Raport z rynku najmu – luty 2023

Gdzie przybywa ofert mieszkań na wynajem? Czy średnie czynsze ofertowe wzrosły oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski?

  • Na koniec lutego 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o 8% wyższa niż miesiąc wcześniej.
  • Jednocześnie liczba dostępnych ogłoszeń na ostatni dzień lutego była wyższa o 5,9% w porównaniu do tego samego dnia rok wcześniej.
  • Największy przyrost aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec lutego zanotowano w Poznaniu (o 20%) oraz we Wrocławiu i Łodzi (o 14% i 13%).
  • Najczęściej wyszukiwanymi mieszkaniami na wynajem były w Polsce te 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 mkw. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł udział wyszukiwań mieszkań 3-pokojowych z minimalnym metrażem 50 mkw.
  • Uśredniona czynsz ofertowy mieszkań na wynajem w miastach wojewódzkich w lutym 2023 r. pozostał na podobnym poziomie co w styczniu 2023 r., natomiast w porównaniu do lutego 2022 r. urosła o 22%.
  • Najtaniej mieszkanie na wynajem w mieście wojewódzkim można aktualnie znaleźć w Kielcach.

Miniony miesiąc wyznacza rok trwania wojny w Ukrainie, która była jednym z dwóch najważniejszych czynników wpływających na rynek mieszkań na wynajem w Polsce (więcej o tym pisaliśmy w raporcie styczniowym). I chociaż, po styczniowym ożywieniu, wśród poszukujących mieszkania na wynajem luty przyniósł drobne ochłodzenie (liczba wyszukiwań na portalu Otodom spadła o 16% miesiąc do miesiąca), to w porównaniu do zeszłego roku zainteresowanie jest cały czas wyższe, i to o 30%. Gdy porównać obecną liczbę wyszukiwań do tej sprzed dwóch lat, to okazuje się, że jest ona wyższa o 22,7%.

Poziom ofert najmu lokali mieszkalnych z miesiąca na miesiąc się odbudowuje. Po spektakularnym spadku liczby ogłoszeń dotyczących najmu mieszkań wiosną ubiegłego roku, w całej Polsce widać stopniowy przyrost w tej kategorii. Widać to zarówno w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych ośrodkach miejskich. Tam zresztą w jakiejś części przenosi się popyt. Dlaczego?

Co znaleźć można w raporcie z rynku najmu Otodom

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z drugim wydaniem Raportu z rynku najmu Otodom. Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski w lutym 2023 r. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Dodatkowo publikacja zawiera unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button