a co należy uwzględnić przy kalkulacji kosztów najmu? 💸

Karol Paciorek (Imponderabilia) wraz z ekspertami: i Karoliną Klimaszewską (Otodom) oraz Tomaszem Bojeć (Fundacja Rynku Najmu), w najnowszym odcinku, podjęli się odpowiedzi na pytanie “Kupno vs. najem – co się obecnie bardziej opłaca?”.🏠

Back to top button