Otodom.Live #39: “Smart home i technologie przyszłości – w co warto zainwestować czas i pieniądze?”

Początki technologii smart home sięgają lat 70. i choć do niedawna kojarzone były przez wielu jedynie z gadżeciarstwem dostępnym dla ludzi zamożnych, obecnie są obiektem zainteresowania nie tylko prywatnych właścicieli domów i mieszkań, ale także m.in. inwestorów czy deweloperów. Badania pokazują, że inteligentne domy z roku na rok zyskują nowych entuzjastów, odpowiadając na potrzeby coraz szerszego grona odbiorców. Pomimo rosnącej popularności, sprytne budynki wciąż u wielu wywołują szereg obaw i wątpliwości. Sporo z nich rozwiali goście #39 spotkania z cyklu Otodom.Live – Monika Arczyńska, Norbert Cała i Krystian Bergmann. Dziś natomiast w wywiadzie Jarosława Krawczyka z naszymi ekspertami, odpowiemy na kolejne nurtujące Was pytania, dotyczące rozwiązań smart. Zapraszamy do lektury. 

Jarosław Krawczyk: Kiedyś wydawać się mogło, że smartfony to gadżety dla młodych ludzi. Rzeczywistość zweryfikowała te prognozy i używa ich pełen przekrój społeczeństwa. Czy podobnie będzie ze smart home? Czy smart home to rozwiązania dla młodych i sprawnych, czy właśnie powinni się nim zainteresować także np. seniorzy lub osoby z niepełnosprawnościami?

Monika Arczyńska: Oczywiście, ale trzeba pamiętać, że z czasem wszyscy przestajemy nadążać za nowymi technologiami, dlatego wybierając rozwiązania, warto się zastanowić, czy na pewno będziemy w stanie (również finansowo) dokonać ich napraw, wymiany czy modernizacji.

Krystian Bergmann: Kwestia starzejącego się społeczeństwa na pewno jest wyzwaniem dla wszystkich producentów technologii. Być może już niedługo usługi, które projektujemy, będą musiały być przystosowane także do osób starszych, ponieważ prognozy pokazują, że “silver tsunami” nadchodzi.

Musimy też pamiętać, że każda technologia fundamentalnie powinna rozwiązywać problemy. Tutaj szczególnie istotne okazuje się wsparcie producentów w wyrównywaniu szans oraz tworzenie coraz nowszych rozwiązań dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia.
W praktyce zdalne sterowanie i automatyzacja naszych codziennych czynności, a także rozwiązania takie jak np. sterowanie głosowe, okazują się bardzo praktyczne i umożliwiają jeszcze lepsze i bezpieczniejsze życie.

Norbert Cała: Świat technologii zmienia się razem z nami i musimy razem za światem technologii podążać. Obecnie wielu seniorów świetnie przyswoiło niektóre z aktualnych rozwiązań technologicznych i na pewno świetnie odnajdą się w świecie smarthome. Jednocześnie akurat świat smarthome powinien być “przezroczysty” dla użytkownika i nie sprawiać trudności nawet osobom nieobytym z technologią. 

Jarosław Krawczyk: Czy smart home może iść w parze z ekologią?

Monika Arczyńska: Jak najbardziej, jest to jeden z najważniejszych dziś tematów. Tym bardziej, że oszczędzając energię i ograniczając emisje, możemy wydawać mniej – to korzystna sytuacja win-win. Ważne jednak, aby automatyzacja obsługi i optymalizacja zużycia energii nie stały się wytłumaczeniem, dlaczego zarzucamy proekologiczne działania na innych polach. Poza tym zamiast zdawać się w pełni na automatykę, pamiętajmy, aby mieć na oku licznik prądu, wody czy gazu i mieć świadomość, ile ich zużywamy.

Krystian Bergmann: Smart home zdecydowanie może iść w parze z ekologią. Z jednej strony produkty inteligentnego domu zwiększają poziom edukacji poprzez raportowanie oraz bieżące informacje na temat np. zużycia energii. Z drugiej strony pozwalają na realne oszczędności kosztów comiesięcznych rachunków. Musimy jednak pamiętać, że kwestia oszczędności zawsze jest tematem bardzo indywidualnym i zależy od specyfiki i projektu naszego budynku. Rzadko zdarza, że całościowy system smart home zwróci się, ale na pewno pomoże nam oszczędzać, zmniejszy nasz ślad w środowisku i, poprzez pozostałe funkcjonalności, czyli zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa, pozytywnie wpłynie na nasze codzienne funkcjonowanie. 

Norbert Cała: Smart home pozwala na lepszą kontrolę zużycia energii elektrycznej lub cieplnej. Przed erą inteligentnych domów nie mieliśmy praktycznie możliwości kontrolowania, ile energii zużywa dane urządzenie. Teraz wystarczy smart gniazdko w ścianie i już możemy sprawdzić, ile prądu pochłania nasz pozornie wyłączony telewizor. 

Jarosław Krawczyk: Załóżmy, że przymierzam się do generalnego remontu mieszkania lub wykańczania nowej nieruchomości. Co na tym początkowym etapie warto przewidzieć w kontekście rozwiązań smart?

Monika Arczyńska: Przede wszystkim warto zastanowić się, co jest moim priorytetem i nie koncentrować się na gadżetach, które w nadmiarze szybko się znudzą, ale podjąć decyzję na podstawie prawdziwych potrzeb. Czy chcę zużywać mniej energii na ogrzewanie? Czy najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo i dobry system alarmowy? Czy na pewno możliwość regulacji rolet z drugiego końca świata jest taki przydatny, jeśli rzadko wyjeżdżam?

Krystian Bergmann: W przypadku nowych budynków fundamentalna jest kwestia doboru systemu –  tutaj warto decydować się na sprawdzone rozwiązania rynkowe oraz doświadczone firmy instalatorskie. W przypadku systemów opartych na przewodach ważne jest, aby przewidzieć kwestie infrastruktury budynku. Systemy przewodowe dają pod tym względem większą elastyczność. 

Norbert Cała: Tu najważniejsze jest niezablokowanie sobie możliwości zastosowania niektórych urządzeń. Obecnie większość systemów smart home może działać bezprzewodowo, jednak warto zadbać o niektóre techniczne aspekty, takie jak kabel neutralny lub odpowiednio głębokie puszki instalacyjne. To jednak najlepiej skonsultować z instalatorem.

Jarosław Krawczyk: W jaki sposób pandemia wpłynęła na postrzeganie smart home? Jak inteligentne rozwiązania wpisują się w nową rzeczywistość?

Monika Arczyńska: Na pewno doceniliśmy rozwiązania smart w zakresie rozrywki, ale zmuszeni do siedzenia w domu przy nadmiernej kontroli naszego otoczenia pewnie część z nas czuła się jak rośliny w szklarni, automatycznie zraszane, doświetlane i ogrzewane. Z drugiej strony dom stał się nagle miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu i komfort oraz optymalizacja zużycia energii będzie coraz ważniejszym tematem.

Krystian Bergmann: Kiedy przebywamy w domu, szczególnie ważne jest dla nas bezpieczeństwo, funkcjonalność otaczających nas rozwiązań oraz nastrój, a w tych obszarach smart home sprawdza się świetnie. Generujemy także z reguły większe koszty, więc inteligentne sterowanie może zminimalizować nasz comiesięczny rachunek np. za energię elektryczną lub ogrzewanie.

Norbert Cała: Zaczęliśmy spędzać więcej czasu w domu i zdecydowanie bardziej mogliśmy docenić jego przyjazność. To dobry czas na przemyślenia, na wsłuchanie się we własne potrzebny. Do tej pory wielu z nas traktowało dom bardziej jak sypialnię, teraz to często sypialnia, biuro i jednocześnie miejsce rozrywki. Smart home pozwoli na lepsze wykorzystanie domu w każdym z tych aspektów. Trzeba się tylko uważnie przyglądać temu, co nam najbardziej przeszkadza, a potem zmienić to za pomocą smart home.

Jarosław Krawczyk: Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój inteligentnych rozwiązań dla domów – jaka będzie ich najbliższa i nieco dalsza przyszłość?

Monika Arczyńska: Ten rozwój biegnie równolegle ze zmianami klimatycznymi, a ponieważ realizacja i użytkowanie budynków w ogromnym stopniu odpowiedzialne są za emisję CO2, będziemy poszukiwać rozwiązań pozwalających na jej redukcję. Nie oznacza to jednak, że wdrażane rozwiązania będą musiały być nadzwyczajnie innowacyjne i nowoczesne – chodzi bardziej o ich powszechność.

Krystian Bergmann: Na pewno będziemy obserwować coraz większy udział systemów sterowania głosowego (asystentów głosowych). Technologie sztucznej inteligencji rozwijają się w wykładniczym tempie i również w obszarze naszych domów będą coraz szerzej wykorzystywane. Z drugiej strony producenci powinni starać się, aby ich rozwiązania były jak najprostsze zapewniając jednocześnie maksymalny poziom bezpieczeństwa i poszanowania prywatności swoim użytkownikom. Widzimy także kluczowy trend “radykalnie zrównoważonego rozwoju”, zatem jako klienci będziemy szybciej adaptować technologie minimalizujące ślad, jaki zostawiamy na ziemii.  

Norbert Cała: Automatyzacja, automatyzacja i automatyzacja. Najbliższa oraz ta dalsza przyszłość należy do automatyzacji codziennych czynności. Jednocześnie będzie się w naszym otoczeniu pojawiało coraz więcej pomocników: robot do odkurzania, robot do koszenia trawy, robot do mycia podłóg.

Jarosław Krawczyk: Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.


Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat smart home? Wysłuchaj #39 Otodom.Live:

Dołącz na Facebooku

Dołącz na YouTube

Gośćmi kwietniowego Otodom.LIVE byli:

Monika Arczyńska


Monika Arczyńska
Współzałożycielka firmy konsultingowo-projektowej A2P2 architecture & planning. Adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 2006–2017 związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. nagrodzone Aga Khan Award Muzeum Palestyny na Zachodnim Brzegu, Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze i centrum turystów Giant’s Causeway w Północnej Irlandii.

Krystian Bergmann


Krystian Bergmann
Growth Director FIBARO. Ekspert obszaru Internet of Things. Od początku był częścią projektu FIBARO, który stał się jednym z największym brandów obszaru smart home na świecie. Odpowiedzialny za strategiczne projekty i łączenie biznesu z technologiami. Obecnie odpowiada za kompleksowe podejście we wszystkich usługach i projektach FIBARO. Współpracował z takimi markami jak Apple, Samsung, Google, Philips oraz prowadził projekty z największymi firmami telekomunikacyjnymi na świecie.

Norbert Cała


Norbert Cała
Niezależny konsultant, zajmuje się nowymi technologiami w obiektach użyteczności publicznej. Od kilkunastu lat czynny dziennikarz technologiczny, specjalizujący się w Internet of Things, Smart Home oraz elektromobilności. Brał udział w tworzeniu rozwiązań technologicznych dla największych centrów handlowych w Polsce.

Back to top button