Nowe mieszkanie? Nowy Rok mobilizuje Polaków do poszukiwań.

Przełom roku, to dla wielu osób czas refleksji i nowych planów. Czy na liście noworocznych postanowień i celów znajduje się również nowe mieszkanie? Wiele na to wskazuje, a potwierdzają dane z naszego serwisu. Po tym jak w Wigilię poszukiwania mieszkań na wynajem czy mieszkań na sprzedaż spadają do najniższego w roku poziomu, w pierwszym tygodniu Nowego Roku rosną nawet 3,5-krotnie.

Czas świątecznych przygotowań i „domykania” domowych budżetów w drugiej połowie grudnia przejawia się w mniejszej liczbie wyszukiwań. Jednak już w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem można zaobserwować większe zainteresowanie poszukiwaniem nieruchomości. Początek Nowego Roku jest natomiast tym czasem w ciągu całego roku, kiedy najbardziej aktywnie poszukujemy informacji o nieruchomościach. W styczniu 2021 r. wyszukiwań było aż 4,5 krotnie więcej niż w poprzedzającą “zmianę daty” Wigilię 2020 r.

Największe poszukiwania mieszkań w pierwszym tygodniu stycznia

Długą zimową przerwę świąteczną kończy zwykle Święto Trzech Króli (6.01). To właśnie wtedy w 2019 i 2020 r. przypadł szczyt wyszukiwań mieszkań na sprzedaż i mieszkań na wynajem. W 2021 r. Polacy intensywniej szukali już wcześniej, a pik zainteresowania wypadł 3.01.

Obserwujemy, że nieruchomości najchętniej poszukujemy w ostatni wolny dzień, tuż przed powrotem do standardowych obowiązków po przerwie świątecznej. Może to świadczyć o tym, że jest to czas klaryfikacji postanowień noworocznych i wyznaczania sobie celów, na które możemy zacząć pracować, a nowe mieszkanie jest jednym z nich.

Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom
Nowe mieszkanie najczęściej wyszukiwane w styczniu
Wyświetlenia dla kategorii sprzedaż i najem w serwisie Otodom

W tygodniu najczęściej szukamy w niedzielę

Analizy danych Otodom z kilku ostatnich lat pokazują, że niedziela jest tym dniem tygodnia, w którym najczęściej poszukujemy nieruchomości. Dotyczy to zarówno domów na sprzedaż, działek, a także mieszkań na wynajem oraz na sprzedaż. Niedzielny zapał w zachowaniach użytkowników serwisu widoczny jest jeszcze w poniedziałki i maleje wraz z upływem tygodnia.  

Wiele wskazuje na to, że odpoczynek od codziennego natłoku obowiązków sprzyja podejmowaniu istotnych decyzji – a przynajmniej motywuje do działania w tym kierunku. W wolnym czasie łatwiej o spokojną analizę dostępnych informacji, ocenę ryzyk i zderzenia ich z własnymi oczekiwaniami i możliwościami.

Karolina Klimaszewska, analityczka portalu Otodom

Czy rok 2023 może sprzyjać  osobom szukającym nieruchomości?

Niezależnie od tego co dzieje się w otoczeniu rynku, decyzja o zakupie mieszkania czy domu dla wielu osób wiąże się z dużymi emocjami i stresem. Dotyczy wieloletnich zobowiązań i gromadzonych z trudem oszczędności. Nadchodzący rok będzie pełen wyzwań dla poszukujących nieruchomości.

Trudna sytuacja gospodarcza, inflacja, wysokie stopy procentowe oraz ograniczenia w zakresie udzielania kredytów hipotecznych to niektóre z nich. Nabywcy mieszkań będą się musieli zmierzyć również z nowymi przepisami prawa. Zapowiedziany nowy program rządowy “Pierwsze mieszkanie” rodzi duże nadzieje, ale i wiele pytań. W 2023 r. W życie wejdą również nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznych. A to na pewno nie koniec.

Obecna sytuacja nie sprzyja decyzjom o zaciąganiu długoterminowych zobowiązań. Wymaga wiedzy, uwzględnienia wielu bardzo różnych czynników. A przecież nie każdy nabywca musi być specjalistą od rynku nieruchomości. Kiedy mamy problem z samochodem, odstawiamy go do mechanika. W nieruchomościach nie jest to takie oczywiste, choć cieszy, że z roku na rok coraz więcej osób widzi korzyść ze współpracy z agencjami nieruchomości. Również my w Otodom chcemy być dla użytkowników naszych serwisów partnerem w procesie poszukiwania własnego M. Chcemy sprawić, że podróż przez wyboje na drodze do zakupu czy wynajmu mieszkania będzie przyjemna i bezawaryjna.

Marcin Kawecki, General Manager for Real Estate Poland w Grupie OLX

Łatwiejsze poszukiwania dzięki nowoczesnym narzędziom 

Aby ułatwić poszukiwania wymarzonego lokum na rynku mieszkaniowym, Otodom współpracuje min. z Notus Finanse –  aby ułatwić pozyskanie finansowania dla zakupu mieszkania. Dlatego wdrażamy nowe narzędzia ułatwiające poszukiwania takie jak Cenoskop. Stawiamy na pełną transparentność danych i dzielimy się wiedzą o rynku – zarówno na naszym blogu, jak i poprzez bezpośredni dostęp do statystyk

Wiemy też, że przełom roku to kluczowy moment, jeśli chodzi o podejmowanie ważnych decyzji związanych z własnym M, dlatego poprzez kampanię reklamową “Szczęśliwy dom”, która jak co roku wystartowała w święta wraz z “Kevinem” chcemy przypomnieć, że Otodom jak nikt inny adresuje marzenia.

Marcin Kawecki, General Manager for Real Estate Poland w Grupie OLX
Back to top button