Wartość mieszkania pod lupą — Cenoskop Otodom.

Orientujesz się w cenach nieruchomości w swoim mieście lub dzielnicy? Chcesz kupić kawalerkę, ale nie wiesz, czy trafiłeś na okazję czy wręcz przeciwnie? Większość z nas nie wie jak ocenić wartość mieszkania lub domu, dopóki nie przymierza się do kupna lub sprzedaży. Dlatego obiektywne spojrzenie na cenę lokalu może być wyzwaniem. W takim przypadku nieocenionym wsparciem dla kupujących jest Cenoskop.

Cenoskop — jak może Ci pomóc w ustaleniu wartości mieszkania?

Cenoskop to narzędzie Otodom oparte na sztucznej inteligencji, które szacuje wartość oferowanej nieruchomości i przedstawia ją w formie widełek cenowych. Dzięki temu sprzedający wie, czy jego oczekiwania mają odzwierciedlenie w sytuacji na rynku. A także czy cena, którą podał, nie jest zbyt wysoka lub niska. Z drugiej strony to przede wszystkim bezcenna informacja dla kupujących. Oczekuję oni transparentnej informacji o ofercie, ale trudno im ocenić, czy kwota widniejąca przy ogłoszeniu mieści się w typowych widełkach.

Oczywiście zawsze warto pamiętać, że różnica w cenie z ogłoszenia a proponowanych widełkach może wynikać z unikalnej cechy, której sztuczna inteligencja nie uwzględnia w algorytmie. Zawsze należy sprawdzić u źródła, skąd wynika różnica.

Jak Cenoskop ustala wartość mieszkania?

Aby oszacować zakres wartości nieruchomości, bierzemy pod lupę około 140 różnych czynników oraz dane Otodom i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Na tej podstawie możemy wskazać, czy dana nieruchomość mieści się w tzw. widełkach cenowych.

Co bierzemy pod uwagę? Przede wszystkim parametry ogłoszenia takie jak powierzchnia, rodzaj okien, liczba pokoi, piętro, a także informacje zawarte w opisie, m.in. precyzyjną lokalizację (np. odległości od centrum czy terenów rekreacyjnych). Pod uwagę brana jest także aktualna sytuacja na rynku i charakterystyka poszczególnych miast. Opracowany przez Otodom algorytm jest bardzo skomplikowany i łączy w analizie zależności pomiędzy poszczególnymi elementami. Na przykład wpływ balkonu na wartość mieszkania rośnie wraz w piętrem, na którym znajduje się lokal.

Widełki z Cenoskopu i cena podana przez sprzedającego różnią się znacząco. Dlaczego?

Czasem zdarza się jednak, że kwoty założone przez Cenoskop i ostateczna wartość nieruchomości różnią się od siebie. Skąd może wynikać sytuacja, w której cena nieruchomości jest wyższa niż proponowane widełki? Wynikać to może z faktu, że nie zawsze możliwe jest uwzględnienie dodatkowych czynników, które wpływają na ostateczną cenę. Mowa np. o wykończeniu mieszkania przez znanego artystę, korzystnymi planami zagospodarowania przestrzennego czy położeniu w kultowym miejscu.

Rozbieżności cenowe mogą wynikać także z wad, które z kolei obniżają wartość nieruchomości. Co to może być? Choćby nieciekawy widok z okna, obecność oczyszczalni ścieków w pobliżu (i w efekcie brzydki zapach) lub lokalizacja z jakichś względów okryta złą sławą. Dlatego tak ważne jest, by każdorazowo skontaktować się ze sprzedającym i przyjrzeć się temu, z czego wynika różnica. To szczególnie istotne w skrajnych przypadkach.

Dlaczego część ogłoszeń nie zawiera Cenoskopu?

Cenoskop bierze pod uwagę bardzo wiele różnych czynników, jednak wymaga to od sprzedającego rzetelnego i dokładnego opisania nieruchomości. Jeśli w ogłoszeniu brakuje informacji, Cenoskop nie może podać widełek cenowych i w takim przypadku nie będzie się wyświetlał. Możliwe też, że Cenoskop jeszcze nie jest dostępny w którymś rejonie — algorytm działa w tej chwili dla 30 miast.

Co zrobić, by Cenoskop pojawił się w ogłoszeniu?

Uzupełnić brakujące dane, np. podać precyzyjną lokalizację sprzedawanej nieruchomości. Dzięki szczegółowym informacjom analiza cenowa będzie możliwa, a ogłoszenie dodatkowo wzbudzi większe zainteresowanie. Takie kluczowe elementy jak lokalizacja, czas dojazdu do centrum czy unikalne cechy nieruchomości znacząco zwiększają zainteresowanie osób przeglądających ogłoszenia. Czy można wyłączyć wyświetlanie Cenoskopu przy ogłoszeniu? Sprzedający nie ma możliwości usunięcia Cenoskopu czy bezpośredniego wpływu na wynik jego kalkulacji.

Dlaczego warto skorzystać z Cenoskopu?

Szukając domu lub mieszkania, nierzadko dopiero stawiamy pierwsze kroki na rynku nieruchomości. Nic więc dziwnego, że nie do końca orientujemy się w wielu formalnościach czy dynamice cen w branży. W takiej sytuacji nietrudno o stres i skrajne emocje. Szczególnie w kontekście niemałych pieniędzy, jakie wiążą się z zakupem własnych 4 kątów. Również sprzedający często czuje się zagubiony i nie wie, czy odpowiednio wycenił wartość mieszkania. Po publikacji ogłoszenia może to sprawdzić z Cenoskopem.

W Otodom rozumiemy te obawy i chcemy działać tak, by rynek nieruchomości był przystępny i transparentny dla wszystkich jego uczestników. Zarówno laików, jak i profesjonalistów. Inicjatywy takie jak Cenoskop mają pomagać w tej misji i dostarczać niezbędnych informacji przedstawionych w zrozumiały i przyjazny dla użytkownika sposób.

Cenoskop to nieoceniona pomoc, gdy szukasz wymarzonego domu lub mieszkania i starasz się rzetelnie porównać różne oferty. To właśnie dzięki jak najdokładniejszym informacjom poszukujący i sprzedający na Otodom mogą podejmować świadome decyzje. Cenoskop zachęca także sprzedających do wzbogacenia ogłoszenia o dodatkowe informacje o nieruchomości, co znacząco wpływa na przejrzystość ogłoszeń i sprawia, że poszukiwanie własnego M jest łatwiejsze i bardziej komfortowe. Aż 70% osób kupujących ocenia informacje z Cenoskopu jako pomocne!

Back to top button