Otodom Live #34: Jak dziś inwestować w nieruchomość? Wybierać nowe czy stare budownictwo?

Nowe i stare budownictwo mają specyficzne cechy – zależnie od indywidualnych preferencji, mogą one być dla nas wadami lub zaletami. Jeżeli planujemy inwestycję w nieruchomość, musimy wybrać rodzaj nieruchomości. Aby inwestować z jak największą korzyścią, trzeba zrobić to w sposób świadomy. Na ten temat rozmawialiśmy z Bartoszem Turkiem, głównym analitykiem HRE Investments i Radosławem Musiałem z Musiał Nieruchomości.

Świadoma decyzja to podstawa

W niepewnych czasach inwestorzy poszukują wiarygodnych rekomendacji od ekspertów – to od nich mogą zyskać wiedzę, która pozwoli inwestować mądrze i rozważnie. Podczas kolejnego spotkania Otodom.LIVE nasi goście opowiadali o najważniejszych faktach i czynnikach, które musi mieć w pamięci każdy przyszły inwestor. Im bardziej świadoma nasza decyzja, tym lepszy zysk z inwestycji.

Podczas Live pytaliśmy:

 • Co różni stare i nowe budownictwo?
 • O czym trzeba pamiętać, inwestując w nieruchomość?
 • Jak wybrać najlepszą dla nas nieruchomość?
 • Jak zaplanować inwestycję w stare budownictwo z uwzględnieniem remontu?
 • Jakie mieszkania Polacy wybierają najczęściej?
 • Czy inwestycja to dobre zabezpieczenie na przyszłość?
 • Jak ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji?

Co tydzień możesz zadać ekspertom pytania w trakcie trwania transmisji. 

Podobała Ci się transmisja #34 Otodom Live? Poznaj kilka innych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Obecnie istnieją 3 najważniejsze problemy dla inwestorów. Bartosz Turek wymienił: inflację, niskie stopy procentowe i mniejszą akceptację ryzyka. Wynikają one ze spadku wartości oszczędności czy dostępności tanich kredytów.
 • Oprócz lokat alternatywą dla inwestycji w nieruchomość może być inwestycja w złoto. Trzeba jednak pamiętać, że złoto nie zapewni nam tylu możliwości zarobku, co nieruchomości.
 • W jaki sposób zarabiamy na nieruchomościach? Możemy: czerpać pożytek z najmu lub dzierżawy, otrzymać wzrost wartości nieruchomości po 10-ciu i więcej latach od momentu zakupu, a także korzystać z lokalu jako “poduszki bezpieczeństwa” na przyszłość.
 • A co z inwestowaniem na giełdzie? Wciąż jest to mniej pewny sposób niż inwestycja w nieruchomości. W pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem walorów, stopa procentowa wynosi 2-3%. Z kolei w drugim przypadku stopa procentowa wynosi 1-2%.
 • Jak podaje Eurostat, pod względem cen nieruchomości przez ostatnie 6 lat w Polsce występowała hossa. Jest to związane w dużej mierze ze wzrostem dochodów Polaków.
 • Czy grozi nam kryzys ekonomiczny? Z pewnością tak, jednak Bartosz Turek uspokaja: obecnie z kilku milionów etatów w kraju, zniknęło jedynie około kilkadziesiąt tysięcy etatów. To mniejsza skala, niż początkowo przewidywali eksperci.
 • Dlaczego pomimo nadchodzącego kryzysu ceny wciąż będą rosnąć? Popyt na nieruchomości przewyższa podaż. Ponadto potrzeba większych nakładów finansowych, aby wybudować lokal: czyli rośnie koszt materiałów budowlanych czy zatrudnienia pracowników na budowie. To przekłada się na ceny nieruchomości. 
 • Jeżeli zastanawiamy się, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kto będzie naszym docelowym klientem? Jakie będą jego potrzeby? Przykładowo, mieszkanie w wielkiej płycie może być adresowane do studentów, kupione z intencją wynajmowania na pokoje. Z kolei młoda rodzina z dziećmi prawdopodobnie będzie chciała wynająć długoterminowo nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, w którym mogą żyć przez wiele lat.

Chcesz wiedzieć więcej? Eksperci przedstawiali także inne cechy nowego i starego budownictwa, podpowiadali, o czym trzeba pamiętać przed inwestycją w grunt, przybliżyli zagadnienie apartamentów letnich i poruszyli wiele innych kwestii. Zobacz cały live:

Naszymi gośćmi #34 Otodom Live byli: 

Bartosz Turek

Bartosz Turek – główny analityk HRE Investments. Od 2009 ekspert w branżach nieruchomości i finansów. Bada zmiany zachodzące na rynku mieszkaniowym, analizuje fluktuacje cen, rynek kredytów hipotecznych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości.

Radosław Musiał

Radosław Musiał – prawnik, pośrednik i zarządca nieruchomości, realtor, członek Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz National Association of Realtors. Odpowiedzialny za obsługę deweloperów, doradztwo prawne, inwestycyjne na rynku nieruchomości oraz regulacje stanów prawnych i podatkowych nieruchomości.

Sprawdź poprzednią rozmowę Otodom Live:

Czytaj również:

Back to top button