Raport z rynku najmu – kwiecień 2024

Jak wygląda oferta na rynku najmu? Mieszkania na wynajem – gdzie najemcy mogą przebierać w ofertach? W których miastach ceny spadają? Ile wynosi średnia stawka ofertowa w miastach wojewódzkich? Zajrzyjcie do raportu Otodom na temat najmu w kwietniu!

Jak co miesiąc przybywamy z najświeższymi danymi dotyczącymi najmu. Ceny najmu – jest wzrost czy spadek? Czy mieszkania na wynajem są rozchwytywane czy długo czekają na lokatorów? Jak przedstwaia się kwestia podaży na rynku najmu? Dowiesz się z naszego raportu.

Raport z rynku najmu – w skrócie

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec kwietnia wyniosła ponad 27 tys. i była 1,5% wyższa względem końca marca.
  • Najszybsza miesięczna dynamika przyrostu bazy ogłoszeń widoczna była w kwietniu w Rzeszowie (+22%), Katowicach (+11%) oraz w Łodzi (8,5%).
  • Wśród miast wojewódzkich spadek w stanie dostępnej oferty mieszkań na wynajem odnotowano tylko w dwóch miastach. Mieszkania na wynajem znikają Poznaniu (-3%) i w Trójmieście (-27%).
  • Popyt ze strony najemców był o 1,5% wyższy niż w marcu.
  • Średnia stawka ofertowa w miastach wojewódzkich spadła o 0,5% i wyniosła 3480 zł.
  • W kwietniu największy spadek jeśli idzie o ceny najmu (-2%) odnotowano w Lublinie i Olsztynie.
  • W ujęciu rocznym najmocniej spadły stawki czynszów w Łodzi (-7%).

Mieszkania na wynajem – gdzie przybywa najwięcej ofert?

Po marcowym uszczupleniu bazy ofert najmu o 2% m/m w kwietniu widoczny był powrót do tendencji wzrostowej. W ostatnim dniu miesiąca w serwisie Otodom potencjalni najemcy mieli do dyspozycji ponad 27 tys. ogłoszeń. To 1,5% więcej m/m i aż 21% więcej względem ubiegłego roku.

Wśród miast wojewódzkich najwięcej nowych ogłoszeń w kwietniu przybyło w Rzeszowie (+22%) oraz w Katowicach (+11%). Z kolei w Trójmieście kolejny miesiąc z rzędu odnotowano znaczny spadek liczby ofert, co ma związek ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym i przekierowaniem przez właścicieli mieszkań do najmu krótkoterminowego.

Ceny najmu: 3480 zł średnio w miastach wojewódzkich

Już od kilku miesięcy możemy obserwować korektę cen najmu. Nie inaczej było w kwietniu – w miastach wojewódzkich za wynajem mieszkania trzeba było zapłacić średnio 3480 zł, czyli o nieco ponad 0,5% mniej niż w marcu. W kwietniu odnotowano także 1,5% spadek średniej kwoty w przeliczeniu za mkw. Tym samym w ujęciu rocznym możemy mówić o stawce wyższej tylko o 2% r/r, czyli niemal o niemal tyle, co poziom inflacji.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Nasz raport to analiza danych dotyczących mieszkań na wynajem: czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Znajdziecie w nim zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Poznacie dokładne dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu.

Poza liczbami nie może zabraknąć także komentarza eksperta, który tłumaczy procesy zachodzące na rynku najmu oraz tłumaczy, czego możemy się spodziewać i jakie są trendy. Dlatego w raporcie podsumowującym kwiecień, znajdziecie komentarz Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzną zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach, by zrozumieć potrzeby najemców.

Zapraszamy do lektury! 

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button