Praktyczne rozwiązania, które pomogą Ci wybrać mieszkanie

Coraz bardziej nowoczesne technologie wypełniają rynek nieruchomości, usprawniają proces poszukiwania wymarzonego M oraz pozwalają zdobyć niezbędne informacje na temat inwestycji. Stosowane rozwiązania umożliwiają też śledzenie kolejnych etapów prac budowlanych, ułatwiają kontakt z deweloperem i przenoszą nabywcę na inny poziom wyobrażenia na temat inwestycji.

Jeszcze niedawno zakup mieszkania lub domu wiązał się z koniecznością osobistych wizyt w agencji i odwiedzania wielu nieruchomości, by znaleźć tę wymarzoną. Rozwój technologii przyniósł nam jednak wiele udogodnień, dzięki którym już prawie każdą sprawę związaną z zakupem mieszkania możemy załatwić za pośrednictwem komputera czy smartfona. Największe zmiany w ostatnim czasie spowodowała wirtualna rzeczywistość, pozwalająca zwizualizować inwestycję jeszcze na etapie tzw. dziury w ziemi.

W niedalekiej przyszłości dostępnych rozwiązań będzie jeszcze więcej, a więc sam proces kupna będzie coraz dogodniejszy i bardziej przyjazny klientom.

Sprawdź: Nowoczesne technologie w naszych domach – konieczność czy pieśń przyszłości? Wyniki badań z raportu ThinkCo

Które funkcjonalne rozwiązania pomogą Ci znaleźć nieruchomość najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb?

Strona www dewelopera

Strona WWW dewelopera jest podstawowym źródłem wiedzy na temat inwestycji oraz samej firmy deweloperskiej. Powinna więc posiadać kompleksowe informacje, jak na przykład:

  • kontakt do firmy,
  • dane na temat nieruchomości (metraż, liczba pokoi, ceny, lokalizacja),
  • dostępne pakiety wykończeniowe (łącznie z tym, z jakich materiałów budowlanych będzie korzystał deweloper),
  • zakres infrastruktury budynków (windy, balkony, tarasy, komórki lokatorskie).

Jednak prosta strona internetowa to dziś za mało. Informacje o planowanych inwestycjach wzbogacone są o rzuty 3D czy mniej lub bardziej zaawansowane wizualizacje. Ponadto strona www stanowi formę reprezentacji firmy. Dlatego też powinna zawierać informacje na temat wcześniejszych inwestycji, przynależności do organizacji lub otrzymanych nagród.

Serwisy nieruchomości

Serwisy nieruchomości, jak Otodom, to niezwykle przydatne narzędzie, przeznaczone nie tylko dla osób, które zamierzają kupić nieruchomość. To duże ułatwienie również dla biur nieruchomości, prywatnych sprzedawców czy deweloperów.

Serwisy to baza zarówno dla osób, które interesują się nieruchomościami z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Korzystanie z serwisów nieruchomości dla pośredników i deweloperów jest sprawdzoną formą wypromowania oferty i dotarcia do szerszego grona odbiorców, którzy mogą przeglądać ogłoszenia z dowolnego miejsca.

Z kolei dla przyszłych nabywców jest to wygodny i prosty sposób na znalezienie nieruchomości. Niezwykle pomocnym elementem, który usprawnia poszukiwania, jest opcja ustawienia filtrów w oparciu o własne preferencje. Spersonalizować można lokalizację, metraż mieszkania czy liczbę pokoi.  

Zdalna obsługa klienta na rynku nieruchomości

Zdalna obsługa klienta jest alternatywą dla spotkań na żywo, co jest szczególnie cenne w dobie pandemii. Taka funkcja umożliwia ustalenie szczegółów z agentem lub deweloperem i przygotowanie niezbędnych formalności, nawet jeśli jesteśmy bardzo zabiegani bądź poszukujemy nieruchomości oddalonej od obecnego miejsca zamieszkania.

Deweloper może kontaktować się z kupującym za pośrednictwem platform wideokonferencyjnych, takich jak Zoom czy Teams. Ponadto komunikację można uzupełnić konwersacją mailową lub telefoniczną.

Zdalna obsługa kupującego łączy się też z innymi możliwościami technologicznymi. Deweloperzy mogą bowiem zaproponować wirtualny spacer, a nawet podpisanie umowy rezerwacyjnej przez internet, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. Istnieje także możliwość wirtualnego projektowania całego mieszkania, dzięki czemu klient zaznajomiony jest z opcjami urządzenia wnętrza, jakie oferuje dany projekt i podpisuje umowę deweloperską z pełną świadomością na temat swojej przyszłej nieruchomości.

Przeczytaj więcej o innowacyjnych miastach i budynkach: RAPORT: Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkania jutra

Wirtualny dziennik budowy

Na wykonawcach budowlanych spoczywa obowiązek dokumentowania kolejnych etapów przeprowadzanych prac – jest to usankcjonowane prawnie. Informacje zawarte w dzienniku budowy są integralną częścią dokumentacji powykonawczej. Zwolennicy wirtualnego dziennika budowy podkreślają, że tradycyjna, papierowa forma dziennika, wiąże się wolniejszym przepływem informacji oraz dużymi ograniczeniami.

Nowe technologie umożliwiają prowadzenie dziennika w sposób zdigitalizowany, np. poprzez dołączenie multimediów, takich jak filmy, zdjęcia, czy nagrania głosowe. Śledzenie postępu prac odbywa się na bieżąco, w sposób przejrzysty, a wypełnienie raportu jest prostsze za sprawą gotowych szablonów. Wykonawcy mogą natychmiastowo reagować na problemy, które pojawiły się w trakcie realizacji. Każda osoba, która jest zaangażowana w projekt, posiada dostęp do aktualnego zbioru informacji oraz może zgłaszać zadania. Co istotne, wirtualny dziennik budowlany działa na różnych urządzeniach mobilnych.

Wirtualne spacery, makiety 3D i wizualizacje

Wirtualne spacery po nieruchomości to interaktywna prezentacja, w której można poruszać się po pomieszczeniach w lokalu, zajrzeć w każdy kąt, posługując się jedynie myszką lub strzałkami klawiatury. W trakcie wirtualnego spaceru mamy także możliwość wpływania na to, co widzimy: przybliżając, oddalając oraz obracając widok. Wirtualne spacery pomagają poczuć klimat, jaki panuje w mieszkaniu, realnie ocenić każdy detal, a wszystko to w komfortowych, domowych warunkach przed własnym ekranem. To inny wymiar zapoznania się z nieruchomością, przewyższający zdjęcia 2D lub zwykłe rzuty.

Podobną formą jest interaktywna makieta 3D, która wiernie odwzorowuje wygląd inwestycji, daje możliwość podglądu o różnych porach dnia, a także, dzięki aktualnej mapie, pozwala na zapoznanie się z okolicą. Wizualizację architektoniczną tworzy się na bazie planu zagospodarowania terenu oraz projektu budynku lub wnętrza. Wizualizacja daje możliwość dokładnego obejrzenia obiektu, który znajduje się w fazie projektu.

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny jest narzędziem, które ułatwia uporanie się z formalnościami, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że kwalifikowany podpis elektroniczny posiada tę samą moc prawną, co podpis w formie pisemnej – możemy go użyć w każdym przypadku, w którym wymagany jest podpis własnoręczny.  Podpis elektroniczny jest w pełni bezpieczny i wiążący, jeżeli potwierdzony jest certyfikatem kwalifikowanym.

Kwalifikowany podpis elektroniczny uzyskuje się odpłatnie u jednego z dostawców i musi on spełniać kilka warunków, takich jak: unikalne przyporządkowanie do podpisującego, możliwość ustalenia tożsamości podpisującego oraz powiązanie z danymi podpisanymi w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna.

Technologia w nowym domu

Pomoc dostępnych technologii nie kończy się na wyborze domu czy mieszkania, ale także ułatwia wiele aspektów codziennego życia. Jakie udogodnienia można zastosować w nowoczesnej nieruchomości?

  • Smart home – czyli system, pozwalający na dostosowanie działania urządzeń w swoim domu. Dzięki niemu możesz regulować temperaturę czy sterować oświetleniem w pomieszczeniach bez wstawania z łóżka. To rozwiązanie wygodne i energooszczędne, dlatego warto się nim zainteresować.
  • Panele fotowoltaiczne – są coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych. Pozwalają zaoszczędzić sporo gotówki na rachunkach za prąd. Bardzo dobrze sprawdzą się wśród fanów pojazdów elektrycznych – dzięki panelom możliwe jest komfortowe i tanie ładowanie auta czy hulajnogi. Choć inwestycja w panele fotowoltaiczne jest jednorazowo sporym kosztem, to szybko się zwraca, jeśli z niej regularnie korzystamy.
  • Smart lock – czyli inteligentny zamek do drzwi. Odpowiednio skonfigurowany i dobrany do potrzeb system zapewni wysokie bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już pamiętać o zabieraniu kluczy – wystarczy skorzystać z aplikacji na smartfona. Możliwe jest też otwieranie drzwi w sposób zdalny, np. kiedy potrzebujemy pod naszą nieobecność wpuścić opiekunkę do dziecka czy znajomych, którzy mają podlać nasze kwiaty.

Kupno nowego domu lub mieszkania wcale nie musi być skomplikowane. Zobacz, co radzą nasi eksperci: 5 technologii, które pomogą Ci wybrać mieszkanie – YouTube

Sprawdź też: Czy polskie miasta chcą być smart?

Back to top button