Kwartalnik Mieszkaniowy – III kwartał 2023

Raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz najmu w Polsce

Raport Otodom i Polityki Insight o sytuacji na rynku mieszkaniowym w III kwartale 2023 roku

  • W III  kwartale 2023 r. średnie ceny ofertowe sprzedaży wzrosły o 3,7% kw/kw, co przełożyło się na przyspieszenie rocznego tempa wzrostu cen do 8,6%.
  • Szybciej rosły ceny mieszkań deweloperskich: o 10% r/r wobec 7,3% r/r na rynku wtórnym 
  • W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców średnia ofertowa cena wzrosła o 5,5% kw/kw – głównie za sprawą popytu z BK2%
  • Po raz kolejny skrócił się czas wyświetlania ofert sprzedaży mieszkań, który wynosi 88 dni. Kwartał wcześniej było to 88 dni, a na początku roku 101 dni.
  • Ożywienie na rynku mieszkań napędziło wzrosty cen ziemi, za które trzeba było zapłacić średnio o 5,7% kw/kw więcej
  • Wyraźnie spowolnił natomiast wzrost czynszów w przypadku największych mieszkań – ceny tych pow. 90 m2 przez wakacje stanęły, choć w porównaniu do III kw. 2022 były o 17,5% wyższe

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym wydaniem Kwartalnika Mieszkaniowego. Jest to raport o rynku mieszkaniowym w Polsce, który powstaje przy współpracy ekspertów Otodom i Polityki Insight. Publikacja przygotowana jest na podstawie danych statystycznych z serwisu Otodom oraz z Otodom Analytics. Zawiera zestawienie analiz, które w ujęciu kwartalnym opisują rynek pierwotny i wtórny, a także rynek najmu. Wśród nich znaleźć można dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). Wszystkie statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim.

Dodatkowo publikacja zawiera prezentację graficzną geograficznego rozkładu cen ofertowych sprzedaży mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe Otodom, otodom@linkleaders.pl


Zobacz również wcześniejsze raporty Otodom i Polityki Insight: PRZEGLĄDAJ

Back to top button