Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Odwieczny dylemat kupujących: nowe czy używane. I chociaż istnieje cała masa argumentów za jednym i drugim, do tej pory nikt nie rozstrzygnął, która opcja jest lepsza. O tym, jak wiele zmiennych trzeba brać pod uwagę, opowiedziały nam Eliza Błaszkiewicz z Apartamenty Zdrowie oraz Marta Woźniczka z SDP Nieruchomości. Poznaj wady i zalety mieszkań z rynków pierwotnego oraz wtórnego, dowiedz się, jakie wydatki czekają potencjalnego nabywcę, a także:

  • czy klienci od początku mają sprecyzowane, czy chcą mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego,
  • jakie są zalety mieszkania na rynku pierwotnym i na co zwracać uwagę przy zakupie,
  • zalety mieszkań z rynku wtórnego i na co zwracać uwagę przy zakupie,
  • co z budownictwem jednorodzinnym – deweloperskie czy wtórne,
  • który rynek jest korzystniejszy jeśli chodzi o stopę zwrotu pod inwestycję,
  • jakie wydatki na starcie czekają nabywcę nowego i używanego mieszkania,
  • czy nowe mieszkania są tańsze w utrzymaniu niż używane,
  • czy teraz łatwiej jest negocjować ceny.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem niektórych kwestii.

Czy klienci od początku mają sprecyzowane, czy chcą mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego, a może się wahają?

Badanie Otodom i Kantaru, przeprowadzone wśród klientów, którzy kupili mieszkanie od dewelopera pokazuje, że 35% z tych osób wcześniej rozważało również mieszkanie używane.

Bardzo często zdarza się, że klient nie dostanie tego, czego chce w danej lokalizacji przy zakładanym budżecie. Dlatego właśnie agenci nieruchomości mają za zadanie przedstawić stronie wszystkie możliwości, uwzględniając zasobność portfela, kredytowanie, lokalizację i inne aspekty. Dopiero w dalszej części zwraca się uwagę na to, czy mieszkanie jest deweloperskie czy z rynku wtórnego, chyba że akurat ten aspekt jest dla klienta bardziej priorytetowy albo w danej lokalizacji nie ma budynków deweloperskich. Dopiero jednak po tej wstępnej analizie klient może powoli podejmować decyzje i zastanawiać się, które budownictwo będzie dla niego lepsze. Ciekawą obserwacją jest fakt, że często klienci, którzy poszukują mieszkania dłużej, decydują się na zakup z rynku pierwotnego.

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego i na co zwracać uwagę przy zakupie

Świeżość, możliwość dopasowania przestrzeni pod swoje potrzeby (ilość pokoi, otwarty plan, itp.), nowa jakość materiałów budowlanych – to wszystko biorą pod uwagę klienci, którzy decydują się na mieszkania od dewelopera. To bardzo bezpieczna forma zakupu nieruchomości – klient jest chroniony przez Ustawę Deweloperską, a także 5 lat rękojmi. Wszelkie sprawy związane z inwestycją są więc objęte gwarancją, która zabezpiecza kupującego.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego i na co zwracać uwagę przy zakupie

Klient, decydując się na zakup mieszkania z drugiej ręki, może wprowadzić się właściwie od zaraz. Ma już wybudowaną wokół całą infrastrukturę, transport publiczny, placówki oświatowe itp. To jest z całą pewnością duże udogodnienie. Klienci gotówkowi nie czekają na produkt – jest przecież wybudowany od kilku czy kilkunastu lat. Czas jest istotny. Mogą też uzyskać informacje jak się mieszka w danej lokalizacji, od razu poznają wszystkie jej wady i zalety.  Podkreślić należy też wyjątkowość danej inwestycji – nieruchomości w centrach miast, w kamienicach – czyli tam, gdzie żaden deweloper nic już nie wybuduje.

Zanim jednak dokonamy zakupu w takiej inwestycji, trzeba sprawdzić ją pod względem prawnym, np. czy księga wieczysta jest bez zastrzeżeń, jak wygląda akt notarialny,  czy we wspólnocie nie ma żadnych zadłużeń. Równie istotny jest techniczny stan lokalu i ustalenie warunków transakcji. Co ważne, klient decydujący się na wybór mieszkania z rynku wtórnego również jest chroniony i ma możliwość skorzystania z okresu 5 lat rękojmi.

Jakie wydatki czekają nabywcę nowego i używanego mieszkania

Planując wydatki w każdej inwestycji musimy pamiętać o tym, że wiele może się po drodze wydarzyć. Choćby w starym budownictwie – technologia materiałów budowlanych te 30-40 lat temu była zupełnie inna niż teraz. Na pierwszy rzut oka mieszkanie może wydawać się więc zadbane, a rzeczy poukrywana w ścianach (stare przewody, kanalizacja, itp.) będą wychodzić dopiero po czasie, podczas grubszych remontów, co znacząco odbije się na kosztach. W kontraście do tego, nowe budownictwo na pewno nie zaskoczy ekstra wydatkami.

Podczas spotkania eksperci opowiedzieli nam również, czy w budownictwie jednorodzinnym lepiej postawić na domy deweloperskie czy rynek wtórny, który rynek jest korzystniejszy jeśli chodzi o stopę zwrotu pod inwestycję, czy nowe mieszkania są tańsze w utrzymaniu niż używane, czy teraz łatwiej jest negocjować ceny. Zapraszamy do obejrzenia całego LIVE’a na profilu Otodom:

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Eliza Błaszkiewicz – Sales Expert, Niezależny Doradca w Apartamenty Zdrowie

Marta Woźniczka – Dyrektor Oddziału w SDP Nieruchomości

Back to top button