Nie tylko metraż i cena

30 kwietnia 2020

Autor otodom

 

Komunikacja szalenie ważna

- Aby podjąć mądrą decyzję, niezbędna jest prawidłowa identyfikacja potrzeb. Klienci myślą o tym, żeby było przyjemnie, cicho i zielono. Często nie biorą jednocześnie pod uwagę, że będzie trzeba wozić dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe. A gdy te dzieci dorosną, będą chciały popołudniami utrzymywać kontakt z rówieśnikami, co bez własnego samochodu będzie utrudnione – zauważa Danuta Talarczyk-Scheller, współwłaścicielka poznańskiego biura Talarczyk i Scheller. Zwraca też uwagę, że nie zawsze odległość jest jedynym wyznacznikiem szybkości dojazdu do pracy czy szkoły, a czasem dojazd z dalszego zakątka może być bardziej wygodny, niż z pozornie bliskiej dzielnicy.

Na kwestie komunikacyjne zwraca też uwagę Maciej Trela, Prezes Zarządu spółki Północ Nieruchomości. Podpowiada, by zwrócić uwagę zarówno na możliwości komunikacji własnym samochodem, jak i komunikacją publiczną. - W Warszawie kluczowy jest dostęp do metra, a w innych miastach - do sprawnej komunikacji tramwajowej. Każdy kto porusza się własnym autem powinien natomiast skrupulatnie sprawdzić możliwość realnego zaparkowania. Samochodów  jest coraz więcej, ale tereny miast są pod tym względem mocno zróżnicowane. Są miejsca gdzie można łatwo zaparkować ale i takie gdzie takiej możliwości praktycznie nie ma.

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania warto więc przejechać się, w godzinach szczytu i poza nimi, pomiędzy pracą i innymi często odwiedzanymi punktami, a potencjalnym nowym mieszkaniem. Najlepiej zarówno komunikacją publiczną, jak i samochodem.

Podczas przeglądania ogłoszeń warto też skorzystać z możliwości wyszukiwania ofert według mapy. Opcję taką oferuje m. in. serwis Otodom. Pozwala ona odszukać wszystkie ogłoszenia np. w naszej ulubionej dzielnicy.

 

Co oferuje okolica?

- Istotna też jest infrastruktura społeczna, na którą składają się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz ośrodki zdrowia. Tutaj należy pamiętać, że na przedmieściach dużych miast dostęp do tej infrastruktury jest ograniczony. Coraz częściej klienci warunkują zakup mieszkania dostępem do szybkiego Internetu poprzez światłowód – dodaje Maciej Trela. Nie bez znaczenia może być także aspekt rodzinny, na co zwraca uwagę Danuta Talarczyk-Scheller: Wielu klientów chce mieszkać blisko rodziców, którzy w razie czego pomogą zająć się dziećmi.

Oczywiście oczekiwania związane z lokalizacją są w dużej mierze sprawą indywidualną. Warto jednak porozmawiać o nich z pośrednikiem. Doświadczony agent z pewnością pomoże nam spojrzeć na ten temat z innej perspektywy, zwracając nam uwagę na sprawy, których moglibyśmy nie przewidzieć.

Na inną rolę pośrednika zwraca uwagę Danuta Talarczyk-Scheller. – Dobry agent powinien wiedzieć, jakie są trendy modowe, plany zagospodarowania terenu. Powinien być też zorientowany, czy w okolicy planowany jest rozwój przemysłu, jakie są plany rozwojowe miasta i dzielnicy i czy istnieje niebezpieczeństwo zmiany charakteru danej okolicy. Większość profesjonalnych agentów doskonale zna teren swojego działania i potrafi się wypowiedzieć także o kwestiach bezpieczeństwa, dostępu do edukacji, kultury czy rekreacji. W porozumieniu z nimi łatwiej ustrzec się błędów.

- Klient często skupia się na najważniejszych aspektach jak cena i wielkość mieszkania, natomiast spojrzenie z dystansu pozwala dokonać bardziej obiektywnej oceny. Pośrednik może przedstawić własne zdanie, ale też opinie na temat danej lokalizacji innych klientów, którzy właśnie tam mieszkają – dodaje Maciej Trela.

 

Kupując myśl o… sprzedaży

Wybierając lokalizację nieruchomości należy pamiętać o jeszcze jednym: kupując należy od razu brać pod uwagę przyszłą sprzedaż. – Mieszkanie to także inwestycja, zamrożenie kapitału. Jeśli dziś kupujemy mieszkanie, prawdopodobnie za 10-15 lat będziemy musieli je zmienić. I może się okazać, że osób o takich potrzebach jest bardzo niewiele. Dalsza sprzedaż może być wówczas bardzo trudna – przestrzega Danuta Talarczyk-Scheller.

Wszystkie te czynniki powinny mieć znaczenie przy wybieraniu miejsca zamieszkania. Niewiele osób ogranicza przecież swoją aktywność do przebywaniu w mieszkaniu. A nawet najładniejsze wnętrza nie będą pocieszeniem, gdy więcej czasu spędzać będziemy w korkach, niż w domu.

 

SZUKAJ MIESZKAŃ WEDŁUG MAPY W OTODOM

 

 

 

 

 

Artykuł zaktualizowany: 30 kwietnia 2020

Udostępnij