Agenci nieruchomości Ukrainie – wzory umów i informacje

Jako ci od domów wiemy, że kiedy sąsiad jest w potrzebie… pomagamy! Grupa OLX, której częścią jest Otodom, uruchomiła nową kategorię Dla Ukrainy | Для України Ogłoszenia OLX.pl, która pozwala między innymi na darmowe dodawanie ogłoszeń z zakwaterowaniem dla uchodźców. Wspieramy także tych, którzy niosą bezinteresowną pomoc, dlatego przygotowaliśmy kilka istotnych informacji dla agentów, chcących udzielić pomocy naszym ukraińskim sąsiadom. Jednocześnie dziękujemy wszystkim agentom, którzy intensywnie działają, by pomóc naszym sąsiadom znaleźć nowy dom: tymczasowy lub stały.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Ogłoszenia o mieszkaniach i pokojach

By wykorzystać swoje zasięgi i silną pozycję na rynku nieruchomości, Grupa OLX uruchomiła nową kategorię Dla Ukrainy | Для України Ogłoszenia OLX.pl, którą znaleźć można na stronie głównej OLX. Jeśli masz pokój, dom, mieszkanie, które chcesz udostępnić uchodźcom z Ukrainy, możesz dodać za darmo ogłoszenie w serwisie OLX w kategorii Noclegi | Нічліги Ogłoszenia OLX.pl. Jeśli znacie osoby, które chcą udostępnić lokal lub macie informacje o potrzebujących, to miejsce do którego możecie ich odsyłać.

Sprawnie działa także grupa Pośrednicy dla Ukrainy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/posrednicydlaukrainy/, gdzie agenci na bieżąco dzielą się informacjami o potrzebujących oraz lokalach, które można wynająć w okazyjnej cenie. 

Wynajem i umowy

Wiele osób po pierwszych dniach w Polsce, będzie chciało szukać mieszkania na wynajem. Wiemy, że wielu agentów szuka umów, także w języku ukraińskim, dlatego opracowaliśmy takie umowy z uwzględnieniem sytuacji uchodźców, które agenci nieruchomości pomagający im mogą bezpłatnie pobrać i wykorzystać.

WZORY UMÓW DO POBRANIA – .PDF

WZORY UMÓW DO POBRANIA – .DOCX

Co jest istotne w kontekście umów? Nie ma odrębnych uregulowań prawnych w zakresie najmu nieruchomości przez cudzoziemców. Umowa musi być za to zrozumiała dla stron zawierających umowę, zatem w tej sytuacji dwujęzyczna (polsko-ukraińska). Co ważne należy uważać z uproszczonymi formami umowy – w sytuacji wynajmu uchodźcom z Ukrainy powinna ona wręcz zawierać zapisy jak najszerzej opisujące prawa i obowiązki stron umowy, aby najemca nie musiał sięgać do przepisów prawa polskiego.

Odstępstwa od standardowych umów dotyczą m.in. oznaczenia stron, w szczególności dokumentu tożsamości najemcy – obywatele Ukrainy mogą posiadać różne rodzaje dokumentów potwierdzających tożsamość, wobec czego najlepiej, aby w umowie został wskazany rodzaj przedkładanego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz numer tego dokumentu, informacja ile osób poza najemcą będzie zamieszkiwać w mieszkaniu wraz z podaniem ich danych typu imię, nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości (o ile posiada).


Dla Wynajmującego dobrą opcją może być również instytucja najmu okazjonalnego/instytucjonalnego – tutaj wymagane jest notarialne oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 kpc, które obejmuje obowiązek zapłaty ewentualnych zaległości czynszowych i wydania przedmiotu najmu wraz ze wskazaniem lokalu zastępczego w przypadku uproszczonej eksmisji – w obecnej sytuacji najemca może mieć jednak trudności ze wskazaniem lokalu zastępczego na terenie Polski, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie ewentualnej eksmisji). Aktualizacja: – 12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa (z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.), zgodnie z którą nie wymaga się wskazywania lokalu zastępczego przez Ukraińców, którzy przybyli do Polski w związku z wojną na ich terytorium.

Powyższe zabezpieczenia skracają drogę do eksmisji najemcy o sądowe postępowanie eksmisyjne, jednak obecnie, z uwagi na pandemię, eksmisje nie są wykonywane. Niemniej jednak uzasadnione jest zabezpieczenie wynajmującego w sposób, o którym mowa w pkt 2 powyżej, co może zachęcić właścicieli mieszkań do wynajmu cudzoziemcom.

________________________________________________________

Wszelkie treści zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani porady prawnej. Jednocześnie informujemy, że treści zawarte w artykule mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia. Co więcej, treść artykułu stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów ich autorów w chwili publikacji oraz nie stanowi oficjalnego stanowiska w jakiejkolwiek sprawie. Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej lub opinii prawnej lub bardziej szczegółowych informacji dotyczących kwestii omawianych w niniejszym artykule powinny skontaktować się z prawnikiem.

Back to top button