Porównanie usług „pod klucz” oraz „wchodzisz i mieszkasz” – praktyczny poradnik

O tym, że stan deweloperski nie zawsze określa ten sam standard, z pewnością zdarzało Ci się już usłyszeć. Wyczuleni konsumenci przeszukują fora, chcąc się upewnić, czego powinni oczekiwać od mieszkania w nowym budownictwie. Bez względu na to, czy jest to kawalerka w inwestycji na przedmieściach, czy luksusowy apartament w centrum miasta, to wspólnym mianownikiem jest potrzeba ich wykończenia i doprowadzenie do stanu, w którym będą gotowe do zamieszkania. Okazuje się jednak, że w zależności od różnych usług wykończenia, możemy skończyć z bardzo odmiennymi efektami.

Część osób decyduje się przeprowadzić remont na własną rękę. Warto zauważyć już na wstępnie, że wykończenie mieszkania jest procesem, który wymaga zaangażowania i doświadczenia, znajomości materiałów i dostępnych rozwiązań. Samodzielne przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych, koordynowanie zamówień towarów i montażu wszystkich urządzeń, wymaga więc nie tylko wiedzy i zdolności organizacyjnych, ale również czasu i sporych pokładów cierpliwości. Z pomocą przychodzą firmy, których oferta powinna składać się na całość działań prowadzących do zamieszkania w nowym, wykończonym mieszkaniu. Jednak rzeczywistość, która kryje się pod marketingowymi sloganami, przedstawia się zgoła inaczej.

Co kryje się pod pojęciem „pod klucz”?

Hasło „pod klucz” okazuje się terminem nieprecyzyjnym, mogącym oznaczać wnętrza samodzielnie wyremontowane w podstawowym stopniu albo pakietowe rozwiązania stworzone w oparciu o gotowe produkty. Precyzyjniejszym określeniem dotyczącym kompleksowej usługi jest termin „wchodzisz i mieszkasz”, oznaczający wnętrza autorsko zaprojektowane, całościowo wykończone i w pełni umeblowane.

Jednak w pierwszej kolejności należy postawić sobie pytanie o to, jakiej usługi oczekujemy, decydując się na opcję wykończenia. Czy szukamy wyłącznie podstawowego wykończenia czy może rozważamy opcję, która składa się z wnętrza kompleksowo zaprojektowanego i dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach? Obie te usługi mogą być określane jako „pod klucz”, jednak mimo, że dzielą tę samą nazwę, to finalny produkt jest całkowicie inny.

Na co zwrócić uwagę decydując się na opcje wykańczania wnętrz?

Najczęściej pod hasłem „pod klucz” ukryta jest usługa, złożona z pakietowych opcji wykończenia. Rozróżniana jest ona pod względem zakresu prac i jakości materiałów. W ten sposób powstaje wachlarz opcji: od budżetowej i bardzo podstawowej oferty, aż po rozwiązanie, które składa się z dodatkowych możliwości aranżacyjnych i większej ilości materiałów do wyboru. Cokolwiek wykraczającego poza pakietowe rozwiązania oznacza zazwyczaj albo dodatkowe koszty, albo obowiązek wykonania tego na własną rękę. Tak samo przedstawia się sytuacja, w której chciałoby się zastosować produkty spoza pakietu. Najczęściej będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami, o ile w ogóle firma umożliwia dokupienie materiału spoza pakietu.

Do rozwiązań pakietowych przygotowywane są koncepcje aranżacji wnętrz, które składają się wyłącznie z produktów i materiałów przedstawionych w katalogach odpowiednich dla każdego ze standardów.

„Wchodzisz i mieszkasz”

W przypadku wykończenia w usłudze „wchodzisz i mieszkasz” sytuacja jest diametralnie inna: każdy produkt jest dobierany ściśle pod potrzeby klienta. Architekt wnętrz współpracuje z inwestorem nad odpowiednimi materiałami i elementami wyposażenia, które spełniają potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe klienta. Niespotykane są tutaj ograniczenia do konkretnych katalogów.

Ideą jest przygotowanie mieszkania czy domu, który będzie odpowiadać konkretnym gustom. Już na etapie projektowym zostaje zwizualizowane mieszkanie, przez co inwestor jest świadom efektu finalnego, jaki spotka po zakończeniu prac wykończeniowych. W wizualizacjach są stosowanie konkretne modele produktów z zachowaniem detali takich jak wymiary, kolor, połysk czy faktura materiałów.

Pakietowa usługa pod klucz kontra rozwiązanie kompleksowe

Na etapie projektowania, różnice pomiędzy pakietowymi rozwiązaniami, a usługą kompleksową, stają się bardzo widoczne. Warto mieć na uwadze, że przygotowanie pełnego projektu wnętrza jest procesem, który trwa około 2-3 miesięcy, w zależności od złożoności projektu i wielkości mieszkania. Wyznaczony architekt wnętrz ściśle współpracuje z klientem nad opracowaniem spójnej koncepcji: dobierana jest paleta kolorystyczna, materiały wykończenia, w tym płytki, podłogi, sprzęty domowe czy nawet tekstylia. Tworzone są rysunki techniczne, które m.in.: określają wyburzenia, dobudowy i przeróbki w instalacjach elektrycznych i hydraulicznych.

Przygotowanie aranżacji wnętrz dla opcji pakietowej jest znacznie szybsze i mniej angażujące klienta. Najczęściej przygotowywana jest jedynie wizualizacja łazienki i ewentualnie kuchni na podstawie gotowego zestawu produktów. Dla pozostałej części mieszkania przygotowywany jest wyłącznie układ funkcjonalny informujący o przeznaczeniu pomieszczeń, bez dodatkowych projektów i wizualizacji. Wybór materiałów i produktów wyposażenia jest ograniczony do katalogu, z którego inwestor wybiera zaproponowane opcje. Z pewnością przyspiesza to proces decyzyjny, jednak jest mało elastyczny względem nowego właściciela mieszkania.

Prace budowlane i remontowe

Po akceptacji projektu rozpoczynają się prace remontowo-budowlane. Wielkość powierzchni oraz złożoność projektu wpływa na czas wykończenia, jednak w przypadku usługi „wchodzisz i mieszkasz” należy liczyć się z okresem około 3 miesięcy na doprowadzenie wnętrza do stanu w pełni gotowego i wyposażonego. Natomiast wykończenie pakietowe może trwać krócej, od 1 do 2 miesięcy. Różnica w czasie realizacji wynika z zakresu świadczonych usług: pakietowe rozwiązania „pod klucz” nie zawsze zakładają wykonanie szaf i mebli kuchennych na wymiar, nie jest dostarczane i montowane pozostałe wyposażenie, w tym oświetlenie czy dekoracje, nie wspominając o takich rozwiązaniach jak ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja czy systemy inteligentnego domu, które są oferowane w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”.

Możliwości zmian

W odróżnieniu od usługi „wchodzisz i mieszkasz”, w której nie ma żadnych ograniczeń w zakresie modyfikacji instalacji, w pakietowych rozwiązaniach przeróbki elektryczne i hydrauliczne są zazwyczaj wykonywane w określonej ilości. W przypadku większej ilości zmian w instalacjach, klient może zostać obciążony dodatkowymi opłatami. Wszelkie prace gips-karton są opcjami pozapakietowymi, więc np. wykonanie sufitów podwieszanych równoznaczne jest z dodatkowymi kosztami. Gładzie są zarezerwowane najczęściej tylko do najwyższych pakietów, natomiast dekoracje ścienne, tynki dekoracyjne i fototapety są elementami, które nie są dostarczane w standardowych pakietach wykończeniowych.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku, gdy pakietowe wykończenie rozszerzymy o wymienione dodatkowe opcje (np. dopłacając do usługi bądź wykonując prace samodzielnie), to końcowa cena realizacji będzie zbliżona do kosztów zaprojektowania i indywidualnego wykończenia wnętrz w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”.

Kiedy warto rozważyć pakietowe opcje pod klucz, a kiedy lepszym wyborem okaże się usługa „wchodzisz i mieszkasz”?

Każda z opcji może mieć swoje plusy, w zależności od twoich oczekiwań co do ostatecznego produktu. Główną zaletą opcji pakietowej jest fakt, że jest to usługa szybsza niż kompleksowe rozwiązania, jednak wymaga od właściciela późniejszych działań, takich jak samodzielne domeblowanie. Wstępna oszczędność czasu oznacza rezygnację z części rozwiązań, a także konieczność kolejnych prac, by w całości wykończyć wnętrze. Jeśli nie zależy ci na dopasowaniu szczegółów, a czas realizacji jest dla ciebie istotny, opcja pakietowa może być dla ciebie dobrym wyborem.

Usługa „wchodzisz i mieszkasz” jest skierowana do osób, które nie chcą dodatkowo angażować się w proces wykończania swojego mieszkania, jednak chcą mieć indywidualnie zaprojektowane wnętrze. Mogą być to osoby, które nie mają czasu bądź odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by samodzielnie koordynować prace wykończeniowe oraz szukać odpowiedniej ekipy remontowej, monterów do drzwi, podłóg oraz dekoracji czy pozostałego wyposażenia. Są to jednak osoby, które od usługi wykończenia wnętrz oczekują gotowego produktu, jakim jest wymarzone mieszkanie gotowe do zamieszkania.

Back to top button