Kupujesz nowe mieszkanie lub dom? Przed tobą ważne decyzje i dylematy

Kupno mieszkania bądź domu wiąże się z szeregiem dylematów, które należy rozważyć, aby ostatecznie wybrać to idealne dla nas miejsce. Kluczowe jest sprecyzowanie własnych potrzeb, pamiętając o tym, że mogą one ulec zmianie na przestrzeni kolejnych lat. Każdy nabywca musi zdecydować m.in. jak sfinansować transakcję, z którego rynku wybrać mieszkanie, jaka lokalizacja będzie najlepsza. Przedstawiamy proces decyzyjny zakupu mieszkania krok po kroku.

Pierwsze kroki ku nowej nieruchomości

Zanim zagłębimy się w rozważania, jaki metraż będzie dla nas odpowiedni, warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi na zakup mieszkania. Może bowiem się okazać, że cierpliwość popłaci, a zakup domu czy mieszkania będzie korzystniejszy w przyszłości. Taka decyzja powinna być bowiem przemyślana oraz mieć uzasadnienie w stabilnej sytuacji życiowej. Mimo że wizja posiadania własnego M wciąż jest dla wielu nęcąca oraz priorytetowa, warto na chłodno oszacować swoje możliwości finansowe i zastanowić się, w jakim punkcie życia się znajdujemy.

Poszukiwanie mieszkania, które chcemy kupić, zaczyna się najczęściej pod wpływem istotnych kwestii prywatnych. Znaczenie może mieć tutaj zawarcie małżeństwa, chęć wspólnego zamieszkania, narodziny dziecka lub osiągnięcie stabilnej pozycji w pracy. Kolejnym bodźcem, który popycha do zakupu własnego mieszkania, jest korzystna sytuacja finansowa, na którą składają się zgromadzone oszczędności, uzyskanie kredytu hipotecznego bądź znalezienie atrakcyjnej cenowo oferty mieszkania. 

Budżet na zakup nieruchomości. Kredyt hipoteczny czy gotówka?

Oszacowanie budżetu to kwestia fundamentalna i powinniśmy tego dokonać przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości. Musimy bowiem określić, jak chcemy sfinansować zakup mieszkania. Najczęstsze opcje to kupno mieszkania za gotówkę lub skorzystanie z kredytu hipotecznego. Oczywiste jest, że finansowanie za gotówkę jest wariantem korzystniejszym, gdyż nie obciążamy się dodatkowymi kosztami. Niestety niewiele osób może sobie na to pozwolić.

W Polsce dominuje zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego. Należy podkreślić, że kupno mieszkania to nie tylko pokrycie kosztów samej nieruchomości, ale również opłaty związane z całym procesem. Dodatkowym obciążeniem może być taksa notarialna, prowizja dla pośrednika czy podatek od czynności cywilnoprawnych. W obliczeniach trzeba także uwzględnić koszty ewentualnych remontów, wyposażenie i ubezpieczenie nieruchomości. Równie istotne jest posiadanie poduszki finansowej, aby móc spłacać kredyt w obliczu ekonomicznego kryzysu lub osobistych problemów finansowych. Kluczowa będzie tutaj też zdolność kredytowa.

Nowe mieszkanie czy dom?

Ten podstawowy dylemat znajduje się w centrum dyskusji wielu nabywców, którzy planują zakup nieruchomości. Odpowiedź będzie zależała od wielu czynników: finansowych, indywidualnych potrzeb, wymarzonej lokalizacji, dostępnych ofert, planów na przyszłość itp. Najlepszym sposobem jest spisanie swoich oczekiwań i ustalenie ich hierarchii – bez czego sobie nie poradzimy, a co jest dla nas opcjonalne. Może się okazać, że ważniejsza niż spory metraż i ogród jest dla nas lokalizacja blisko centrum, dlatego skłonimy się ku wybraniu mieszkania w bloku.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek nieruchomości rozgałęzia się na dwa sektory: rynek wtórny oraz rynek pierwotny. Określenie, z którego sektora zamierzamy skorzystać, to ważny etap w definiowaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

nowe mieszkanie: rynek pierwotny, rynek wtórny

Na rynku pierwotnym kupimy nowe mieszkanie, które nie było jeszcze używane i powstało wskutek przedsięwzięcia deweloperskiego. W przypadku nowych lokali nabywca ma dużo większy wpływ na finalny wygląd mieszkania. Ważną kwestią jest podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna kupna mieszkania nie przenosi jeszcze prawa własności na nabywcę, ale jest zobowiązaniem, dzięki któremu sprawniej można uzyskać kredyt hipoteczny.

Mieszkanie z rynku wtórnego jest w posiadaniu innego właściciela, dlatego ingerencja w wystrój może być bardziej pracochłonna. Często może być konieczny też gruntowny remont. W tym przypadku wszelkich formalności związanych z zakupem mieszkania również trzeba dopełnić u notariusza.

Obie opcje mają wyraźne plusy i minusy, nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że któraś z nich góruje nad drugą. Proces kupna mieszkania wymaga kierowania się własnymi upodobaniami, wyznaczenia sobie kwestii priorytetowych oraz dogłębnego przeanalizowania dostępnych ofert.

Wykończenie pod klucz a może stan deweloperski?

Decydując się na nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, musimy wybrać w jakim stopniu ma zostać wykończone: „pod klucz” czy do tzw. stanu deweloperskiego. Opis wykończenia proponowany przez firmę deweloperską zawiera umowa kupna-sprzedaży mieszkania. Jaki zakres wykończenia obejmują oba przypadki? 

Stan deweloperski

Jest opcją, którą najczęściej wybierają Polacy. Nabycie mieszkania z tym rodzajem wykończenia nie pozwala na natychmiastową przeprowadzkę, a stanowi bazę do podjęcia dalszych prac remontowych.

Stan deweloperski najczęściej obejmuje następujące prace: rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, elektrycznych i gazowych, montaż drzwi, okien wraz z parapetami, pokrycie podłogi wylewką, wykonanie tynków na ścianach i suficie. Na wykończenie w formie stanu deweloperskiego decydują się osoby, które chcą mieć całkowity wpływ na wystrój mieszkania i dobór materiałów bądź mają zaufaną ekipę remontową.

Wykończenie pod klucz

Jest prostsze do sprecyzowania, bo polega na takim zakresie prac wykończeniowych, które umożliwiają niemal natychmiastowe wprowadzenie się do nieruchomości. Zakres wykończenia obejmuje m.in. pomalowanie ścian, położenie podłóg, zamontowanie drzwi wewnętrznych, wykończenie i wyposażenie kuchni i łazienki.

Taka forma wykończenia nie wymaga już dodatkowych działań remontowych, a mieszkanie gotowe jest do wniesienia mebli. Ważne jest sprawdzenie mieszkania pod kątem jakości wykonanych prac przed oficjalnym odbiorem nieruchomości. Pozwoli to zweryfikować, czy standard wykończenia pokrywa się z ustaleniami w umowie i czy w mieszkaniu nie ma wad, które powinny zostać naprawione.

Wykończenie pod klucz jest skrojone dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na wyszukiwanie odpowiedniej ekipy remontowej i czuwanie nad jej pracą.

Wybór wykończenia będzie mocno wpływał na doświadczenie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Może się zdarzyć tak, że początkowa wizja wyboru i montażu wybranych przez siebie wykończeń i urządzania mieszkania od podstaw okaże się dużo droższa i bardzo czasochłonna w porównaniu do wykończenia pod klucz. Z drugiej strony gotowe wykończenie zaproponowane przez dewelopera może nie spełnić wszystkich naszych oczekiwań, więc i tak konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian. Kluczowe w tym wypadku będzie dokładne zapoznanie się z ofertą dewelopera i zorientowanie w cenach materiałów.

W centrum czy na obrzeżach? 

Lokalizacja mieszkania jest kwestią ściśle uzależnioną od potrzeb nabywcy oraz środków finansowych, którymi dysponuje. Jasnym jest, że mieszkanie w centrum miasta będzie obciążone większymi kosztami, niż nieruchomość zlokalizowana na peryferiach. Trudno może być znaleźć mieszkanie, którego lokalizacja będzie łączyła w sobie dobry dostęp do punktów handlowych, usługowych lub kulturowych, bliskość terenów zielonych, szkół i innych placówek edukacyjnych oraz sprawną sieć komunikacyjną.

Z drugiej strony wybór nieruchomości na obrzeżach miasta tylko początkowo może wiązać się z mniejszymi kosztami. Jeśli doliczymy koszty codziennych dojazdów do pracy czy zawożenia i odbierania dzieci ze szkoły, może się okazać, że lokalizacja w centrum będzie bardziej korzystna. Ważne jest więc, aby określić, które kwestie są dla nas szczególnie istotne i na bazie tych wytycznych dokonywać selekcji. 

zakup mieszkania lokalizacja

Miłośnicy zieleni oraz spokoju nie powinni szukać mieszkania na tętniącej życiem starówce, zaś osoby, które pragną mieć nieograniczony dostęp do lokali użytkowych, nie znajdą wymarzonego lokum wśród lasów i łąk. Istotne jest myślenie perspektywiczne. Jeśli np. planujemy założyć rodzinę, warto zwrócić uwagę na bliskość przedszkoli oraz szkół, a także przyjrzeć się opcjom dojazdu do pracy czy innych ważnych dla nas punktów.

Jakiego metrażu i ilu pokoi potrzebuję? Jaki standard mnie interesuje?

Te pytania również są sprzężone z indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami finansowymi. Planując zakup mieszkania, warto wybiec myślami w przyszłość i zadać sobie pytania: 

  • Czy planuję założyć rodzinę?
  • Czy będę potrzebować więcej przestrzeni?
  • Czy wykonuję pracę z domu?
  • Ile czasu spędzam w domu w ciągu dnia?
  • Jakie są moje możliwości finansowe?

Kupno mieszkania z pośrednikiem czy na własną rękę?

Nawiązanie współpracy z pośrednikiem nieruchomości może okazać się zbawienne dla osoby, która nie ma czasu ani cierpliwości, aby przedzierać się przez mnogość ofert. Agent nieruchomości czuwa nad kwestiami prawnymi, które związane są z procesem zakupu mieszkania. Dlatego nabywca zyskuje gwarancję, że transakcja przebiega w pełni bezpiecznie. Pośrednik dysponuje ogromną wiedzą na temat lokalnego rynku nieruchomości. Na podstawie rozmowy z klientem jest w stanie przedstawić oferty, które są idealnie skrojone do potrzeb nabywcy.

Funkcja pośrednika nie ogranicza się do przygotowania wachlarza propozycji, obejmuje też obszary, które są szczególnie problematyczne dla nabywcy. Pośrednik dokonuje weryfikacji prawnej nieruchomości, kompletuje dokumentację oraz sporządza umowy, a także negocjuje cenę.

Decyzja o zakupie mieszkania

Decyzja o zakupie nieruchomości jest jedną z trudniejszych do podjęcia, gdyż na każdym etapie czeka na nas wiele pytań i dylematów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że potrzeby są płynne i zmieniają się na przestrzeni lat. Dlatego też niezbędne może się okazać rozważenie kilku scenariuszy i zachowanie otwartej głowy. Najważniejsze, by nie zamykać się wyłącznie na jeden typ ofert. 

Jeśli wciąż brakuje nam pewności, konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy agenta nieruchomości. Taka osoba będzie nieocenionym wsparciem w szukaniu oraz kupnie mieszkania, w międzyczasie rozwiewając nasze wątpliwości i służąc profesjonalną radą. W kwestiach związanych z kredytem pomoże ekspert finansowy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Back to top button