Komórka lokatorska, piwnica, boks rowerowy – poznaj różnice i dowiedz się za co płacisz

Komórka lokatorska, piwnica i boks rowerowy to przestrzenie przeznaczone do składowania rzeczy sezonowych oraz tymczasowo nieużywanych. Poszukujesz nieruchomości, lecz nie jesteś pewien na co się zdecydować? W tym artykule przybliżymy Ci temat pomieszczeń przynależnych.

Posiadanie dodatkowych przestrzeni do przechowywania od zawsze było bardzo pożądane. Początkowo, w budownictwie wielorodzinnym z wielkiej płyty królowały piwnice. Obecnie częściej spotykamy się komórkami lokatorskimi i boksami rowerowymi. Choć na pierwszy rzut oka pojęcia te mogą wydawać się podobne, istnieją między nimi różnice zarówno pod względem funkcji, jak i usytuowania czy opłat. Co ciekawe, ze względu na przepisy przeciwpożarowe różni je też to, co można w takich przestrzeniach przechowywać.

Pomieszczenie przynależne w świetle przepisów

Pomieszczenie przynależne definiowane jest przez ustawę o własności lokali. Jak wynika z jej treści, pomieszczenie przynależne to część składowa lokalu, która nie musi przylegać do mieszkania ani nawet znajdować się w tym samym budynku. Konieczne jest natomiast zlokalizowanie pomieszczenia w obrębie tej samej działki co mieszkanie.

W ustawie, jako przykłady pomieszczeń przynależnych możesz znaleźć, piwnicę, komórkę lokatorską, strych czy garaż. Ten ostatni może być w niektórych przypadkach traktowany również jako odrębna nieruchomość. Lista pomieszczeń przynależnych nie jest zamknięta. Możemy dodać do niej również inne przestrzenie, które spełniają definicję pomieszczenia, a więc m.in. posiadają ściany.

Innym rodzajem miejsc do przechowywania są przestrzenie wspólne nieruchomości, które nie przynależą do żadnego konkretnego mieszkania i nie stanowią własności jednej osoby. Tutaj można wymienić coraz bardziej popularne wózkownie czy rowerownie, które są do wspólnego użytku wszystkich mieszkańców.

Przeczytaj też: Praktyczne rozwiązania, które pomogą Ci wybrać mieszkanie

Piwnica a komórka lokatorska – różnice

Piwnice to pomieszczenie, które najczęściej spotkamy w starszym budownictwie, a dokładniej w kondygnacji podziemnej tych budynków. Piwnice cechuje przede wszystkim to, że znajdują się one zwykle w wydzielonej części budynku. Ponadto kojarzą się z przestronnością, łatwym dostępem z klatki schodowej lub zewnętrznym wejściem. Komórka lokatorska zwykle jest znacznie mniejsza niż typowa piwnica.

Z zasady komórka lokatorska może być więc po prostu mniej atrakcyjna w oczach potencjalnych nabywców. Jednak biorąc pod uwagę to, że często lokali tego typu brakuje w nowych budynkach, już sama możliwość posiadania komórki lokatorskiej bywa atrakcyjna. Poza tym za każdy metr kwadratowy zwykle zobowiązani jesteśmy zapłacić. Wtedy niewielki rozmiar może stać się zaletą. Z dobrze rozplanowanym planem pomieszczenia zmieścimy w niej wszystko, z czym trudno byłoby nam się rozstać. Żyjąc zgodnie z zasadami minimalizmu możemy ograniczyć ilość dodatkowych rzeczy do tych najpotrzebniejszych oraz dać nowe życie tym, które byłyby składowane bez celu. 

Niewielki metraż komórek tylko z pozoru może wydawać się niefunkcjonalny. Nawet w niewielkim pomieszczeniu przynależnym zmieścisz z powodzeniem np. materiały pozostałe po wykończeniu mieszkania (panele podłogowe, płytki czy farby), sprzęt sportowy (narty, wędki) czy rekreacyjny (np. sanki czy walizki).

Inną istotną różnicą między komórką lokatorską a piwnicą jest ich usytuowanie. Piwnica obejmuje zwykle kondygnację podziemną, w wyniku czego, pomieszczenie to może być bardziej podatne na zawilgocenie. Natomiast komórki lokatorskie są czasem lokalizowane na tych samych kondygnacjach, co mieszkania, do których przynależą. Jest to wysoce komfortowe, szczególnie, gdy z przechowywanych sprzętów korzystamy dosyć często.

Dodatkowo w nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych deweloperzy uwzględniają liczne przestrzenie wspólne do użytku mieszkańców np. wózkarnie czy rowerownie.  Nie zawsze jednak są one na tyle duże, by zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców. Innym rozwiązaniem, które może pomóc zapalonym cyklistom jest boks rowerowy.

Boks na jednoślady – niezbędnik rowerzysty

Jeśli poszukujemy przestrzeni do przechowywania roweru, doskonale w tej roli sprawdzi się boks rowerowy. Posiadając tego typu pomieszczenie zabezpieczamy swój jednoślad przed uszkodzeniem, działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, wandalizmem czy kradzieżą. To szczególnie ważne w regionach z wysokim wskaźnikiem przestępczości czy kradzieży. 

Taki box może być wydzieloną przestrzenią, którą zapewnia deweloper – na przykład w sąsiedztwie miejsca postojowego, które kupujemy. Może być tez wolnostojącym „urządzeniem”, które za zgodą wspólnoty możemy zainstalować w wyznaczonym do tego miejscu.

Boks rowerowy możemy wyposażyć w udogodnienia – haki, półki czy akcesoria takie jak pompka, zamienne części i środki pielęgnacyjne. Dzięki temu zapewniamy sobie szybki i wygodny dostęp do niezbędników w jednym miejscu. Nieocenioną zaletą tego rozwiązania jest też prywatność – przechowujemy rower w zamkniętym miejscu z ograniczonym dostępem tylko dla uprawnionych użytkowników. 

Boks rowerowy – co na to przepisy?

Boks rowerowy nie jest regulowany żadną ustawową definicją. Aby przybliżyć sobie to zagadnienia możemy posłużyć się definicją z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Gdy mowa o „lokalu użytkowym – należy przez to rozumieć jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym”. Pod względem wymagań technicznych, boks rowerowy pozostawia niemal pełną dowolność wykonania.

Ważną kwestią w tym kontekście są jednak przepisy przeciwpożarowe. O ile w piwnicach czy pomieszczeniach wydzielonych ścianami mamy większą dowolność w zakresie tego co w nich przechowujemy, o tyle w przypadku boksów rowerowych, które zwykle są sytuowane w częściach wspólnych np. garaży wielostanowiskowych, takiej dowolności już nie mamy. Regulują to zasady regulaminu wspólnoty, które przeważnie wykluczają możliwość przechowywania w takich pomieszczeniach np. materiałów łatwopalnych, jak farby, lakiery itp.

Czy można sprzedać komórkę lokatorską, piwnice lub boks rowerowy?

Sprzedaż pomieszczeń przynależnych przez długi czas pozostawała kwestią sporną i niejednoznaczna. Jednak w ostatnich latach sytuacja się wyklarowała. Sprzedaż pomieszczeń przynależnych jest możliwa, o ile stroną transakcji jest inny właściciel lokalu w tej samej wspólnocie mieszkaniowej. Co ważne, wspólnota musi wyrazić na to zgodę większością głosów.

Komórkę lokatorską, piwnicę czy boks rowerowy możesz zatem sprzedać tylko sąsiadowi z tej samem wspólnoty. Inną możliwością jest sprzedaż pomieszczenia przynależnego razem z mieszkaniem.

Przeczytaj też: Sprzedaż mieszkania lub domu – od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Back to top button