Słownik kredytowy Otodom: W jak WIRON

Indeks WIBOR zostanie całkowicie zastąpiony przez WIRON, który stanie się kluczowym wskaźnikiem decydującym o wysokości oprocentowania kredytów. Zmiana ta wpłynie na setki tysięcy kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Czym dokładnie jest WIRON i jak zmieni wysokość rat kredytów?

Choć w ostatnich kwartałach udziela się więcej kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem, to w portfelach Polaków zdecydowaną większość stanowią te o oprocentowaniu zmiennym. Stawka stanowi zazwyczaj sumę dwóch elementów: marży i stawki referencyjnej. Rolę stawki do tej pory pełnił WIBOR, jednak w grudniu 2022 r. w ofertach banków zaczął pojawiać się WIRON, stanowiący alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej.

WIBOR z obiegu zostanie wycofany pod koniec 2024 roku, a w okresie przejściowym będą obowiązywać obydwa wskaźniki – WIBOR i WIRON. 

Przeczytaj również: Wiosenne ożywienie w mieszkaniówce – kto skorzysta?

Czym jest WIRON?

WIRON (czyli Warsaw Interest Rate Overnight) to indeks transakcyjny stosowany jako wskaźnik referencyjnej stopy procentowej. Został on opracowany na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych (overnight) pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami. Wskaźnik, podobnie jak WIBOR, może być wykorzystywany np. przy kredytach hipotecznych czy gotówkowych.

WIRON jest jednym z trzech wskaźników referencyjnych administrowanych przez GPW Benchmark S.A., obok WIBOR-u i WIBID-u. Aktualną wartość wskaźnika można sprawdzić na stronie internetowej administratora indeksu: https://gpwbenchmark.pl/

Czym jest WIBOR?

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) obecnie służy jako podstawa do wyliczania zmiennego oprocentowania i wpływa na wysokość rat kredytów hipotecznych. Wskaźnik w pierwszej kolejności uwzględnia dane, które dotyczą transakcji depozytowych. A w przypadku ich braku może być wyliczany na podstawie innych danych. Przy ustalaniu jego wartości kluczowe są informacje dotyczące przyszłości, co oznacza, że np. WIBOR 3M pozwala określić to, co wydarzy się w najbliższych trzech miesiącach.

Wpływ WIRON-u na wysokość kredytu hipotecznego

Przed cyklem podwyżek stóp procentowych najczęściej stosowanym wskaźnikiem był WIBOR. Jego wysokość opierała się na uśrednionych danych z różnych źródeł, co zwiększało ryzyko wzrostu kosztów kredytów. 

Wprowadzenie WIRON-u ma na celu zmniejszenie wahania oprocentowania kredytów. Dzięki czemu kredytobiorcy będą mogli liczyć na obniżenie kosztów związanych z ratami kredytowymi.

Najważniejszą różnicą pomiędzy wskaźnikami jest to, że WIBOR obrazuje oczekiwania rynku co do przyszłości, a WIRON daje obraz dzisiejszy. To oznacza, że w okresie wzrostów stóp procentowych WIBOR będzie rósł szybciej niż WIRON, a w okresie spadków – szybciej spadał. Gdy stopy procentowe zaczną spadać (a prędzej czy później to nastąpi), to wskaźnik WIBOR będzie się obniżał szybciej od WIRON-u i raty kredytu opartego na WIBOR-ze będą niższe. – tłumaczy Marcin Krasoń, ekspert rynku nieruchomości, Otodom Analytics. I dodaje – Aktualnie (stan na początek kwietnia 2023 r.) WIRON jest od WIBOR-u sporo niższy, ale nie znaczy to, że po zmianie kredytobiorcom spadnie rata. Wprowadzono bowiem tak zwany spread korygujący, który zostanie doliczony przy zmianie wszystko po to, by na zmianie nikt nie skorzystał i nikt nie stracił.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile wyniesie rata Twojego kredytu, skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego Otodom.

Sprawdź też: Czy łatwiej będzie uzyskać kredyt hipoteczny? Zmiany, których już dziś mogą spodziewać się kredytobiorcy

Back to top button