Czynsze najmu we Wrocławiu: zaledwie 2% wyższe niż przed rokiem

Wrocław jest jednym z 4 miast wojewódzkich, w których wzrost kosztów najmu w ujęciu rocznym nie przekroczył 5%. Nadal jednak, ze średnim czynszem najmu wynoszącym 3100 zł znajduje się wśród czterech najdroższych pod tym względem miast, w których poziom średnich czynszów ofertowych przekracza 3000 zł.

Największe zainteresowanie, a tym samym ruch w serwisie Otodom w kategorii mieszkań na wynajem obserwowany jest w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego. W ostatnich trzech latach szczyt sezonu na rynku najmu przypadał w sierpniu (w 2021 i 2022 r.) bądź we wrześniu (w 2020 r.). Podobnie jest we Wrocławiu. Tam w lipcu 2023 r. mieszkania na wynajem wyszukiwane były o 23% częściej niż w poprzednim miesiącu i na podobnym poziomie co przed rokiem.

Umiarkowane wzrosty cen najmu we Wrocławiu

W lipcu średnia cena najmu liczona dla wszystkich miast wojewódzkich wzrosła o 1,5% w porównaniu do czerwca. W porównaniu do ubiegłego roku wzrost wyniósł 8,5%. We Wrocławiu przeciętny ofertowy czynsz najmu wyniósł w lipcu tego roku 3130 zł i był o 2% wyższy niż przed rokiem oraz o 1% wyższy niż w czerwcu. 

Widać jednocześnie, że ogłoszeń najmu w tym mieście wystawionych za pośrednictwem serwisu Otodom ubywa. Jeśli w kolejnych miesiącach konkurencja o najlepsze oferty wzrośnie, to i ceny mogą dynamiczniej rosnąć. Na koniec miesiąca stan dostępnej liczby ofert (blisko 2 tys.) był o 7% niższy niż na koniec czerwca. W ciągu miesiąca dodano 1,7 tys. nowych ogłoszeń, reaktywowano ponad 500, a zamknięto ponad 2,4 tys. Rotacja, czyli liczba nowych w stosunku do czerwca ofert, ale zamkniętych przed końcem miesiąca wyniosła we Wrocławiu 970 i była wyższa niż przed miesiącem (790).

Przeczytaj również: Geografia szczęścia, czyli gdzie mieszkają najszczęśliwsi Polacy?

Średnie stawki najmu we Wrocławiu wg. metrażu 

Za lokal o powierzchni do 40 mkw. zapłacimy średnio 2,4 tys. zł miesięcznie. Natomiast za mieszkanie o powierzchni 40-60 mkw. o 600 zł więcej. Najemcy szukający lokum o metrażu 60-90 muszą dysponować kwotą sięgającą 4 tys. zł/miesiąc. W porównaniu z lipcem 2022 r. mieszkań do 40 mkw. jest w ofercie prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. O 70% większy wybór mają osoby poszukujące a mieszkań o powierzchni 40-60 mkw. Liczba lokali na wynajem o metrażu 60-90 mkw. wzrosła o 60% r/r,, natomiast tych największych zaledwie o połowę.

Średnie stawki najmu we Wrocławiu według metrażu

Najczęściej poszukiwanymi przez potencjalnych najemców mieszkaniami były w lipcu 2023 r. lokale 2-pokojowe w cenie do 3 tys. zł. Zapytania o nie stanowiły 14% wszystkich wyszukiwań w tym mieście.  Na drugim miejscu znalazły się 3-pokojowe w tej samej cenie (9% wyszukiwań). Trzecią pozycję pod względem popularności zajmują lokale 2-pokojowe, za które najemcy chcieli zapłacić nie więcej niż 2500 zł. 

Dużą popularnością cieszą się mieszkania na niższych piętrach: na parterze (ok. 18% wyszukiwań), na pierwszym piętrze (ok. 15-16%) oraz drugim i trzecim (ok. 14-15%).  

Najem w dzielnicach Wrocławia – gdzie najdrożej?

Najdrożej jest w dzielnicach: Stare Miasto oraz Krzyki, gdzie średnie ceny najmu przekraczają 3,2 tys. zł. Ponad 3,1 tys. zł wynosi średni czynsz w Śródmieściu. Ofert poniżej 3 tysięcy szukać trzeba w dzielnicach Fabryczna i Psie Pole.

Średnie stawki najmu we Wrocławiu według dzielnic

W lipcu 2023 r. najwięcej ofert wystawionych za pośrednictwem serwisu Otodom było w dzielnicy Krzyki. Najemcy mogli wybrać spośród ponad 1,5 tys ogłoszeń. Drugą z kolei dzielnicą pod względem dostępności mieszkań na wynajem jest Stare Miasto, a trzecią – Fabryczna. Warto zauważyć, że w przypadku Krzyków i Fabrycznej liczba ogłoszeń w porównaniu do lipca 2022 r. wzrosła o ponad 80% w każdej z nich. Najsłabiej względem poprzedniego roku odbudowała się oferta w Śródmieściu, a najsilniej w dzielnicy Psie Pole. Ta ostatnia pozostaje jednak nadal dzielnicą z najmniejszą ofertą mieszkań na wynajem.

Wzrost liczby ofert mieszkań na wynajem w dzielnicach Wrocławia

Sprawdź pełny raport z rynku najmu – lipiec 2023

Back to top button