Nowoczesne technologie w naszych domach – konieczność czy pieśń przyszłości? Wyniki badań z raportu ThinkCo

Oszczędności finansowe, komfort użytkowania czy troska o środowisko to tylko niektóre korzyści oferowane przez nowoczesne technologie w naszych domach. Chociaż wciąż nie jesteśmy narodem szczególnie otwartym na nowe technologie, coraz chętniej sięgamy po innowacyjne rozwiązania. Czy nowoczesne technologie w naszych domach to konieczność? A może to tylko odległa pieść przyszłości? O tym możecie przeczytać w najnowszym raporcie Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkania jutra.

Innowacje w naszych mieszkaniach

Innowacyjne technologie nie są już tylko odległymi prototypami. Dostrzegamy je coraz częściej niemal w każdej dziedzinie życia, również w naszych domach i mieszkaniach. Główną motywacją do inwestowania w rozwiązania smart home jest większy komfort. Pragniemy żyć wygodniej, efektywniej i szczęśliwiej, a nowoczesne technologie nam w tym pomagają.

Czego oczekujemy od nowoczesnych technologii? Według badań przeprowadzonych w 2022 roku na użytkownikach platformy obido.pl, nowoczesny budynek i mieszkanie powinny być charakteryzowane przez: efektywne zarządzanie energią, wysoki komfort użytkowania, zwiększone bezpieczeństwo oraz rozwiązania ekologiczne. Poniżej przedstawiamy przykładowe nowoczesne rozwiązania, które spełniają te potrzeby.

Ekologia, komfort i bezpieczeństwo

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem, pragniemy otaczać się naturą i czujemy się za nią odpowiedzialni. Troska o naturę nierzadko determinuje nasze wybory, dzięki czemu decydujemy się na takie rozwiązania jak:

  • odzysk wody szarej – przefiltrowana woda szara może być ponownie wykorzystana do celów takich jak spłukiwanie toalet czy nawadnianie roślin, 
  • inteligentna klimatyzacja – ma mniejszy wpływ na środowisko i jest ekonomiczniejsza od standardowej klimatyzacji,
  • ekologiczne oświetlenie – ma wpływ na mniejsze zużycie energii elektrycznej,
  • system automatyki mieszkaniowej – pozwala monitorować i zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem czy energią elektryczną za pomocą aplikacji mobilnej.

Innowacyjne technologie znacząco wpływają również na nasze poczucie bezpieczeństwa i komfort. Przykładowo inteligenty zamek daje możliwość zdalnego otwierania i zamykania drzwi, informuje o błędnym wpisaniu kodu, dodatkowo automatycznie zamyka drzwi, gdy użytkownik zapomni to zrobić. Ciekawym rozwiązaniem jest też oświetlenie HCL, które dostosowuje się do naturalnego rytmu dobowego człowieka, przez co pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie fizyczne użytkowników pomieszczeń.

Inwestycje na miarę dzisiejszych czasów 

Również deweloperzy coraz częściej decydują się na innowacyjne technologie w budowanych inwestycjach. Stosowane są m.in.:

  • ławki solarne zasilane panelami fotowoltaicznymi wyposażone np. w gniazda do ładowania telefonu czy punkty z dostępem do WiFi,
  • windy z napędem regeneracyjnym zmniejszające zużycie prądu o nawet 20%,
  • urządzenia kontrolujące czystość powietrza oraz filtry umożliwiającego oczyszczenie powietrza w razie przekroczenia norm.

Co czwarty badany nie jest zainteresowany nowoczesnymi technologiami 

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny budynek i mieszkanie? Na to pytanie odpowiedzieli użytkownicy platformy obido. Najczęściej wybieraną odpowiedzią, wskazywaną przez ponad 24% ankietowanych, było „nie jestem zainteresowany takimi rozwiązaniami”. Czy to oznacza, że nie jesteśmy gotowi na wprowadzanie nowoczesnych technologii do naszych domów? 

Niechęć wobec innowacyjnych rozwiązań może wynikać z obaw o nadmierne obciążenia finansowe czy też nieufności względem innowacji. Być może nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi, jakie możliwości kryją w sobie nowoczesne rozwiązania, a z pewnością nie jest to standardowe wyposażenie domu. 

RAPORT: Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkania jutra.

Nowoczesne rozwiązania odpowiadają na realne potrzeby i wyzwania populacji. Choć nie są koniecznością, znacząco poprawiają komfort czy bezpieczeństwo, przez co coraz częściej pojawiają się w domach. 

To tylko niektóre z technologii stosowanych w nieruchomościach. Jeśli chcesz poznać pozostałe innowacyjne rozwiązania oraz dowiedzieć się, jak realnie oszczędzać, dzięki technologiom w swoim domu, sprawdź raport opracowany przez zespół ThinkCo – Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkania jutra.

Back to top button