Raport z rynku najmu – maj 2024

Jak wygląda oferta na rynku najmu? Mieszkania na wynajem – gdzie najemcy najczęściej ich szukają? W których miastach zapłacą najwięcej? Gdzie liczba ofert spada? Ile wynosi średnia stawka ofertowa w miastach wojewódzkich? Oto najnowszy raport Otodom na temat najmu w maju!

Każdego miesiąca dostarczamy najnowszych informacje na temat rynku wynajmu – oto podsumowanie maja. Jak kształtują się ceny wynajmu – obserwujemy wzrosty czy spadki? Czy apartamenty do wynajęcia szybko znajdują najemców, czy może muszą długo oczekiwać? Jak wygląda sytuacja z dostępnością mieszkań na wynajem? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym najnowszym raporcie.

Raport z rynku najmu – w skrócie

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec maja wyniosła 26 tys. i była o 4% niższa niż w kwietniu.
  • Zwiększenie bazy ogłoszeń m/m odnotowano jedynie w czterech spośród wszystkich miast wojewódzkich: w Opolu (15%), Łodzi (5%) oraz Lublinie i Bydgoszczy (1-2%).
  • Z kolei liczba dostępnych ofert najszybciej kurczy się w Olsztynie (-18%), Trójmieście (-16%) i w Rzeszowie (-12%).
  • W maju popyt ze strony najemców był o 4% wyższy niż w kwietniu.
  • W Łodzi, Lublinie, Kielcach i Olsztynie nieruchomości na wynajem poszukiwano o jedną piątą częściej niż przed rokiem.
  • Średnia stawka ofertowa najmu wyniosła nieco ponad 3500 zł, co oznacza 1% wzrost w ujęciu miesięcznym i 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
  • Najsilniejszy trend wzrostu średniej ofertowej kwoty najmu w ujęciu miesięcznym, wśród miast wojewódzkich, odnotowały: Kielce (4%) oraz Lublin, Trójmiasto i Szczecin (2%).

Mieszkania na wynajem – Olsztyn rozchwytywany?

Od początku II kwartału rośnie zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. W maju było ono o 4%
większe niż w kwietniu i o 12% w ujęciu rocznym. To oznacza, że dynamika wzrostu jest zbliżona do
tej sprzed trzech lat
. Zwiększonemu popytowi towarzyszy jednak spadek bazy dostępnych ofert – liczba dostępnych ofert najszybciej kurczy się w Olsztynie (-18%).

W maju liczba wyszukiwań kategorii mieszkań na wynajem wyniosła ponad 1,5 mln, a ostatniego dnia
miesiąca użytkownicy portalu Otodom mogli wybierać spośród 26 tys. ogłoszeń. To o 1 000 mniej w
porównaniu z 30 kwietnia
, co w głównej mierze jest efektem spadku liczby nowo dodanych ofert – o
8% w ujęciu miesięcznym.

Ceny najmu: w Kielcach rosną najszybciej

Średnia kwota najmu wyniosła nieco ponad 3500 zł, co oznacza niemal 1% wzrost w ujęciu
miesięcznym i 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przekładając to jednak na wartości bezwzględne
(30 zł), rynek ma raczej do czynienia z kontynuacją stabilizacji stawek aniżeli podwyżką. Ten trend
potwierdza też przeciętna cena najmu za mkw., która od sierpnia 2023 roku utrzymuje się na
poziomie około 68 zł.

Ciekawym przypadkiem są Kielce, gdzie w ciągu miesiąca średnia stawka wzrosła o 75 zł. Za ten skok w głównej mierze jest odpowiada szybko drożejący czynsz za mniejsze mieszkania. W przypadku lokali do 40 mkw zwiększył się aż o 4%. Z kolei wzrost czynszu 2% zaobserwowaliśmy w przypadku mieszkań na wynajem o metrażu 40-60 mkw.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Nasz raport to analiza danych dotyczących mieszkań na wynajem: czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Znajdziecie w nim zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Poznacie dokładne dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu.

Poza liczbami nie może zabraknąć także komentarza eksperta, który tłumaczy procesy zachodzące na rynku najmu oraz tłumaczy, czego możemy się spodziewać i jakie są trendy. Dlatego w raporcie podsumowującym kwiecień, znajdziecie komentarz Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzną zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach, by zrozumieć potrzeby najemców.

Zapraszamy do lektury! 

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button