Co, gdyby nie pośrednik? Prawdziwe historie z rynku nieruchomości

W 25. Otodom Live rozmawialiśmy z Sabiną Liberą, właścicielką biura Libera Nieruchomości, Radosławem Musiałem z Musiał Group Nieruchomości i Dariuszem Siewierskim z biura Bestate. Co gwarantuje pośrednik? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Eksperci odpowiedzieli m.in. na pytania takie jak:

  • Czy pośrednik = bezpieczeństwo?
  • Co należy zweryfikować przed przystąpieniem do transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości?
  • Jak znaleźć dobrego pośrednika?

Zapraszamy na podsumowanie kilku najważniejszych kwestii z 25. Otodom Live.

W jaki sposób pośrednik zapewnia bezpieczeństwo?

Pośrednik powinien dokładnie sprawdzić każdą nieruchomość, którą będzie się zajmował. W zakres wstępnej oceny wchodzą czynności prawnicze – jeżeli pośrednik sam nie jest prawnikiem, musi nawiązać współpracę ze specjalistą. Konieczna będzie także współpraca z geodetą czy rzeczoznawcą.

Dobry agent biura nieruchomości powinien konsultować się z równie dobrymi profesjonalistami innych dziedzin. Wtedy klient ma pewność, że sprzedaż lub zakup nieruchomości przebiegnie w sposób korzystny dla niego.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pośrednika jest dokładne sprawdzenie dokumentów, a w szczególności księgi wieczystej. Należy także przygotować wszelakie dokumenty ze starostwa i akt nabycia nieruchomości, nawet jeżeli klient przynosi je do biura. Nie zawsze są one aktualne, dlatego dobry pośrednik zweryfikuje ich treść i aktualność. Niezbędne jest także zadbanie o analizę planu zagospodarowania. 

Warto pamiętać, że różne inwestycje wymagają różnych dokumentów. Każda nieruchomość powinna być traktowana jako indywidualny przypadek.

Jak znaleźć dobrego pośrednika?

To pytanie zadaje sobie większość osób, które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość. Przede wszystkim warto zaufać rekomendacjom, najlepiej od przyjaciół, rodziny i znajomych. Dobrym punktem odniesienia mogą być opinie w internecie na temat danego pośrednika.

Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku zakupu nieruchomości znajdującej się w innym mieście niż nasze. Pośrednik bardzo dobrze zna swoją miejscowość: wie, w których dzielnicach planowane są inwestycje miejskie, które dzielnice są odpowiednie odnośnie do konkretnego rodzaju preferencji klienta.

Dobry pośrednik to również ten, który nie wystawia zbyt wielu ofert. Jak zaznacza Sabina Libera, agent mający kilkaset ofert na swojej stronie na pewno nie jest w stanie kompleksowo zająć się każdą z nich i poświęcić jej wystarczająco dużo czasu. Powinniśmy więc postawić na starą maksymę: jakość, nie ilość.

Możesz także skorzystać z rankingu Liderzy Nieruchomości Otodom.

Czego musisz wystrzegać się przy sprzedaży i kupnie nieruchomości?

Bardzo często zdarza się, że sprzedający niepoprawnie szacują cenę nieruchomości, zwykle wyceniając ją zbyt tanio. Pośrednik dokładnie oceni potencjał naszej nieruchomości pod różnymi względami, takimi jak lokalizacja czy warunki techniczne.

Dobrą praktyką jest również podejmowanie decyzji o sprzedaży lub zakupie na chłodno, po wielokrotnej analizie i przemyśleniu sprawy. Trzeba ocenić nasze możliwości finansowe – zdolność kredytową – i wiele innych aspektów.

W tym na pewno pomoże nam dobry pośrednik.

Eksperci opowiedzieli również o prawdziwych historiach ze swojej działalności i radzili, jak działać w trudnych sytuacjach dotyczących sprzedaży lub kupna. Odsłonili też tajniki marketingu nieruchomości i podpowiedzieli, na co zwracać uwagę przy odbiorze technicznym lokalu. Dowiedz się więcej z całego LIVE na profilu Otodom:

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Sabina Libera – kobieta z pasją do nieruchomości. Licencjonowany pośrednik. Praktykujący home stager. Zwolenniczka wyłączności ( w pośrednictwie) i współpracy (między pośrednikami). Z branżą związana od 2008 roku . W LIBERA Nieruchomości odpowiada za finalizację transakcji. W 2016 roku ​ukończyła Akademię Rynku Pierwotnego i obsługuje również inwestycje deweloperskie z Bydgoszczy.

Radosław Musiał – Prawnik, pośrednik i zarządca nieruchomości, realtor, członek Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz National Association of Realtors. Odpowiedzialny za obsługę deweloperów, doradztwo prawne, inwestycyjne na rynku nieruchomości oraz regulacje stanów prawnych i podatkowych nieruchomości.

Dariusz Siewierski – na rynku nieruchomości od 15 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem. Zawodowo jest też pośrednikiem i zarządcą nieruchomości. Zajmuje się inwestowaniem w sektorze nieruchomości. Członek Zarządu i udziałowiałowiec Bestate Nieruchomości. Od 2005 inicjuje akcje charytatywną Tour de Tatry. Mieszka i pracuje w Zakopanem.

Back to top button