Mieszkania na wynajem w Krakowie: ceny w lipcu 2023 r.

Wybór mieszkań na wynajem w Krakowie stopniowo rośnie, ale czynsze ofertowe utrzymują się na wysokim poziomie. Najczęściej wyszukiwanymi ofertami są te dwupokojowe w cenie do 3 000 zł.

Średnia stawka najmu mieszkania w Krakowie wynosi 3100 zł i jest o 11% wyższa niż przed rokiem. W porównaniu do stawek sprzed dwóch lat wzrost wynosi aż 50%. Pamiętać trzeba jednak, że trzy kolejne lata: 2021-2023 bardzo różnią się od siebie jeśli chodzi o czynniki wpływające na stawki najmu. 

Przed rokiem z powodu wybuchu wojny w Ukrainie dostępność mieszkań na wynajem drastycznie się zmniejszyła. Obecnie oferta powoli się odbudowuje. W lipcu 2023 r. serwisie Otodom oferowano w Krakowie już ponad 5,0 tys mieszkań na wynajem, czyli o 47% więcej niż przed rokiem. Wciąż jednak jest to dużo mniej niż w lipcu 2021 r. kiedy najemcy mogli wybierać spośród 8,5 tys ogłoszeń. Pod względem dostępności ofert 2021 r. był bardzo korzystny dla najemcy. Pandemia i przeniesienie np. zajęć akademickich w tryb zdalny skutkował w największych miastach odpływem studentów, którzy są jedną z najważniejszych grup popytowych na rynku najmu. Wrócili do swoich domów rodzinnych, a wynajmujący konkurując ze sobą o tych, którzy wciąż pozostali w miastach, skłonni byli do negocjacji. 

wykres oferta najmu w Krakowie

Od tego czasu doświadczyliśmy jednak – poza spadkiem dostępności wraz z napływem uchodźców z Ukrainy – również niespotykanego w ostatnich latach wzrostu inflacji. Wraz z nią wzrosły też koszty administracyjne czy eksploatacyjne. Podwyżki te, w warunkach ograniczonej podaży, wynajmujący w znacznym stopniu przerzucili na najemców. Dynamika wzrostu cen wyhamowała na początku tego roku wraz ze wzrostem liczby ofert. Pamiętać jednak należy, że szczyt sezonu na najem wciąż przed nami.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Mieszkania na wynajem w Krakowie wciąż w cenie

Najmniejsze mieszkania, o metrażu do 40 m2 wynająć można obecnie średnio za 2400 zł. Jest to o około 250 zł drożej niż w 2022 r. i aż o prawie 1000 zł drożej niż dwa lata temu.  

Ceny najmu w Krakowie

Największym zainteresowaniem najemców cieszą się mieszkania o powierzchni 40-60 m2. Na koniec lipca 2023 r. jego wynajęcie był to miesięczny wydatek rzędu 3 000 zł (+ 12.5% r/r).  Za lokale w przedziale 60-90 m2 trzeba zapłacić średnio ponad 4100 zł (+ 15% r/r). Mieszkania większe niż 90 m2, ogłaszane są w cenie prawie 6000 zł. 

Największy wybór mają ci, którzy szukają mieszkań o metrażu 40-60 m2. Te stanowiły aż 44% całej oferty dostępnej na koniec lipca na rynku krakowskim.

Najdroższymi dzielnicami Krakowa są niezmiennie Stare Miasto i Zwierzyniec, gdzie średnie ceny najmu przekraczają 3700 zł miesięcznie. Najtańsze, ze średnią poniżej 2500 zł są Bieżanów-Prokocim, Bronowice i Mistrzejowice.

wykes czynsze najmu w dzielnicach Krakowa

MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Back to top button