Raport z rynku najmu – czerwiec 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem spadła o 1,5%
  • Trójmiasto kolejny raz zanotowało spadek w liczbie ogłoszeń (o 9%)
  • średnie ceny najmu liczone łącznie dla miast wojewódzkich pozostały na poziomie z maja
  • najniższy średni czynsz utrzymuje się w Kielcach (1850 zł)
  • prawie 42% ofert najmu w Łodzi stanowią mieszkania do 40 m2
  • najbardziej wzrosła liczba wyszukiwań we Wrocławiu (+10% m/m)

Letnie ożywienie na rynku najmu jest widoczne w zmniejszającej się liczbie aktywnych ofert. Na koniec czerwca 2023 r. było ich w całym kraju mniej niż 22 tys. A jednak jest to o 50% więcej niż przed rokiem. Jednocześnie o 4% wzrosła liczba wyszukiwań kategorii mieszkań na wynajem. 

Już prawie co szóste wyszukiwanie w Polsce dotyczy 2-pokojowych mieszkań o powierzchni co najmniej 40 m.kw. Pierwszy raz w bieżącym kwartale udział wyszukiwań najpopularniejszej kawalerki (od 30 m.kw.) spadł poza pierwszą dziesiątkę. Najemcy, którzy za dwupokojowe mieszkanie chcieli wydać miesięcznie nie więcej niż 2000 zł odpowiedzialni byli za 24% wszystkich wyszukiwań w tym miesiącu.

Wakacyjna aura jak zawsze sprzyja poszukiwaniom mieszkań na wynajem i chociaż w ujęciu rocznym dla całej kategorii skala wyszukiwań utrzymała się na podobnym poziomie, to warto zwrócić uwagę na o połowę wyższą niż przed rokiem liczbę wyszukiwań mieszkań z balkonem i 30% wzrost w przypadku lokali z klimatyzacją 

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button