Wiosenne ożywienie w mieszkaniówce – kto skorzysta?

Deweloperzy i agenci nieruchomości zauważają wyraźne ożywienie w mieszkaniówce. Zapytań jest więcej, a klienci po czasie uśpienia i wyczekiwania, ruszyli do poszukiwań własnego M. Te obserwacje odnajdują swoje potwierdzenie w danych Otodom Analyticswyszukiwania mieszkań na sprzedaż wróciły do poziomu z jesieni 2021 r., a luty 2023 r. był najlepszym od 13 miesięcy okresem sprzedaży. Czy ta dobra passa utrzyma się dłużej?

Duże zainteresowanie zakupem mieszkań

W lutym br. można było wyraźnie zaobserwować wzmożone zainteresowanie klientów poszukujących zakupu własnego M. Dane Otodom pokazują, że niemal na każdym rynku w Polsce widocznie wzrosła liczba wyszukiwań w kategorii mieszkanie na sprzedaż. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, największe wzrosty rok do roku zaobserwowano w Rzeszowie (wzrost o 51,09%), Toruniu (43,44%) oraz Bielsko-Białej (40,42%). Na kolejnych miejscach uplasował się Białystok (38,38%), Lublin (36,27%) i Kraków (30,11%). Widoczny wzrost zainteresowania odnotowano także w największych aglomeracjach. W porównaniu do ubiegłego roku zapytań w tej kategorii w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie było średnio o 20% więcej.

Większa dostępność kredytów przekłada się na zakupy

Zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań bezpośrednio koreluje ze wzrostem liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy. Dane BIK mówią o ponad 43% m/m wzroście zapytań w lutym. W porównaniu do najgorszego miesiąca ubiegłego roku, jakim był sierpień, jest to wzrost aż o 80%.

Ten pozytywny trend ma duże szanse na utrzymanie się. Zmiany widoczne w lutym są bezpośrednim efektem decyzji KNF o złagodzeniu wymogów dot. udzielania kredytów, a co za tym idzie widocznego spadku oprocentowania w przypadku wybranych kredytów. Nie bez znaczenia jest też zapowiedź programu rządowego Bezpieczny Kredyt 2%, na który wiele osób już teraz czeka.

Paweł Onych, Head of Mortgages, Otodom. 

Na nastroje kupujących wpływają również pozytywnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która od października utrzymuje stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Za tym idzie również spadek wskaźnika WIBOR. Od szczytu w listopadzie WIOBOR 6M spadł o 0,8 pp. 

Kto pierwszy ten lepszy 

Biorąc pod uwagę istotną poprawę dostępności finansowania nieruchomości, ekspert Otodom przewiduje, że popyt na zakup nieruchomości w najbliższych miesiącach utrzyma się na wysokim poziomie. 

Jest to dla klientów najlepszy czas na poszukiwanie nieruchomości na zakup.  Na rynku – zarówno pierwotnym jak i wtórnym – jest jeszcze relatywnie duży wybór lokali, które pozwolą ich potencjalnym nabywcom zakwalifikować się do programu. Warto zatem teraz skoncentrować się na poszukiwaniach, a negocjacje finansowe czy kredytowe rozłożyć w czasie. Może się bowiem zdarzyć, że wybór interesujących ofert będzie ograniczony.

Paweł Onych, Head of Mortgages, Otodom

Skąd te obawy? Zgodnie z danymi Otodom Analytics w 7 miastach o największej skali obrotów na rynku mieszkaniowym deweloperzy wprowadzili w lutym do sprzedaży zaledwie 1,8 tys. mieszkań. Było to o 60% mniej niż sprzedali w tym samym czasie. W wyniku tego oferta na rynku deweloperskim spadła do 47 tys. Na rynku wtórnym na koniec lutego w serwisie Otodom aktywnych było na tych rynkach 39 tys. ofert mieszkań na sprzedaż. O 11% mniej niż przed rokiem. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nabywcy „zaklepują” mieszkania u deweloperów

Pewniejsze z drugiej ręki, bo już gotowe

Jak przekonuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom, rynek wtórny w największych miastach może być dla nabywców równie atrakcyjny jak pierwotny. 

Z jednej strony średnie ceny mieszkań, z nielicznymi wyjątkami, są niższe niż na rynku pierwotnym. Z drugiej, właściciele są w stanie indywidualnie podchodzić do negocjacji oraz warunków zakupu, co oznacza, że można natrafić na prawdziwe okazje. No i do tego są to mieszkania gotowe, co do których ryzyko wydania w posiadanie – a więc jeden z warunków wypłaty kredytu subsydiowanego przez państwo w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% – praktycznie nie występuje.

Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom
wykres cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w lutym 2023

Dane pokazują, że tylko nieliczni klienci mają z góry sprecyzowane oczekiwania co do tego, czy mieszkanie ma być nowe czy z drugiej ręki. Wśród osób poszukujących mieszkania za pośrednictwem serwisu Otodom zaledwie ok 20% dokonuje wyboru rynku na etapie wyszukiwania. Blisko 80 % potencjalnych nabywców dopuszcza zakup zarówno na pierwotnym jak i wtórnym rynku mieszkaniowym.

Podejście klientów się zmienia. W poprzednich latach część z nich odrzucała rynek pierwotny bo nie chcieli czekać aż mieszkanie się wybuduje. Teraz sytuacja wygląda trochę inaczej. W wielu inwestycjach deweloperskich, które już zostały oddane do użytkowania, wciąż są dostępne wolne lokale, dzięki czemu klienci mają wybór pomiędzy dostępnymi właściwie od zaraz mieszkaniami nowymi, a tymi z drugiej ręki.

Tomasz Kowalski, właściciel agencji Simple Dom

Szansa dla agentów?

Po czasie stagnacji rynkowej to duża szansa dla pośredników w obrocie nieruchomościami. Po pierwsze posiadają w swojej ofercie zarówno mieszkania deweloperskie, jak i te z drugiej ręki. To pozwala im zaproponować swoim klientom konkurencyjną i skrojoną na miarę potrzeb ofertę. Poza tym bardzo często współpracują z bankami i ekspertami finansowymi w kwestii wsparcia klientów w uzyskaniu finansowania nieruchomości. Czy oni również widzą w mieszkaniówce ożywienie?

Odmrożenie na rynku widać wyraźnie. Agenci mają więcej pracy, telefony częściej dzwonią. W samym lutym sprzedaliśmy prawie tyle mieszkań u deweloperów co w pierwszej połowie 2022 roku. Uważam, że dzisiaj żniwa zbierają Ci, którzy przez ostatnie miesiące konsekwentnie robili swoje, a nie przyjęli strategię „aby przetrwać”. W naszej agencji bardzo mocno przepracowaliśmy poprzedni rok, ale wysiłek się opłacał. Jestem dumny, że żaden z naszych agentów nie odszedł czy też nie znalazł sobie dodatkowej pracy. Eksperci i doradcy z prawdziwego zdarzenia zostali na rynku i teraz mogą rozwinąć skrzydła. Z dużą ekscytacją patrzę na kolejne miesiące w branży.

Tomasz Kowalski, kierujący agencją Simple Dom

ZOBACZ TEŻ: Kodeks Agenta PRO – praktyczny poradnik dla biur nieruchomości, które chcą podbijać rynek

Back to top button