Najemcy w blokach startowych przed sezonem na najem

Szczyt sezonu na rynku najmu jeszcze przed nami. Zapowiada się jednak, że w tym roku może on zacząć się wcześniej niż zwykle. Z reguły przed wakacjami zainteresowanie najmem długoterminowym spada, ale najnowsze wyniki pokazują odmienny trend. W czerwcu 2023 r. odnotowano zwiększoną aktywność najemców, którzy zachęceni szeroką ofertą i stabilnym poziomem stawek czynszów rozpoczęli poszukiwania – wynika z najnowszego, czerwcowego “Raportu z rynku najmu” Otodom.

Notowana na koniec czerwca 2023 r. oferta lokali na wynajem utrzymała się na zbliżonym do majowego poziomie. W ujęciu rocznym widać jednak wyraźnie, że baza ogłoszeń odbudowuje się po ubiegłorocznych spadkach. W porównaniu do 2022 r. najemcy mają o 50% większy wybór ofert. Ostatnio tak dużo ogłoszeń było dostępnych pod koniec 2021 roku. Równocześnie uwzględniając dane archiwalne można zauważyć, że w tym roku sezon najmu rozpoczął się wcześniej niż w ubiegłych latach.

W minionych latach czerwiec był zwykle czasem spadku zainteresowania najmem długoterminowym. Zwiększoną aktywność potencjalnych najemców można było zaobserwować z nadejściem sezonu studenckiego, czyli w sierpniu i wrześniu. Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że wynajmujący zaczęli z większą intensywnością szukać wcześniej, tzn. w lipcu, ale wtedy wytłumaczyć to można było okrojoną ofertą i dynamicznie rosnącymi stawkami najmu. W tym roku przyspieszenie widać już teraz.

Ewa Tęczak, ekspertka rynku nieruchomości Otodom

ZOBACZ TEŻ: Polowanie na małe mieszkania. Rozpoczął się sezon na wynajem.

Większa rotacja najemców

Liczba mieszkań wystawionych na wynajem w serwisie Otodom na koniec czerwca spadła o 1,5% m/m (poniżej 23 tys.). Ale liczba tych, które zamknięto, była aż o 7% wyższa niż w maju. Jak to możliwe?  Dodano o 1,5% więcej nowych ofert niż przed miesiącem. Reaktywowano też o 2% więcej tych, które już kiedyś w serwisie były wystawione. To sprawiło, że w ciągu całego miesiąca można było wynająć aż 44 tys. lokali – o ponad 1000 więcej niż w maju.

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie kwoty najmu wzrosły o ok. 35%. Złożyły się na to różne czynniki. Zaliczyć można do nich wzrost kosztów eksploatacyjnych, stóp procentowych – a pamiętać trzeba, że jakaś część wynajmowanych lokali to te, których zakup wspierano kredytem – oraz zwiększony popyt na mieszkania do wynajęcia po wybuchu wojny w Ukrainie. Ograniczony wybór lokali sprawił, że mimo podwyżek czynszów ze strony wynajmujących część najemców nie zdecydowała się na zmianę mieszkania. Teraz jednak ceny się ustabilizowały, a dostępna oferta jest dużo szersza. To może zachęcać do poszukiwania mieszkań, które zapewniają korzystniejsze warunki  najmu.

Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom
czynsze ofertowe najmu w miastach wojewódzkich

Nie wszędzie jednak najemcy mieli do dyspozycji szeroką ofertę. Względem maja zdecydowanie mniejszy wybór mieli najemcy w Opolu (- 12%), w Poznaniu (-8%) i we Wrocławiu (-7%). W Trójmieście od początku roku utrzymuje się trend spadkowy, a w czerwcu  oferta skurczyła się o kolejne 9% m/m. Z drugiej strony w miastach takich jak Kielce, Olsztyn i Białystok w czerwcu liczba dostępnych ofert na wynajem wzrosła o ponad 10%.

W najmniejszych miastach wynajmujący muszą starać się bardziej

Niezmiennie poszukujący mieszkań na wynajem najchętniej wybierają oferty w dużych miastach. W czerwcu częściej szukali oni lokali w takich miastach jak Wrocław (+10% m/m), Kraków (+8%) czy Warszawa (+6%). Warto zauważyć, że dużo rzadziej niż jeszcze przed rokiem najemcy poszukiwali mieszkań na wynajem w powiatach sąsiadujących bezpośrednio z dużymi ośrodkami miejskimi. 

Popularność mniejszych miast w obrębie aglomeracji rosła wraz ze wzrostem konkurencji do dostępnych cenowo lokali w tych największych. W warunkach rosnącej oferty i stabilizacji cen sytuacja się polaryzuje. Z jednej strony rośnie popularność tańszych lokalizacji w metropoliach, a z drugiej widzimy większe zainteresowanie miastami średniej wielkości – wciąż najtańszymi w skali kraju. One są z dużym prawdopodobieństwem wyborem tych, dla których przy wciąż wyraźnym wzroście inflacji  przewyższającym wzrost płac obciążenie wynikające z wysokiego czynszu najmu jest nie do udźwignięcia.

Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom

Jakich mieszkań szukają najemcy?

Tu nic się nie zmieniło. Nadal 2-pokojowe mieszkania o powierzchni co najmniej 40 mkw. cieszą się największym zainteresowaniem najemców. W czerwcu dotyczyło ich już co szóste wyszukiwanie w serwisie Otodom. Co ciekawe, coraz mniej popularne wśród poszukujących stają się kawalerki powyżej 30 mkw. Po raz pierwszy w tym kwartale znalazły się one poza pierwszą dziesiątką preferencji najemców. 

Wraz z nadejściem letniej aury wyraźnie wzrósł też popyt na mieszkania wyposażone w klimatyzację. Zainteresowaniem cieszą się też te, które pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Liczba wyszukiwań mieszkań wyposażonych w klimatyzację była wyższa o 30% r/r, a lokali z balkonem – aż o 50% r/r. Historyczne dane Otodom pokazują, że tego typu udogodnienia najczęściej poszukiwane są w lipcu. W kolejnym miesiącu możemy się zatem spodziewać dalszego wzrostu zainteresowania nimi. 

Więcej danych na temat sytuacji w poszczególnych miastach: Raport z rynku najmu – czerwiec 2023.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Otodom i Fundacja Rynku Najmu: ebook Dobry {wy}najem

Back to top button