Przytulne gniazdko w duńskim stylu? Znajdź swój własny sposób na hygge!

Hygge to koncepcja, która zyskała popularność na całym świecie jako duńska filozofia życia, promująca przytulność, spokój i radość z prostych chwil. Termin ten jest trudny do jednoznacznego przetłumaczenia, ale opisuje wyjątkową atmosferę i doznania związane z uczuciem przyjemności płynącej z prostych, codziennych sytuacji.

Historia pojęcia „hygge” ma swoje korzenie w Danii i sięga XVIII wieku. Początkowo używano go do opisu chwili spędzanych w gronie bliskich, w ciepłej atmosferze. Pierwotnie wywodzi się ono od norweskiego słowa „hugga”, co oznacza „przytulać”. Jego wykorzystanie w duńskim języku wyewoluowało w kierunku określania sposobu życia, w którym priorytetem są relacje z innymi, prostota oraz celebrowanie chwil spędzanych w zaciszu domowego ogniska.

Popularność hygge wynika z tego, że jest ono antidotum na współczesne życie pełne stresu, pośpiechu i ciągłego zagonienia. Ta koncepcja zachęca do zwolnienia tempa, doceniania drobnych przyjemności i cieszenia się chwilami spędzonymi z bliskimi.

O tym jak bardzo większa dbałość o relacje z najbliższymi i zadbanie naszych mieszkań wpływa na dobrostan można przeczytać również w naszych tegorocznych raportach opublikowanych w ramach projektu “Szczęśliwy dom”:

Jak zadbać w domu o hygge?

W rzeczywistości stworzenie hygge w domu to stworzenie przyjemnej, relaksującej atmosfery, w której można poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Oto kilka sposobów, aby wprowadzić zasadę hygge do swojego domu:

  1. Światło: Wykorzystaj ciepłe światło świec, lamp z miękkim oświetleniem lub girlandy świetlne, aby stworzyć przytulną atmosferę. Dziś coraz więcej sklepów wnętrzarskich oferuje w swojej ofercie różnorodne i całkiem niedrogie rozwiązania tego typu.
  2. Przytulne zakątki: Stwórz miękkie, przyjemne miejsca do relaksu, używając miękkich kocy, poduszek i pledów. Zadbane miejsce do odpoczynku z ulubioną książką lub kubkiem gorącej herbaty może być idealnym miejscem do odkrywania hygge. Wybieraj materiały i faktury które najbardziej lubisz.
  3. Natura w domu: Dodaj elementy natury, takie jak rośliny doniczkowe czy drewniane dodatki, aby stworzyć łączność z naturą nawet w przestrzeni domowej. Nie masz ręki do kwiatów? Postaw na gatunki, które nie wymagają dużego zaangażowania i zniosą nawet wymagające pomieszczenia.
  4. Jakość czasu: Czas spędzony z bliskimi jest kluczowy dla hygge. Zadbaj o to by znaleźć czas na wspólne posiłki. Spróbuj zorganizować wieczory gier planszowych, aby tworzyć wspomnienia i cieszyć się obecnością innych. Jeśli to możliwe wprowadź małe rytuały do kalendarza swojego i swoich najbliższych, by czekać na te wspólne momenty.
  5. Prostota i minimalizm: Eliminuj nadmiar i skup się na prostocie . Ograniczenie ilości przedmiotów i zachowanie porządku sprzyja poczuciu spokoju. Nie jesteś mistrzem porządku? Zacznij od małych kroków. Sprawczość buduje dobrostan.
  6. Relaksujące rytuały: Stwórz swoje własne rytuały, takie jak wieczorna herbata czy poranna medytacja, które pomogą Ci zrelaksować się i cieszyć się chwilą. Pamiętaj, że aby zaoferować wszystko co najlepsze swoim najbliższym, nie możesz zapominać o sobie. 

Może Cię zainteresować: Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Hygge to nie tylko wystrój czy wyposażenie wnętrz, to także sposób myślenia i podejście do życia. Polega na docenianiu drobnych przyjemności, dbaniu o relacje z innymi i otoczeniu się tym, co sprawia nam radość. Wprowadzenie zasad hygge do domu to nie tylko wystrój, ale przede wszystkim przyjęcie pewnej filozofii życia, która promuje spokój i zadowolenie z prostych, codziennych chwil.

Nie tylko Duńczycy mają sposoby na swój dobrostan

Filozofia podobna do hygge istnieje w wielu kulturach i społeczeństwach na całym świecie. Choć może być określana innymi nazwami i mieć pewne różnice, idea czerpania radości z prostych chwil oraz skupiania się na przyjemności z codziennego życia jest powszechna.

Przykłady podobnych koncepcji to:

Wabi-Sabi (Japonia): To japońska koncepcja, która promuje piękno w niedoskonałościach, starzeniu się i przemijaniu. Wabi-Sabi zachęca do doceniania prostoty, naturalności i nietrwałości rzeczy, co można porównać do prostoty i minimalizmu w hygge.

Gemütlichkeit (Niemcy/Austria): Niemiecka i austriacka koncepcja, która opisuje przyjemność z bycia w towarzystwie bliskich, komfortu i ciepła. Podobnie jak hygge, gemütlichkeit skupia się na tworzeniu przytulnej atmosfery i docenianiu chwil spędzonych z innymi.

Ubuntu (Afryka Południowa): Ubuntu to filozofia życia pochodząca z kultur afrykańskich, która opiera się na przekonaniu, że nasze istnienie jest związane z innymi ludźmi. Podobnie jak w przypadku hygge, skupia się ona na relacjach, empatii i wspólnocie.

Fika (Szwecja): To szwedzkie pojęcie opisujące przerwę na kawę, często z towarzystwem przyjaciół czy rodziny. Fika to moment relaksu i spokoju, podobny do koncepcji hygge związanej z docenianiem drobnych przyjemności w towarzystwie innych.

Te koncepcje różnią się szczegółami i kontekstem kulturowym, ale wszelkie z nich koncentrują się na podobnych wartościach: spokoju, relacjach z innymi, prostocie oraz docenianiu chwil spędzonych w zaciszu domowego ogniska. Każda z tych filozofii życiowych przynosi ze sobą wartości, które pomagają ludziom czerpać radość z prostych aspektów codzienności.

Przeczytaj również: Co zrobić by lepiej mieszkać? Receptę znajdziesz w podcastach „Dobrze Mieszkać”

Back to top button