RAPORT: Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkania jutra.

Raport podsumowujący najważniejsze trendy w tworzeniu zrównoważonych, innowacyjnych miast i budynków za pomocą nowoczesnych technologii

  • Dobrej jakości dostępne cenowo mieszkalnictwo to najważniejszy element nowoczesnego miasta. Ta odpowiedź uzyskała aż 17,2% głosów w ankiecie przeprowadzonej w serwisach Otodom i obido.
  • Bardzo duża grupa respondentów oczekuje również sprawnego transportu miejskiego. Aż 13,6% odpowiedzi dotyczyło tego aspektu, jako elementu do poprawy.
  • We własnym otoczeniu – budynku czy mieszkaniu – najchętniej widzielibyśmy rozwiązania zwiększające efektywność zarządzania energią (15,5% odpowiedzi) i komfort użytkowania mieszkania (15,2%).
  • Dużo mniejszym zainteresowaniem ankietowanych cieszą się rozwiązania do inteligentnego sterowania oświetleniem, nawadnianiem, czy systemy rozrywki domowej. 
  • Niemal jedna piąta odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wskazuje, że nie są oni w ogóle zainteresowani inwestowaniem w nowoczesne rozwiązania we własnych domach.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem opracowanym przez zespół ThinkCo, który stanowi swoisty przewodnik w po świecie smart city 4.0. Jest to publikacja, powstała m. in. w oparciu o badanie przeprowadzone w serwisach Otodom i obido jesienią 2022 r. Zapytaliśmy użytkowników o to, czym ich zdaniem powinno się charakteryzować nowoczesne, innowacyjne miasto. Jakich rozwiązań im brakuje w miejscach, w których żyją. Dowiedzieliśmy się również, które z nowoczesnych technologii byliby gotowi zastosować we własnych mieszkaniach.

Innowacyjne czyli jakie?

Autorzy raportu podążyli również śladem innych badań, poszukując odpowiedzi na pytanie w jaki sposób miasta powinny oswajać nowoczesne technologie i wykorzystywać je aby poprawić jakość życia swoich mieszkańców. Jak będziemy żyć, pracować i mieszkać za kilka czy kilkanaście lat? Czym jest PropTech? Czy sama technologia wystarczy aby miasto można było nazwać innowacyjnym? I czy w Polsce są już takie miasta? Odpowiedź w raporcie.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button