Biblioteka Otodom: książki o neuroatypowości

Biblioteka to ważna część domu. Czemu? Bo to niedrogi i skuteczny portal do innego świata. Być może pełnego nagłych zwrotów akcji, historii z dreszczykiem, czy terapeutycznego, jak kąpiel w wannie z bąbelkami. Biblioteka nie musi być wielka. Może to być regał z zachęcającym fotelem, czy nawet łóżko i stolik nocny na którym leży doładowany czytnik e-booków. Ważne, by książki, które w niej mamy, otwierały głowy, ładowały endorfiny i wciągały tak, że kolejne godziny znikają nie wiadomo gdzie. Oto książki o neuroatypowości, które wprowadzą was świetnie do naszych raportów Szczęśliwy Dom

Czym jest neuroatypowość?

Czym jest neuroatypowość (lub neuroróżnorodność) i jaki ma związek z nieruchomościami? Wbrew pozorom bardzo duży! Neuroatypowość to różne, odmienne od zwyczajowych, reakcje na bodźce zewnętrzne, np. na hałas czy światło. Badania, także badania Otodom, potwierdzają, że neuroatypowość może dotyczyć aż 20% społeczeństwa. To co piąty z nas. Oznacza to, że powinniśmy uwzględniać neuroatypowe potrzeby w projektowaniu przestrzeni, a szukając domu czy mieszkania, mieć świadomość swoich potrzeb także, jeśli idzie o zmysły.

Jak radzimy sobie z hałasem tuż za oknem? Czy jesteśmy wrażliwi na dotyk? Być może zimne kafelki powinniśmy zamienić na drewnianą podłogę? Rozumienie roli zmysłów w naszej codzienności może znacząco poprawić nasz komfort i poczucie szczęścia we własnym domu.

Projekt Szczęśliwy Dom

“Szczęśliwy dom” to projekt Otodom prowadzony już od 2021 roku. Jego celem jest wzmacnianie pewności ludzi przy podejmowaniu świadomych i trafnych decyzji na rynku nieruchomości. Jego efektem ma być wzrost dobrostanu mieszkańców Polski związanego z kwestiami mieszkaniowymi. Wiemy jak zawiłe mogą być poszukiwania domu, w którym czujemy się szczęśliwi i w którym ładujemy baterie. Nasze badania mają pomóc w ustaleniu własnych potrzeb mieszkaniowych i zburzenia stereotypów, które nie przystają do rzeczywistości. Dzięki naszym raportom chcemy uprawiać happy matching na rynku nieruchomości.

Dlatego w najnowszej odsłonie raportu pod lupę bierzemy jak zwykle szczęście, ale w kontekście neuroatypowości, radzenia sobie z różnymi bodźcami i różnym odbieraniu przestrzeni poprzez zmysły.

Książki o neuroatypowości – lista 6 ciekawych lektur

Dlatego przychodzimy do was z poleceniami najciekawszych lektur dotyczących neuroróżnorodności. Na liście znajdziecie też książki o szczęściu, dobrostanie i dobrze z

1. Dziwny przypadek psa nocną porą – Mark Haddon

Dziwny przypadek psa nocną porą - książka o neuroatypowości

Opowieść kryminalna o 15-latku z zespołem Aspergera, który próbuje wyjaśnić sprawę zamordowania psa sąsiadki. Główny bohater świetnie radzi sobie z liczbami, czego nie można powiedzieć o relacjach międzyludzkich. To zaskakująca opowieść o chłopcu zamkniętym we własnym świecie i jego niezwykłej podróży szlakiem zbrodni. Książka zdobyła ponadto w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year.

2. Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej – Steve Silberman

Co oznacza, że jesteśmy neurologicznie różnorodni? Czym jest właściwie autyzm? Czy faktycznie jest zaburzeniem. Silberman sięgając m.in. do teorii zaginionego plemienia, rozprawia się z mitami na temat autyzmu i przekonuje, że jest to naturalny efekt rozwoju człowieka i jedna z wariacji naszego genomu.

3. Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych – Eric R. Kandel

Gdzie moralność i biologia mają punkty styku? Czy matematycy są autystyczni? Jak (i czy w ogóle) możemy zmienić nasz układ nerwowy psychoterapią? Zdobywca Nagrody Nobla, Eric Kandel, bierze pod lupę różne zaburzenia: depresję, zespół stresu pourazowego czy chorobę afektywną dwubiegunową i zestawia najnowszymi badaniami z zakresu genetyki, neurochirurgii i farmakologii. Podsumowując: solidna porcja wiedzy na temat naszych neuronów.

4. Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności – Steve Silberman

neuroplemiona - książki o neuroatypowości

Kolejna pozycja od Steve’a Silbermana to książka o docenianiu ludzi, którzy myślą inaczej. Również bierze na tapet kwestię autyzmu i tego, że neuroróżnorodność jest wręcz pożądana i normalna. W dodatku książki o neuroatypowości Silbermana to wręcz obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą świeżego spojrzenia na szeroko rozumiane zaburzenia naszego mózgu.

5. Książka o człowieku w spektrum autyzmu – Weronika i Jerzy Janiakowie

Książka o człowieku w spektrum autyzmu - książki o neuroatypowości

Tym razem rodzima propozycja. To z kolei pewnego rodzaju przewodnik o tym, jak radzić sobie z neuroatypowym mózgiem w neurotypowym świecie. Autorzy piszą o spektrum autyzmu lekko i przystępnie, a nawet z humorem. To propozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć takie osoby i zajrzeć do ich głowy.

6. Neuroróżnorodne – Jenara Nerenberg

Na zakończenie coś o kobietach w kontekście neuroróżnorodności. Ta książka zachęca do spojrzenia na temat nie w kontekście piętna, ale unikalności naszych mózgów i możliwości jakie nam dają. Skąd książka z punktu widzenia kobiet?

Często diagnostyka i rozumienie zaburzeń odnosiło się do badania mężczyzn, podczas, gdy tradycyjne wychowanie dziewcząt wzmacnia maskowanie zaburzeń. W efekcie wiele kobiet miao problem z uzyskaniem trafnej diagnozy swoich problemów. Ciekawa pozycja pełna praktycznych wskazówek.

Back to top button