Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w III kwartale 2021 r. Temat specjalny: rynek mieszkaniowy a COVID-19

Pobierz Raport

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej – tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W pierwszej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w III kw. 2021 roku. Tematem specjalnym były z kolei zmiany na rynku mieszkaniowym spowodowane przez pandemię COVID-19.

Kluczowe wnioski:

  • W III kw. 2021 roku nastąpiła niewielka korekta na rynku mieszkań – średnie ceny ofertowe spadły o 1 proc. Zmiana ta ma najpewniej charakter przejściowy i wynika z wygasania wpływu pandemii na rynek.
  • Spadek cen zauważalny był wyłącznie w najmniejszych miejscowościach (poniżej 50 tys. mieszkańców) położonych w pobliżu metropolii albo atrakcyjnych pod względem turystycznym (np. Zakopane, Giżycko, Łeba).
  • Kolejny kwartał z rzędu taniały lokale w kamienicach. Najlepiej sprzedają się natomiast mieszkania wybudowane po 1989 r., co może wynikać z dobrej lokalizacji tych nieruchomości.
  • Rynek najmu odbija się po lockdownie. W głównej mierze wpływ miał na to początek roku akademickiego, który w przeciwieństwie do pandemicznego 2020 r., wiązał się z przeprowadzką studentów do największych miast.
  • Popyt na domy rozkręca się coraz szybciej, a wzrosty cen kwartał do kwartału osiągają już dwucyfrowe wyniki. Średnia cena ofertowa za metr powierzchni użytkowej domu przekroczyła już 4500 zł i jest aż o 16,2 proc. wyższa niż rok temu.
  • Potrzeba bliskości z naturą, wyższy popyt na domy oraz dbanie o funkcjonalność przestrzeni to niektóre pandemiczne trendy, które będą kształtowały rynek mieszkaniowy jeszcze długo po faktycznym zakończeniu pandemii.
  • Pandemia odcisnęła trwałe piętno na turystyce międzynarodowej oraz biznesowej. Wiele firm zrezygnuje z kosztownych podróży służbowych co negatywnie wpłynie na popularność najmu mieszkań na kilka dni.

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Back to top button