Nowy Otodom.LIVE: Rok 2020 w branży nieruchomości – czym zapisze się w historii i jak wpłynie na przyszłość?

01 grudnia 2020

Autor otodom

Nowy Otodom.LIVE: Rok 2020 w branży nieruchomości – czym zapisze się w historii i jak wpłynie na przyszłość?

Otodom.LIVE powraca w zupełnie nowej odsłonie. Od teraz w każdym miesiącu będziemy poruszać jeden temat dotyczący nieruchomości, prezentując jeszcze więcej danych i informacji. W grudniu porozmawialiśmy z Katarzyną Czerwiak z Grupy.PRO, Cezarym Kowandą z POLITYKI, prof. Witoldem Orłowskim i Konradem Płochockim, dyrektorem generalnym PZFD: o zmianach, jakie przyniósł rok 2020 i prognozach na rok 2021.

 

Kiedy rozpoczął się pierwszy lockdown, wiele osób widziało przyszłość w czarnych barwach. Prognozowano, że w ostatnim kwartale roku ceny nieruchomości spadną na łeb na szyję, a prawidłowości działania branży całkowicie się zmienią. Tymczasem faktyczne zmiany, które obserwujemy, pokazują zgoła inny obraz rynku nieruchomości. To na tym skupialiśmy się w rozmowie z gośćmi.

Podczas Live pytaliśmy:

 • Jak zmienił się model pracy Polaków i w jaki sposób wpłynął na rynek nieruchomości?
 • Jakich udogodnień w mieszkaniach i domach szukają Polacy?
 • Czy zmiany preferencji klientów utrwalą się?
 • Jak wygląda sytuacja na rynku krótko- i długoterminowego najmu?
 • Czy zmiany zachodzące w 2020 roku wpłyną na sytuację kredytobiorców w 2021 roku?
 • Jak zmienią się ceny mieszkań i domów w nadchodzącym czasie?
 • Czy warto obecnie inwestować w nieruchomości?
 • Jakie trendy ekologiczne będą istotne w przyszłości?

Co tydzień możesz zadać ekspertom pytania w trakcie trwania transmisji.

Eksperci podsumowują rok 2020

Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Rynek najmu krótkoterminowego aktualnie przechodzi załamanie. Jednak z niemal całkowitą pewnością możemy oczekiwać powrotu jego starej formy, kiedy tylko odżyje turystyka.
 • Istnieją różne scenariusze wydarzeń, jakie mogą mieć miejsce w nadchodzącym roku: optymistyczny zakłada powrót do normalności po wejściu w obieg szczepionki, pesymistyczny zakłada recesję i kryzys finansowy.
 • Jedną z najważniejszych cech budownictwa przyszłości będą ekologiczne rozwiązania.
 • Nieruchomości wciąż są jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na inwestycję.
 • Już niedługo będziemy powracać z home office do centrów miast.
 • Preferencje wyboru większych nieruchomości pozostaną z nami na dłużej – będziemy szukać bardziej przestrzennych lokali.
 • Pomimo niepewnej sytuacji Polacy zachowują spokój i nie popadają w panikę.
 • Choć komunikacja zbiorowa w trakcie pandemii jest wydolna, nastąpił społeczny kryzys zaufania do transportu publicznego.
 • Sytuacja w sektorze bankowym jest dynamiczna: może pogorszyć się wraz ze zwiększającym się zadłużeniem państw.
 • Prawdopodobnie programy pomocowe ze strony państw (jak polskie tarcze antykryzysowe) będą potrzebne jeszcze przez kilka następnych lat.

Chcesz wiedzieć więcej? Podczas LIVE zaprezentowaliśmy wyniki specjalnej ankiety – czy to dobry czas na kupno nieruchomości? Zobacz całe spotkanie, poznaj odpowiedź i wypowiedzi ekspertów!

Gośćmi grudniowego Otodom.LIVE byli:

Witold Orłowski

Witold Orłowski – profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska.  Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.  Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim i Rady Gospodarczej Rządu przy premierze Donaldzie Tusku, były przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.  

Katarzyna Czerwiak

Katarzyna Czerwiak - pośredniczka nieruchomości i prezes GRUPA.PRO. Lider Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Pośrednik Roku”. Od 25 lat zajmuje się pośrednictwem nieruchomości i pomaga klientom bezpiecznie znaleźć lub zmienić mieszkanie, dom czy biuro. Ukończyła Ekonomikę Nieruchomości i Inwestycji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, studia podyplomowe Wyceny Nieruchomości, a w 2019 zdała egzamin na Certified Digital Marketing Professional w ramach Digital Marketing Institute.

Konrad Płochocki

Konrad Płochocki - Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Radca prawny. Ukończył z wyróżnieniem Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia Rynek Nieruchomości i Bankowość Hipoteczna. Pracował w międzynarodowych kancelariach i instytucjach związanych z rynkiem nieruchomości. Brał udział w licznych procesach legislacyjnych, między innymi w tworzeniu tzw. ustawy deweloperskiej.

Cezary Kowanda

Cezary Kowanda – dziennikarz. W dziale ekonomicznym POLITYKI od 2006 r. Autor poradników finansowych i tekstów o sektorze bankowym. Próbuje godzić makroekonomiczne pasje z wymogami publicystyki gospodarczej. Z troską pochyla się nad naszymi transportowymi problemami. Pasjonat kolei w wydaniu niemiecko-szwajcarskim i niepoprawny marzyciel o takiejże kolei w wydaniu polskim.

Sprawdź poprzedni odcinek Otodom Live:

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Zobacz również:

Artykuł zaktualizowany: 19 stycznia 2021

Udostępnij