Otodom Live #32: Kto pyta, nie błądzi. O co zapytać pośrednika przed kupnem lub sprzedażą nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to przyjaciel każdej osoby, która chce sprzedać lub kupić nieruchomość. To kompetentny agent, który najlepiej zna swoje miasto i wskaże odpowiednią lokalizację, a także wesprze nas w wypełnianiu formalności. Jednak udając się do pośrednika, nie zawsze wiemy, o co go zapytać. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy ekspertki: Katarzynę Czerwiak, prezes GRUPY PRO i Dagmarę Tejerle, dyrektor Oddziału Tekton Property, które wezmą udział w #32 Otodom Live.

Niezbędna wiedza agenta nieruchomości

Pośrednik to specjalista, bez którego trudno zorganizować prawidłowo przeprowadzone kupno lub sprzedaż nieruchomości. Doświadczony, kompetentny agent będzie przewodnikiem po świecie nieruchomości – doradzi, zwróci naszą uwagę na kwestie problematyczne, pomoże w negocjacjach. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: o co zapytać pośrednika przed kupnem lub sprzedażą nieruchomości? Ekspertki odpowiadały na to i inne pytania, takie jak: 

 • Na co zwracać uwagę przed zakupem i sprzedażą nieruchomości?
 • Co jest najistotniejsze w trakcie zakupu i sprzedaży nieruchomości?
 • Jak powinny wyglądać umowy sprzedaży i zakupu lokalu?
 • Jakie dokumenty musisz przygotować przed dokonaniem transakcji?
 • Jakie opłaty poniesiesz za korzystanie z usług pośrednika?
 • Po czym można poznać kompetentnego pośrednika?
 • O odpowiedziach na trudne pytania – z jakimi specjalistami może konsultować się pośrednik?
 • O ukrytych chochlikach – czyli o tym, czego nie wiedzą klienci, a na co pośrednik nieruchomości zwraca uwagę.


Jak co tydzień zapraszaliśmy do zadawania pytań na żywo naszym ekspertom, którzy przybliżyli Wam obecny pejzaż i perspektywy rynku pierwotnego. W każdym Otodom Live możesz zadawać pytania – wystarczy, że wyrazisz zgodę StreamYard na Facebooku, a my będziemy mogli wyświetlić Twoje pytanie ekspertom i pozostałym widzom transmisji. 

Podobała Ci się transmisja #32 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez klientów to: jakiej prowizji mogę oczekiwać? Zarówno Katarzyna Czerwiak jak i Dagmara Tajerle zaznaczały, że jest to kwestia indywidualna. W GRUPA.PRO i Tekton Property pośredniczki pobierają prowizję wyłącznie od jednej strony transakcji. Jednak niektórzy agenci pobierają prowizję od obydwu stron transakcji. Przeciętna wysokość kwoty prowizji na polskim rynku nieruchomości to około 2-5%.
 • W zakres usług pośrednika wchodzi też kwestia przygotowania nieruchomości do transakcji (tutaj nawet tak szczegółowe rzeczy jak nagranie filmu czy korzystanie z usług home stagera), a także weryfikacja oferty i samo przeprowadzanie transakcji.
 • Warto zwrócić uwagę na to, czy pośrednik podpisuje umowę na wyłączność. Jeżeli tak się dzieje, nie tylko klient powinien być zobowiązany do wyłączności, ale również sam agent. Wtedy warto przed podpisaniem dokumentów umówić się na przykład na regularne raportowanie czy konsultacje. Pośrednik wypełni swój obowiązek, a klient będzie miał poczucie, że jego pieniądze są dobrze zainwestowane.
 • Wielu pośredników decyduje się na podpisywanie umów na czas określony. Jeżeli w konkretnym czasie nieruchomość nie sprzeda się (zwłaszcza pomimo wielu ofert ze strony kupujących), agent nie traci na braku finalizacji transakcji.
 • Dobry pośrednik dokładnie sprawdzi nieruchomość przed wystawieniem jej na sprzedaż. Na tym etapie postara się również przedstawić potencjalnemu sprzedającemu, dla jakiego targetu będzie ona odpowiednia i z jakimi realiami rynku trzeba się liczyć. 
 • Klient płaci nie tylko za usługę na wyłączność i czas pośrednika, ale także za jego doświadczenie. W zakres usług pośrednika mogą też wchodzić konsultacje z innymi specjalistami, jak notariusze, prawnicy czy eksperci ds. finansów.
 • Agent nieruchomości doradzi wybór najlepszych narzędzi do sprzedaży nieruchomości. Obecnie są to narzędzia online: według danych Otodom ogłoszenia, które umożliwiały klientom wirtualne spacery, były odwiedzane 2 razy częściej niż pozostałe ogłoszenia.
 • Pytania może zadawać nie tylko klient, ale także pośrednik. Powinniśmy usłyszeć pytanie: “Dlaczego”? To dobry punkt wyjścia do zastanowienia się, dlaczego chcemy sprzedać nieruchomość, czego oczekujemy po transakcji, jakie są nasze plany na przyszłość.
 • W poszukiwaniach pośrednika warto kierować się rekomendacjami bliskich i poleceniami w internecie. Dobrym tropem może być także licencja pośrednika, którą posiadają niektórzy agenci. 
 • Niezwykle ważne są też zapisy w samej umowie. Pośrednik może bowiem otrzymywać część wynagrodzenia już za same czynności zmierzające do finalizacji umowy, bądź wyłącznie za finalizację umowy. Dlatego każda współpraca klienta z agentem jest wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia. 

…a jeszcze więcej dowiesz się z całej transmisji!

Zobacz całość #32 Otodom Live:

Masz dodatkowe pytania? Jak co tydzień możesz zadać je ekspertom w trakcie trwania transmisji.

Spotkanie odbyło 10 listopada o godzinie 10:00. Transmisja jest dostępna zarówno na Facebooku, jak i YouTube Otodom.

Naszymi gośćmi #32 Otodom Live były: 

Katarzyna Czerwiak – pośredniczka nieruchomości i prezes GRUPA.PRO. Lider Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Pośrednik Roku”. Od 25 lat zajmuje się pośrednictwem nieruchomości i pomaga klientom bezpiecznie znaleźć lub zmienić mieszkanie, dom czy biuro. Ukończyła Ekonomikę Nieruchomości i Inwestycji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, studia podyplomowe Wyceny Nieruchomości, a w 2019 zdała egzamin na Certified Digital Marketing Professional w ramach Digital Marketing Institute. 

Dagmara Tajerle – Dyrektor Oddziału Tekton Property, które zostało Liderem Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Najlepsze biuro nieruchomości w Polsce”. Agentka i manager Gdańskiego biura w Deo Plaza na Wyspie Spichrzów od 2017 roku. W latach 2000 – 2009 pracowała w Urzędzie Skarbowym. Zyskała także unikatowe doświadczenie w zakresie zarządzania, kiedy w latach 2009 – 2017 prowadziła prywatne przedszkole Podniebny Raj w Kosakowie pod Gdynią. Nieruchomości zawsze były jej pasją, a połączenie tego z umiejętnością zarządzania placówką przedszkolną umożliwiło zdobycie jedynych w swoim rodzaju kompetencji.

Nie chcesz przegapić transmisji? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Sprawdź poprzednią rozmowę Otodom Live!

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Back to top button