Raport z rynku najmu – wrzesień 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec września wynosiła 24,4 tys.
  • do oferty trafiło 20 tys. nowych lokali na wynajem – najwięcej w ciągu miesiąca od początku 2022 r.
  • tylko w dwóch z miast wojewódzkich – w Rzeszowie i Zielonej Górze – mieszkań na wynajem było mniej niż na koniec sierpnia
  • o 18% m/m spadła liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem w serwisie Otodom
  • w wyszukiwaniach wzrósł udział kawalerek
  • najsilniejszy 4% m/m wzrost cen miał miejsce ponownie w Rzeszowie
  • w Trójmieście ceny spadły o 5% m/m

W tym roku szczyt sezonu rynku najmu przypadł na sierpień. Świadczy o tym wyższa niż we wrześniu liczba wyszukiwań, wyświetleń i odpowiedzi na ogłoszenia mieszkań na wynajem. Chociaż ruch w kategorii najmu we wrześniu był mniejszy niż rok temu, to wciąż jest wyższy niż 2 lata temu. Można zatem założyć, że nadmiarowy popyt na rynku najmu związany z wybuchem wojny w Ukrainie już się wchłonął, a obecny rok przypomina standardowy szczyt sezonu, bez wpływu silnych zewnętrznych czynników jak wojna czy pandemia. 

Nie można pominąć jednak oddziaływania wysokiej inflacji. W poprzednich miesiącach to zjawisko znajdowało odbicie w częstszych poszukiwaniach mieszkań w niższym budżecie. W ostatnim czasie przejawia się zwiększonym zainteresowaniem pokojami na wynajem, podczas gdy kategoria mieszkań spowalnia. Wyjątkowo wysoką liczbę „odpowiedzi” tzn. kontaktów z wystawiającymi ogłoszenia pokoi na wynajem zaobserwowano w ostatnich tygodniach września. Pozwala to postawić hipotezę, że najemcy, którzy szukali najpierw studenckich mieszkań, zderzając się z rynkowymi realiami, mocniej zainteresowali się wynajmem pokoi, które są bardziej dostępne cenowo.

We wrześniu 2023 r. średnia ofertowa cena najmu mieszkania utrzymała się na poziomie 3,5 tys.zł. To oznacza  7% wzrost w porównaniu do cen z września 2022 r. Na poszczególnych rynkach dynamika wzrostu cen była jednak zróżnicowana. Na kształtowanie średniej kwoty czynszu wpływ miał tam nie tylko sam wzrost stawek najmu w poszczególnych kategoriach lokali. Zawdzięczamy to też częściowo zmianie struktury ofert przejawiającej się np. wzrostem liczby niewielkich mieszkań, które drożeją najwolniej.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button