Stan deweloperski lub mieszkanie z rynku wtórnego – ile wydamy na remont?

Czas porozmawiać o remontach! Mieszkanie z rynku wtórnego czy w stanie deweloperskim – który wariant jest tańszy, na co zwrócić uwagę i na jakie wydatki powinniśmy się przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielili nasi eksperci – Agnieszka Wojtaszek, Product Manager Fixly oraz Tomasz Pągowski, projektant, dyrektor kreatywny studia IMATHOME. Podczas wtorkowego live’a opowiedzieli, jak zaplanować finanse, aby remont lub wykończeniówka nas nie zrujnowały, a także:

  • ile Polacy planują przeznaczyć na remont, a ile tak naprawdę wydają,
  • czy często remontujemy samodzielnie czy jednak zlecamy to profesjonalistom,
  • co podczas remontu jest najbardziej niedoszacowane w budżecie,
  • mieszkanie wykończone pod klucz czy stan deweloperski i szukanie ekipy na własną rękę,
  • na jakich fachowców jest największe zapotrzebowanie,
  • ile się czeka na fachowców,
  • czy można oszacować cenę wykończenia za m2 w mieszkaniu z rynku pierwotnego.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem niektórych kwestii.

Ile Polacy średnio planują przeznaczyć na remont, a ile tak naprawdę wydają

Według danych zebranych przez Fixly, okazuje się, że Polacy planują przeznaczyć średnio 19 tys. na remont mieszkania (w tym kwota na robociznę, czyli ok. 1/3 całej kwoty remontu). Ostatecznie jednak 50% ankietowanych odpowiedziało, że wydało na remont znacznie więcej, a koszty ich przerosły. To właśnie te jednostkowe koszty wpływają na cenę w ostatecznym rozrachunku. Kiedy stajemy przed wyrobem: taniej – drożej, co utożsamiać można z opcją: tymczasowo – na lata, rozsądek podpowiada nam, żeby jednak odrobinę dopłacić i mieć rozwiązanie, które sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasowej. 

Czy Polacy często remontują samodzielnie czy jednak zlecają to profesjonalistom?

72% ankietowanych przez Fixly użytkowników odpowiedziało, że podstawowe rzeczy i proste naprawy (malowanie, tapetowanie, itp.) robi samodzielnie. Potrafimy, chcemy, tak jest taniej i mamy jeszcze większy wpływ na finalny efekt. Są z kolei pewne rzeczy, za które sami nie chcemy się zabierać i zdecydowanie zostawiamy je fachowcom, np. montaż drzwi, kładzenie kafelków czy biały montaż. Związane jest to również z gwarancjami, które profesjonalna ekipa daje nam po wykonanej usłudze, co daje nam podstawy do ewentualnych reklamacji.

Czy planując budżet remontowy, zapominamy o jakichś kosztach, albo jest jakaś rzecz, której nie doszacowujemy?

Najczęściej zapominamy o tym, że demontaż czegoś w mieszaniu z rynku wtórnego też kosztuje. Ponadto bardzo często w mieszkaniach, które mają swoje lata, piony czy instalacje są wymieniane, ale główne w częściach wspólnych, natomiast w samych mieszkaniach już nie. Dla przykładu wymiana całej elektryki w domu to duży koszt, z którego nie zdajemy sobie sprawy na początku. Częstym kosztem są też okna w starych budynkach, które na pierwszy rzut oka wyglądają ładne i zabytkowo, ale później w okresie grzewczym okazuje się, że temperatura nam ucieka i trzeba planować wymianę okien na nowe.

Na co trzeba uważać, kupując mieszkanie z rynku wtórnego. Co sprawdzać i co uwzględniać przy planowaniu remontów?

Głównie instalacje, okna, to co może nam „wyjść” ze ścian i generalną kondycję ścian. Warto zaglądać tam, gdzie stoi jakieś stare umeblowanie. Zdarza się bowiem, że poprzedni właściciele chcą coś przed kupującymi ukryć. W tym zakresie pomóc nam mogą fachowcy i ocenić czy stan lokalu jest taki, jak zakłada umowa, a także wstępnie wycenić koszt generalnego remontu.

Podczas spotkania usłyszeliśmy także, jak pandemia wpłynęła na ceny fachowców w dużych miastach, czy lepiej wybrać mieszkanie wykończone pod klucz czy takie w stanie deweloperskim i szukać ekipy na własną rękę, jacy fachowcy są najbardziej poszukiwani, jak długo trzeba czekać na takiego profesjonalistę i czy można oszacować cenę wykończenia za m2 w mieszkaniu z rynku pierwotnego. Zapraszamy do obejrzenia całego LIVE’a na profilu Otodom:

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Agnieszka Wojtaszek – Fixly Product Manager. Do Grupy OLX dołączyła w 2017 roku. Nad Fixly pracuje od samego początku, choć jej rola w zespole się zmieniała. Zaczynała od komunikacji marki. Teraz, jako Product Manager, odpowiada za kształt i funkcjonowanie serwisu.

Fixly - pomoc w usługach na jedno kliknięcie!

Tomasz Pągowski – projektant, muzyk, charyzmatyczny prowadzący programy telewizyjne m.in.: „Remont w 48h”, „Projekt LOKALny”, „Bitwa o Dom”. Dyrektor kreatywny agencji IMATHOME. Ukończył 5 letnie studia na wydziale Konserwacja Drewna Zabytkowego SGGW/ASP w Warszawie.

Back to top button