Raport z rynku najmu – marzec 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • Na koniec marca 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o 10% wyższa niż w lutym.
  • Tempo odbudowy bazy ofert mieszkań na wynajem przyspieszyło i po czterech miesiącach wzrostów liczba dostępnych ofert mieszkań na wynajem wróciła do tej sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.
  • Trójmiasto było jedynym miastem gdzie liczba aktywnych ogłoszeń spadła – o 9% m/m.
  • Mieszkania 2-pokojowe o pow. do 40 mkw. utrzymały swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych w kategorii najmu.
  • Najwięcej za mieszkanie na wynajem zapłacić trzeba w Warszawie – średnio ponad 4900 zł. We Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie najemcy musieli się liczyć z wydatkiem rzędu 3100 zł. Poniżej 2000 zł wynająć można było mieszkanie w Bydgoszczy, Kielcach i Olsztynie – poniżej 2000 zł.

Marzec 2023 r. wyznacza rok trwania wojny w Ukrainie, która była jednym z dwóch najważniejszych czynników wpływających na rynek mieszkań na wynajem w Polsce (więcej informacji na ten temat zawiera styczniowy Raport z rynku najmu ). I chociaż, po styczniowym ożywieniu, wśród poszukujących mieszkania na wynajem luty przyniósł drobne ochłodzenie (liczba wyszukiwań na portalu Otodom spadła o 16% miesiąc do miesiąca), to w porównaniu do zeszłego roku zainteresowanie jest cały czas wyższe, i to o 30%. Gdy porównać obecną liczbę wyszukiwań do tej sprzed dwóch lat, to okazuje się, że jest ona wyższa o 22,7%.

Warto tu zauważyć, że wzrosty w liczbie wyszukiwań w ujęciu rocznym obejmują nie tylko największe miasta, ale i ich obwarzanki. Więcej było ich we wszystkich powiatach graniczących z Gdańskiem, Krakowem, Łodzią i Warszawą. Rzadziej niż przed rokiem użytkownicy Otodom szukali za to mieszkań do wynajęcia wokół Poznania. Co na to wpływa?

Co znaleźć można w raporcie z rynku najmu Otodom

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pierwszym wydaniem Raportu z rynku najmu Otodom. Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski w marcu 2023 r. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Dodatkowo publikacja zawiera unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button