Czynsze najmu powierzchni handlowych – gdzie najwyższe?

Generalna zasada jest bardzo prosta: lokal powinien być umiejscowiony tak, by zapewniać wysoką odwiedzalność. Większe prawdopodobieństwo, że klientów będzie sporo, dotyczy oczywiście miejsc gdzie przewija się wielu ludzi. Najwyższe czynsze uzyskują więc lokale przy głównych ciągach pieszych, na wiodących ulicach handlowych, przy największych arteriach komunikacyjnych, w często odwiedzanych obiektach użyteczności publicznej typu dworzec, w sąsiedztwie ważnych węzłów komunikacji miejskiej, szkół wyższych itp. Premiowane jest umiejscowienie lokalu bezpośrednio przy ulicy, na parterze, z dużymi witrynami od strony ulicy.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Ulice handlowe czy galerie?

Polski handel w dużym stopniu zdominowany jest przez wielkie obiekty. Świadczą też o tym liczby. Poziom nasycenia nowoczesnym powierzchniami handlowymi, wynoszący około 250 metrów kwadratowych na 1000 osób, jest już blisko wyniku z Europy Zachodniej. W takich miastach jak Poznań i Wrocław wskaźnik ten zresztą jest znacznie wyższy. Ekspansja galerii i centrów handlowych, z którą mamy do czynienia od kilkunastu lat, obecnie coraz częściej dotyczy też mniejszych rynków – małych i średnich miejscowości.

Ile trzeba płacić za wynajem powierzchni w galerii handlowej? Czynsze „prime” za najlepsze lokale kształtują się na poziomie około 180 – 220 zł od metra miesięcznie. W Warszawie mogą być jednak o ponad 100 proc. wyższe, czyli sięgające 400 – 500 zł za metr.

Stawki, na tle lokalizacji „przy ulicach” często są podwyższone, co może oznaczać, że lokale w galeriach są postrzegane przez rynek jako atrakcyjniejsze. W rzeczywistości, przy szybkim nasycaniu się naszego kraju nowoczesnymi, dużymi powierzchniami handlowymi oraz w kontekście rozwoju handlu internetowego, lokal w galerii handlowej nie daje już gwarancji zysku. Zdają sobie z tego sprawę zresztą sami zarządcy takich obiektów, którzy ostro rywalizują o klienta, przede wszystkim rozbudowując ofertę o powierzchnie nie stricte handlowe a bardziej rozrywkowe i rekreacyjne.

Nie ulega jednak wątpliwości, że duży handel znacznie osłabił pozycję polskich ulic handlowych. Te plasują się daleko w zestawieniu najlepszych alei handlowych na świecie. Przykładowo: wg raportu Cushman and Wakefield z jesieni ubiegłego roku najdroższą ulicą handlową świata jest Piąta Aleja w Nowym Jorku z rocznymi czynszami na poziomie 29 tys. euro za metr kwadratowy!

Dla porównania: najdroższą ulicą w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie z rocznym czynszem na poziomie 1080 euro za mkw rocznie. Oznacza to, że najwyższe czynsze najmu w naszym kraju wynoszą około 400 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Nowy Świat uplasował się na 40 miejscu w globalnym rankingu. Pozostając na naszym podwórku, C&W wśród najlepszych lokalizacji krajowych w pierwszej trójce wyróżnił jeszcze: Floriańską w Krakowie i Chmielną w Warszawie. Warszawa i Kraków zdominowały zresztą zestawienie najdroższych ulic w Polsce. W pierwszej 10 jest 5 lokalizacji warszawskich i 2 krakowskie. Co ciekawe – wysoko zostały sklasyfikowane ulice handlowe Katowic – na 6 miejscu ulica 3 Maja, a na 10 – Stawowa.

Natomiast dosyć nisko plasują się najatrakcyjniejsze lokalizacje handlowe przy ulicach w Poznaniu czy Wrocławiu – oba te miasta cechują się największym w kraju nasyceniem galeriami handlowymi. I tak – najlepsza ulica handlowa Poznania to Półwiejska, sklasyfikowana dopiero na 6 miejscu, natomiast we Wrocławiu najwyższe czynsze spotykamy na Świdnickiej, jednak jest ona w zestawieniu dopiero na miejscu 11. Czynsze przy Świdnickiej kształtują się na poziomie około 160 zł/mkw. miesięcznie.

Kurorty turystyczne

Jak już wspomnieliśmy – nie tylko największe ośrodki miejskie i prestiżowe ulice liczą się na mapie atrakcyjnych lokalizacji pod handel. Z danych ofertowych WGN wynika, że wysokie czynsze spotykamy m.in. nad Bałtykiem, w dobrych lokalizacjach miejscowości wypoczynkowych. Przykładowo: w Ustce za dobrze położony 200 – metrowy lokal handlowy – tuż na nabrzeżu portowym miejscowości – wynosi 80 zł/mkw. Jest to stawka znacznie powyżej przeciętnych czynszów za lokalizacje poza centrami miast i w mniejszych miejscowościach. Wynoszą one około 30 – 40 zł/mkw.

ZNAJDŹ LOKALE HANDLOWE DO WYNAJĘCIA W OTODOM

Back to top button