Otodom.Live #38: „Pierwsze mieszkanie dla wroga, drugie – dla przyjaciela, trzecie – dla siebie”, czyli porady po czasie

Stare przysłowie mówi, że Polak jest mądry po szkodzie. Ale nie zawsze musi tak być! Zwłaszcza w przypadku największych życiowych decyzji, jak zakup nieruchomości. O czym trzeba pamiętać, wybierając mieszkanie? Jak nie dać się wpuścić w maliny prawnym kruczkom i przygotować się finansowo do inwestycji? O te i inne kwestie pytaliśmy ekspertów Otodom.Live #38: Paulinę Kosturek-Migacz, Managerkę Zespołu ds. Zapobiegania Sprzedaży Poniżej Wartości Rynkowej w KM Nieruchomości, Daniela Zdrojowego, Dyrektora Sprzedaży Partners International i Jakuba Kawę, Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu Galeria Nieruchomości.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Często zanurzając się w świat nieruchomości, wypływamy na nieznane wody – wiele osób zaczyna się interesować tematem dopiero wtedy, gdy składa wniosek o kredyt hipoteczny. Mnogość różnych wątków dotyczących starań o posiadanie nieruchomości może być dezorientująca, dlatego w Otodom.Live eksperci przedstawili praktyczne rady.

Goście Otodom.Live #38 posiadają wieloletnie doświadczenie w tematach takich jak:

 • Znajomość rynku pierwotnego
 • Współpraca z deweloperem od kuchni
 • Proces sprzedaży i kupna nieruchomości
 • Poszukiwanie idealnego mieszkania
 • Wynajem nieruchomości
 • Stan polskiego rynku nieruchomości
 • Bieżące trendy…

…i wiele innych.

Checklista potrzeb to klucz do sukcesu w zakupie mieszkania

W ankiecie Otodom aż 61% respondentów zadeklarowało, że najbardziej pomocne w zakupie mieszkania są usługi specjalistów. Ta odpowiedź zyskała znaczną przewagę nad propozycją uczenia się od osób, które już kupiły mieszkanie, a także stwierdzeniem, że wyłącznie przeżycie tego doświadczenia samemu daje odpowiednią wiedzę.

Korzystanie z usług specjalistów pozwala zmniejszyć naszą odpowiedzialność w zakresie podejmowanych decyzji – możemy też mieć problem ze zwróceniem uwagi na wszystkie istotne szczegóły. Doskonałym przykładem jest sprawdzenie księgi wieczystej: to właśnie tam może znaleźć się informacja o kredycie zaciągniętym przez poprzedniego właściciela. Pośrednik od razu zwróci na to uwagę.

Poznaj najważniejsze wnioski z Otodom.Live #38:

 • Każdy z ekspertów potwierdził, że na samym początku przeprowadza szczegółowy wywiad z klientami, ponieważ często mylą oni swoje potrzeby lub nie znają ich wystarczająco dobrze. Możemy na przykład sądzić, że wystarczy nam dwupokojowe mieszkanie, lecz w toku wywiadu okaże się, że niezbędne będzie dodatkowe pomieszczenie na home office czy sypialnię dziecięcą, jeżeli planujemy powiększenie rodziny.
 • Specjaliści sprawdzają, dla kogo kupujemy nieruchomość. Inne warunki powinno spełniać mieszkanie, które ma stać się inwestycją, a inne lokal, w którym sami chcemy mieszkać. W tym pierwszym przypadku prawdopodobnie postawimy na uniwersalne rozwiązanie, które spodoba się wielu potencjalnym najemcom. Z kolei przy kupowaniu mieszkania dla siebie będziemy bardziej personalizować wystrój i układ przestrzeni.
 • Warto myśleć przyszłościowo: mieszkanie kupujemy często na kilkanaście, a nawet czasem na kilkadziesiąt lat. Nasze potrzeby wraz z wiekiem zmienią się, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dzieci. Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że w przeciągu kilku lat nastolatki wyprowadzą się na czas studiów, a my musimy wtedy na nowo zagospodarować wolną przestrzeń.
 • Jeżeli chcemy kupić nieruchomość głównie z myślą o inwestycji, według ekspertów najważniejsza jest relacja ogólnej jakości mieszkania w powiązaniu z jego lokalizacją i standardem wykończenia. Dzięki temu nie przepłacimy, inwestując zbyt duże środki, w porównaniu do mieszkania o średniej wartości.
 • Paulina Kosturek-Migacz sugerowała, aby nie oszczędzać na usługach architekta wnętrz. Taka osoba pomoże efektywnie zaplanować przestrzeń, by żyło się w niej jak najbardziej komfortowo, a także doradzi, jak pozbyć się problemów takich jak zbyt duże korytarze.
 • Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna, idealna lokalizacja. Powinna być dobrana do naszych potrzeb: rodziny z dziećmi często preferują przedmieścia, z kolei młodzi pracownicy korporacji prawdopodobnie będą woleli mieszkanie w centrum miasta – właśnie o takiej sytuacji opowiadał Jakub Kawa, który specjalizuje się w gdańskim rynku nieruchomości.
 • Dokumenty i prawny aspekt zakupu nieruchomości to skomplikowana kwestia. Wszyscy eksperci zgodnie stwierdzili, że dla bezpieczeństwa w takiej sytuacji trzeba skorzystać z usług agenta nieruchomości, który sprawdzi księgę wieczystą i zna się na kruczkach prawnych. Najważniejsze jest weryfikowanie stanu prawnego nieruchomości na samym początku.
 • Kolejny specjalista, z którego usług warto skorzystać, to inspektor budowlany – sprawdzi stan techniczny nieruchomości. Dzięki niemu możemy otrzymać profesjonalną ocenę stanu akustycznego lokalu czy systemu grzewczego.
 • Wbrew pozorom, pośrednik nieruchomości może pomóc także na rynku pierwotnym. Ubezpieczony pośrednik to zabezpieczenie przed machlojkami w transakcji z deweloperem. Może też zdarzyć się tak, że pośrednik ma dobrą relację z deweloperem i przedstawi nam lepsze warunki zakupu lub poinformuje o przedsprzedaży.
 • Według gości Otodom.Live #38, aby znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Pierwsza to rekomendacje i opinie klientów, a druga to lokalizacje ofert, którymi zajmuje się pośrednik – to pomoże ocenić, czy agent zna się na danej okolicy. Trzecim aspektem jest rozmowa z pośrednikiem, którą powinniśmy odbyć i poświęcić na nią więcej niż kilkanaście minut, aby zorientować się, czy odpowiada nam styl komunikacji i dogadamy się z tym konkretnym specjalistą.

Zobacz cały Otodom.Live #38:

Dołącz na Facebooku

Dołącz na YouTube

Gośćmi marcowego Otodom.LIVE byli:

Paulina Kosturek-Migacz – Manager Zespołu ds. zapobiegania sprzedaży poniżej wartości rynkowej KM Nieruchomości. Z wykształcenia jest prawnikiem, z pasji marketerem, a z przekonań – coachem. Ma 16 lat doświadczenia zawodowego z różnych branż, co wykorzystuje w pracy z klientami. Zajmuje się wspieraniem, doradztwem, szkoleniem i pośredniczeniem w zakupach czy sprzedaży lokali. Wierzy, że rynek nieruchomości spełnia marzenia każdego z nas. Każdego dnia zgłębia wiedzę z zakresu psychologii, komunikacji społecznej, marketingu i rynku nieruchomości.

Daniel Zdrojowy – Dyrektor Sprzedaży Partners International. Ma za sobą 15 lat doświadczenia w nieruchomościach, w polskich i zagranicznych firmach deweloperskich, przy projektach deweloperskich z segmentu popularnego oraz premium. Poza zarządzaniem siecią biur sprzedaży dewelopera rozwinął współpracę z agencjami nieruchomości i freelancerami działającymi na terenie całego kraju. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz podyplomowe studia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie ze specjalizacją „Licencja Zarządcy Nieruchomości”.

Jakub Kawa – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Galeria Nieruchomości. Z branżą nieruchomości jest związany od ponad 10 lat. Podczas swojej kariery zawodowej pośredniczył w sprzedaży setek nieruchomości. Razem ze wspólnikiem, Pawłem Galibarczykiem, stworzyli Galerię Nieruchomości: jedno z najlepiej rozwijających się biur nieruchomości na Pomorzu. Otrzymali nagrodę „Lider Nieruchomości” Otodom za 2020 rok. W trakcie rozwoju firmy wyszkolili ponad 20 agentów, którzy aktywnie i z sukcesami działają na rynku. Obecnie Jakub Kawa zajmuje się zarządzaniem firmą i szkoleniem pracowników. 

Sprawdź też wcześniejszy odcinek Otodom.LIVE:

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom.LIVE dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Back to top button