Jak wybrać mieszkanie marzeń? Przyjazna architektura dla każdego

29 grudnia 2020

Autor otodom

Jak wybrać mieszkanie marzeń? Przyjazna architektura dla każdego

Jednopokojowa kawalerka czy dwupokojowe mieszkanie z balkonem? Lokal w nowym budownictwie czy mieszkanie z wielkiej płyty? Te pytania zadaje sobie każdy, kto szuka nowego mieszkania. A przecież najlepszy lokal to ten, który pozwala nam na komfortowe życie – możemy określić go mianem przyjaznej architektury. Czym ona jest i jak pomaga w znalezieniu mieszkania marzeń? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

Po co przyjazna architektura? Potrzebujesz jej bardziej, niż Ci się wydaje

Co właściwie oznacza ten termin? Według ekspertów styczniowego Otodom.LIVE przyjazne budownictwo musi spełniać kilka warunków:

·   Mieszkanie powinno być dobrze naświetlone,

·   Przestrzeń musi być zagospodarowana i zaplanowana w funkcjonalny sposób,

·   Nie powinniśmy mieć problemu z hałasem,

·   Lokal i budynek powinny mieć takie udogodnienia, które poprawią naszą jakość życia – na przykład windy dla seniorów i osób z problemami zdrowotnymi,

·   Nieruchomość musi być wybudowana z uwzględnieniem nadchodzących zmian klimatycznych – ważna będzie odporność na wysokie temperatury.

Katarzyna Unold z ACCIONA Nieruchomości dodawała, że ważni są nasi sąsiedzi i zróżnicowanie wspólnoty mieszkańców danej dzielnicy.

Zastanawiasz się, w której dzielnicy jednego z 12 polskich miast będzie Ci się komfortowo żyło? Sprawdź Ranking Dzielnic Otodom 2020 i dowiedz się, która z nich jest idealna dla Ciebie i Twoich bliskich.

Co zyskasz dzięki przyjaznej architekturze?

Choć samo zagadnienie zaliczamy raczej do tzw. miękkich tematów, prawdziwa przyjazna architektura przynosi mieszkańcom wiele konkretnych i wymiernych korzyści.

Dobrym przykładem są rozwiązania wdrożone przez Skandynawów. Budynki przeznaczone dla seniorów mają komórkę pielęgniarską, a windy i klatki schodowe wyposażono w dodatkowe siedzenia, na których seniorzy mogą odpocząć w razie zmęczenia.

Budownictwo, które gwarantuje komfort codziennego funkcjonowania, jest projektowane z myślą o wykorzystaniu każdego metra kwadratowego.

Wystarczy przyjrzeć się osiedlu Nad Stawem zaprojektowanemu przez Miastologię. Jej współzałożyciel, Maciej Ster, mówił w trakcie LIVE:

- Już w pierwszej odsłonie Miastologii chcieliśmy skupić się na ergonomii. Zastanawialiśmy się, jak zaplanować przestrzeń mieszkania w taki sposób, żeby było tam wygodnie i przyjemnie, a cały projekt był ekonomiczny. Trzeba pamiętać, że metr metrowi jest nierówny – dlatego chcemy pokazać, że na niewielkiej przestrzeni można wybudować funkcjonalną przestrzeń. Dbamy o to, aby nie było zbędnych zakamarków, aby można było dobrze przewietrzyć lokal. Co z tego, że mamy 50-metrowe mieszkanie, jeżeli kilkanaście metrów zajmuje sam korytarz?

 

Udogodnienia wewnątrz budynku, w mieszkaniu i wokół budynku to kwestie projektu. Mogą być to tak niepozorne detale odpowiednio szerokie ościeżnice drzwi i wejść – tak, aby bez problemu przejechała tam osoba na wózku inwalidzkim czy rodzic z dzieckiem w wózku – ale też balustrady, podpórki czy odpowiednie wygłuszenie lokalu.

Niebagatelne znaczenie ma lokalizacja. Czy dojedziemy szybko do centrum miasta? Czy mamy dostęp do komunikacji publicznej? Jak daleko znajduje się najbliższy market spożywczy, apteka, szkoła lub przedszkole? Czy mamy dostęp do terenów zielonych?

 

Jak znaleźć mieszkanie marzeń?

Mnogość cech świadczących o przyjazności architektury może być przytłaczająca. Aby nie zatonąć w morzu różnych wyznaczników, trzeba zastanowić się, jakie są nasze indywidualne potrzeby i w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. Eksperci w Otodom.LIVE podpowiadali, że warto pomyśleć nie tylko o aktualnych potrzebach, ale także o tych, które możemy mieć w niedalekiej i odległej przyszłości. Wtedy mamy gwarancję, że dokonujemy wartościowej inwestycji na lata.

Oprócz sprawdzenia Rankingu Dzielnic Otodom 2020 możesz także obejrzeć jeden z poprzednich Otodom.LIVE „Osiedla, na których dobrze się żyje”. Dowiesz się z niego, czym dokładnie charakteryzuje się takie osiedle i jakie rozwiązania stosują deweloperzy.

Zastanawiasz się, czy wybrać nowe, czy stare budownictwo? Jakub Głaz podpowiadał, że bloki z tzw. wielkiej płyty często mają dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Dodawał, że wiele osób kupuje mieszkania w celu remontu i dopasowania przestrzeni dokładnie do swoich wymagań.

 

Eksperci radzili też czym jeszcze warto kierować się przy wyborze mieszkania i podawali przykłady przyjaznego budownictwa w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się, które z inwestycji deweloperskich gwarantują mieszkańcom komfort życia?

Obejrzyj styczniowy Otodom.LIVE! Znajdziesz tam również wyniki specjalnej ankiety i wiele innych informacji.

Gośćmi styczniowego Otodom.LIVE byli:

Jakub Głaz

Jakub Głaz – z wykształcenia architekt (2002, Politechnika Poznańska). Od 2004 roku zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej (m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Architektura&Biznes”), radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich, moderowaniem specjalistycznych dyskusji (kilkadziesiąt spotkań i cykli) oraz oprowadzań i spacerów architektonicznych. Współtwórca poznańskiej inicjatywy “Otwarte” (od 2012 r.) i  "Centrum Otwarte" (od 2017 r.) zajmującej  się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki oraz Festiwalu Architektury Modernistycznej “Nowy Plan” i towarzyszącego mu cyklu “Domokrążcy”.

Katarzyna Kajdanek

Katarzyna Kajdanek – socjolożka miasta, profesorka nadzwyczajna w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo zajmuje się przejawami procesu urbanizacji – ostatnio powrotami z osiedli podmiejskich do miasta i odrodzeniem wsi na ziemi kłodzkiej, a także kwestiami tożsamości regionalnej i lokalnej. Jest aktywna na polu stosowanych nauk społecznych – współtworzyła projekt ewaluacji społecznego oddziaływania ESK Wrocław 2016, przygotowywała raport Wrocławska Diagnoza Społeczna 2017, 2014 i 2010, wspierała badawczo procesy rewitalizacji (min. we Wrocławiu i Lesznie).

Maciej Ster

Maciej Ster – współtwórca konceptu i członek zarządu Miastologia S.A, odpowiedzialny między innymi za rozwijanie produktów oraz za relacje z klientami. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym i zajmował się inwestycjami kapitałowymi. Z czasem odkrył, że sam zysk nie jest ostatecznym celem inwestycji, a ważniejszy jest jej efekt końcowy. Wierzy, że dobra inwestycja zawsze wnosi coś do naszego życia. Więc zamiast zastanawiać się, które udziały na giełdzie należy zakupić, poszukuje sposobu na to, aby oferować bardziej przydatne produkty. Dlatego razem z innymi założył Miastologię i upewnia się, że proponowane przez nich usługi są na tyle praktyczne i przyjazne ludziom, na ile to możliwe.

Katarzyna Unold

Katarzyna Unold – latach 2011 – 2018 była dyrektorem do spraw rozwoju a następnie dyrektorem zarządzającym należącego do francuskiej grupy Rabot Dutilleul start up’u deweloperskiego Nacarat Polska. Zaraz przed dołączeniem do Nacarat, przez 3 lata pracowała dla Skanska Property Poland – jednego z najaktywniejszych obecnie deweloperów budynków biurowych. Była szefem wrocławskiego oddziału, a następnie członkiem zarządu Skanska Property odpowiedzialnym za zrównoważony rozwój i szefem działu technicznego. Swoją zawodową karierę rozpoczynała pracą dla ECE Projektmanagement, jednej z największych firm deweloperskich w Europie, gdzie była członkiem międzynarodowych zespołów projektujących, budujących, komercjalizujących oraz zarządzających centrami handlowymi.

Sprawdź poprzedni odcinek Otodom.LIVE:

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Zobacz również

Artykuł zaktualizowany: 18 stycznia 2021

Udostępnij