Otodom.LIVE #36: Przyjazna architektura. Jak wybrać osiedle i mieszkanie, które poprawią jakość Twojego życia?

Przestrzeń, w której się znajdujemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Brak światła, hałas, zbyt ciasne pomieszczenia – to tylko jedne z wielu czynników, które mogą odcisnąć piętno na stanie psychicznym człowieka. Nie bez znaczenia jest też okolica, w której funkcjonujemy. Dlatego coraz większą popularność zyskuje idea przyjaznej architektury. Czym jest tego typu budownictwo i jak wpływa na komfort życia? O tym rozmawialiśmy w styczniowym Otodom.LIVE z Jakubem Głazem, krytykiem architektury i publicystą, Katarzyną Kajdanek, socjolożką miasta i prof. nadzwyczajną UWr, Maciejem Sterem, współzałożycielem Miastologii, a także Katarzyną Unold, Dyrektor zarządzającą ACCIONA Nieruchomości. 

Czy w Polsce istnieje przyjazna architektura?

Aż 2/3 ankietowanych Otodom stwierdziło, że polskie nowe budownictwo nie jest przyjazne. Ten zatrważający wynik potwierdzili eksperci podczas styczniowego Otodom.LIVE. Wiele osób nie czuje się wystarczająco komfortowo w miejscu zamieszkania, szczególnie odbiło się to na naszym samopoczuciu w trakcie lockdownu. Nawet takie czynniki jak nieprzyjemny widok z okna mogły skutecznie uprzykrzyć codzienne życie.

A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Przyjazna architektura to temat-rzeka, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak zaprosić do rozmowy ekspertów i ekspertki i poznać ich opinie.

Podczas LIVE zastanawialiśmy się nad kwestiami takimi jak:

 • Jakie warunki muszą być spełnione, aby architektura była przyjazna?
 • Czy świadomość istnienia wyznaczników komfortu życia dla danego lokalu sprawia, że faktycznie wybieramy bardziej funkcjonalne budownictwo?
 • Czy wybranie mieszkania i osiedla marzeń jest możliwe?
 • Jaka powinna być architektura przyjazna seniorom, osobom z niepełnosprawnością lub rodzinom z dziećmi?
 • Jak bliskość terenów zielonych wpływa na nasze samopoczucie?
 • Jakie przykłady przyjaznego budownictwa znajdziemy w Polsce?
 • Czego mogą nauczyć nas przykłady przyjaznej architektury z innych krajów?

Pamiętaj! Co miesiąc możesz zadać ekspertom pytania w trakcie trwania transmisji.

Już wkrótce na blog.otodom.pl poznasz opinie ekspertów niepublikowane podczas LIVE – wypatruj specjalnego artykułu!

Mieszkanie marzeń i przyjazna architektura według ekspertów Otodom.LIVE

Goście naświetlili problem z różnych punktów widzenia:

 • Katarzyna Kajdanek podpowiadała, że warto myśleć niestandardowo o dopasowaniu budownictwa do potrzeb różnych osób: na przykład pamiętając o tym, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje i o tym, że zmniejsza się nasza dzietność.
 • Kolejne wyzwanie dla architektury przyszłości to nieuchronne zmiany klimatu. Warto więc już dziś zwracać uwagę na zagęszczenie zieleni w okolicach kupowanej nieruchomości, a także na stopień naświetlenia, odporność na wysokie temperatury i ulewy.
 • Katarzyna Unold dodawała, że prostym rozwiązaniem pozwalającym na poprawę komfortu życia jest zróżnicowanie wspólnoty mieszkańców. Wtedy mogą oni wzajemnie sobie pomagać: na przykład młodsze osoby mogą zrobić zakupy dla seniorów.
 • Prowadzone przez 40 lat badania w niemieckim mieście Lipsk wykazały, że przyjazna architektura powinna zapewniać 2 podstawowe czynniki:
 • Odpowiednie wyciszenie mieszkania
 • Komfort dzięki udogodnieniom (np. wystarczająco szeroka framuga drzwi, która pozwoli przejechać osobie na wózku inwalidzkim).
 • Maciej Ster, który reprezentował biuro projektowe Miastologia, jest znany z nowoczesnego budownictwa, tworzonego ze szczególną myślą o komforcie klienta. Udowadniają, że można budować mniejsze mieszkania, które są bardziej komfortowe niż te większe. Kluczem do sukcesu jest funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni: bez zbyt dużych korytarzy czy nieprzemyślanego układu pomieszczeń.
 • Jakub Głaz stwierdził, że jednym z największych problemów jest brak wyboru. Według niego rynek nieruchomości w Polsce nie jest rynkiem klienta. Deweloperzy oferują podobne i źle zastosowane rozwiązania, a wtedy klient, który nie jest usatysfakcjonowany z konkretnego sposobu budowania, nie znajdzie alternatywy u innych deweloperów.
 • Według ekspertów jednym z najczęściej zmieniających się czynników w życiu klientów jest lokalizacja. Dlatego kupując mieszkanie warto zastanowić się, czy nie będziemy chcieli sprzedać nieruchomości za kilka lat lub kupić nowej, aby wynajmować tę pierwszą.
 • Pozornie nieduży problem nadmiaru miejsc parkingowych, według ekspertów okazał się być jednym z kluczowych czynników dla niekorzystnego planowania inwestycji przez deweloperów. Jak to możliwe? Istnieją bowiem administracyjne normy dotyczące budowania liczby miejsc parkingowych na dane mieszkanie. Jeżeli deweloper chce stworzyć budynek z niewielkimi mieszkaniami, będzie musiał przeznaczyć nieproporcjonalnie dużo środków na wybudowanie kilku miejsc parkingowych – dlatego coraz więcej inwestycji to wyłącznie większe mieszkania.
 • Czy w Polsce są więc inwestycje, które można określić mianem przyjaznej architektury? Tak! Przykłady podał Jakub Głaz. To między innymi:
 • Zapytaliśmy ekspertów, o czym warto pamiętać przed wyborem mieszkania marzeń. Uważają, że warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: oddalenie od terenów zielonych, sąsiedztwo czy natężenie hałasu.

Chcesz poznać jeszcze więcej rad ekspertów dotyczących wyboru wymarzonego mieszkania?

Oglądaj transmisję i poznaj dalsze opinie gości Otodom.LIVE:

Gośćmi styczniowego Otodom.LIVE byli:

Jakub Głaz – z wykształcenia architekt (2002, Politechnika Poznańska). Od 2004 roku zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej (m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Architektura&Biznes”), radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich, moderowaniem specjalistycznych dyskusji (kilkadziesiąt spotkań i cykli) oraz oprowadzań i spacerów architektonicznych. Współtwórca poznańskiej inicjatywy “Otwarte” (od 2012 r.) i  „Centrum Otwarte” (od 2017 r.) zajmującej  się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki oraz Festiwalu Architektury Modernistycznej “Nowy Plan” i towarzyszącego mu cyklu “Domokrążcy”.

Katarzyna Kajdanek – socjolożka miasta, profesorka nadzwyczajna w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo zajmuje się przejawami procesu urbanizacji – ostatnio powrotami z osiedli podmiejskich do miasta i odrodzeniem wsi na ziemi kłodzkiej, a także kwestiami tożsamości regionalnej i lokalnej. Jest aktywna na polu stosowanych nauk społecznych – współtworzyła projekt ewaluacji społecznego oddziaływania ESK Wrocław 2016, przygotowywała raport Wrocławska Diagnoza Społeczna 2017, 2014 i 2010, wspierała badawczo procesy rewitalizacji (min. we Wrocławiu i Lesznie).

Maciej Ster – współtwórca konceptu i członek zarządu Miastologia S.A, odpowiedzialny między innymi za rozwijanie produktów oraz za relacje z klientami. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym i zajmował się inwestycjami kapitałowymi. Z czasem odkrył, że sam zysk nie jest ostatecznym celem inwestycji, a ważniejszy jest jej efekt końcowy. Wierzy, że dobra inwestycja zawsze wnosi coś do naszego życia. Więc zamiast zastanawiać się, które udziały na giełdzie należy zakupić, poszukuje sposobu na to, aby oferować bardziej przydatne produkty. Dlatego razem z innymi założył Miastologię i upewnia się, że proponowane przez nich usługi są na tyle praktyczne i przyjazne ludziom, na ile to możliwe.

Katarzyna Unold – latach 2011 – 2018 była dyrektorem do spraw rozwoju a następnie dyrektorem zarządzającym należącego do francuskiej grupy Rabot Dutilleul start up’u deweloperskiego Nacarat Polska. Zaraz przed dołączeniem do Nacarat, przez 3 lata pracowała dla Skanska Property Poland – jednego z najaktywniejszych obecnie deweloperów budynków biurowych. Była szefem wrocławskiego oddziału, a następnie członkiem zarządu Skanska Property odpowiedzialnym za zrównoważony rozwój i szefem działu technicznego. Swoją zawodową karierę rozpoczynała pracą dla ECE Projektmanagement, jednej z największych firm deweloperskich w Europie, gdzie była członkiem międzynarodowych zespołów projektujących, budujących, komercjalizujących oraz zarządzających centrami handlowymi.

Sprawdź poprzedni odcinek Otodom.LIVE:

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Zobacz również

Back to top button