Otodom Live #33: Kupno i sprzedaż nieruchomości bez wychodzenia z domu. Co musisz wiedzieć?

10 listopada 2020

Autor Jarosław Krawczyk

Otodom Live #33: Kupno i sprzedaż nieruchomości bez wychodzenia z domu. Co musisz wiedzieć?

Pandemia sporo zmieniła na rynku nieruchomości. Nie tylko w kontekście tego, jakich domów i mieszkań szukamy, ale i w jaki sposób je kupujemy. Które etapy procesu zakupu i sprzedaży nieruchomości możemy zrealizować zdalnie? Co możemy sprawdzić, podpisać i załatwić bez wychodzenia z domu, a do czego konieczna będzie osobista wizyta? O tym wszystkim rozmawialiśmy z gośćmi #33. Otodom Live: Katarzyną Pióro z biura Brand&Sell, Grzegorzem Dulem z Notus Finanse i radcą prawnym i wykładowcą prof. r. pr. Dariuszem Szostkiem.

Podczas Live pytaliśmy:

 • Czy Polacy zaczęli zdalnie kupować także mieszkania z rynku wtórnego?
 • Czy zdalne kupowanie mieszkań to wyłącznie domena inwestorów?
 • Co przed zakupem lub sprzedażą mieszkania można załatwić bez wychodzenia z domu?
 • Czym są wirtualne spacery i czym wirtualne prezentacje?
 • Jakie dokumenty można przygotować i podpisać online?
 • Czy otrzymanie kredytu hipotecznego bez wychodzenia z domu jest możliwe?
 • Jak minimalizować ryzyko zdalnych transakcji?

Co tydzień możesz zadawać pytania ekspertom w trakcie trwania transmisji.  

Podobała Ci się transmisja #31 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Obecnie możemy korzystać z licznych usprawnień, które pozwalają na wykonanie czynności formalnych online. W ten sposób zarówno eksperci ds. finansów jak i pośrednicy, mogą pozyskać niezbędne dokumenty.
 • Czy wiesz, że jedynym wyjątkiem od tej reguły jest fizyczna obecność w banku? Wciąż jest ona niezbędna do złożeniu wniosku o kredyt i odbioru decyzji o przyznaniu kredytu.
 • W każdej innej sytuacji można zdecydować się na podpis elektroniczny. Jest ważny tak samo, jak ten tradycyjny, a to dzięki rozporządzeniu UE z lipca 2015 roku.
 • Zdalny zakup nieruchomości jest najłatwiejszy na rynku pierwotnym, a także dla inwestorów, którzy do decyzji podchodzą bardziej analitycznie i mniej personalnie.
 • Wśród narzędzi do zakupu nieruchomości online znajduje się nie tylko podpis elektroniczny, ale też wirtualne spacery i prezentacje, dni otwarte online czy nawet oglądanie lokalizacji przez Google Maps.
 • Wśród aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, znajdują się kwestie techniczne, prawne i osobiste preferencje. 
 • Pod względem prawnym ważne są zmieniające się zapisy w ustawach dotyczących COVID-19, treść umowy deweloperskiej i wydłużony okres dotyczący niezgodności towaru z umową.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz cały live:

Naszymi gośćmi #33 Otodom Live byli: 

Katarzyna Pióro

Katarzyna Pióro  - Współwłaściciel i członek zarządu Brand&Sell Sp. z o.o. Brand&Sell to agencja nieruchomości założona 2016 roku przez Katarzynę Pióro i Pawła Mrówkę. Koncept B&S jest połączeniem ich doświadczeń w obszarze marketingu i sprzedaży. Każdy z realizowanych projektów traktowany jest indywidualnie - od przyjęcia odpowiedniej strategii cenowej, przygotowania nieruchomości do sprzedaży, prowadzenia działań marketingowych skierowanych do właściwych grup docelowych, po negocjacje i zapewnienie bezpiecznego przebiegu transakcji. Ważnym aspektem działalności firmy jest model współpracy z agentami - firma wspiera i dostarcza narzędzia osobom, które chcą rozwijać swój biznes w obszarze nieruchomości.bio

Grzegorz Dul

Grzegorz Dul - Dyrektor Zarządzający Notus Finanse. Specjalista ds. zarządzania kryzysowego, sprzedaży, planowania finansowego, analiz biznesowych i project managementu. Ukończył Akademię Leona Koźmińskiego.

Dariusz Szostek

prof. Dariusz Szostek - radca prawny, wykładowca. Radca prawny, partner zarządzający w Szostek_Bar i Partnerzy Kancelarii Prawnej, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w Zakładzie Prawa i Postępowania Cywilnego; członek Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach; współpracownik Centrum Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sprawdź poprzedni odcinek Otodom Live:

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 19 listopada 2020

Udostępnij